Kdo získá kmitočet Radia Presston?

radiotv22Průběh veřejných slyšení o kmitočet současného Radia Presston nám dává možnost tipovat vítěze řízení o kmitočet Benešov – Kozmice 89.3 MHz/5kW, který v současnosti ovládá Radio Presston. Jak vypadala tato veřejná slyšení? A kdo podle serveru RadioTV získá tuto lukrativní frekvenci? Na to se pokusí odpovědět tento článek.

Co je ve hře?

Nabízený kmitočet má tyto technické parametry:

Benešov – Kozmice 89.3 MHz/5kW

souřadnice (WGS84) LON 14 47 18, LAT 49 49 38, nadmořská výška 532 m, výška antény nad zemí 32 m, polarizace vertikální, směrové omezení přibližně ve směru na Prahu o 5 dB.

Území pokryté signálem orientačně zasahuje okresy Benešov, Praha – Východ, Kutná Hora, Kolín, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Jindřichův Hradec, Příbram, Tábor a Beroun. Na tomto kmitočtu v současnosti vysílá benešovské Radio Presston, které se taktéž zúčastnilo licenčního řízení.

Kdo je ve hře?

Mezi žadateli o benešovský kmitočet převažovali stávající provozovatelé soukoromého regionálního vysílání. Jak už se ale v licenčních řízeních stalo zvykem, tito žadatelé plánují na nových kmitočtech nezměněné vysílání, odpojováky nebo přinejlepším samostatné rádio v nové lokalitě se svým dosavadním programem.

Do jedné z těchto kategorií se vešla řada žadatelů – František Vostál, s.r.o. (Radio Vysočina), Country Radio, s.r.o. (Country Radio), Eldoradio, s.r.o. (Eldoradio), Broadcast Media, s.r.o. (Radio Beat), Radio Faktor, s.r.o. (Radio Faktor) a Radio Venkow, s.r.o. (Radio Karolína – střední Čechy). Jejich prezentace tedy nebudeme představovat, kdo zná programy rádií těchto žadatelů, dokáže si asi představit, jak probíhaly.

Jedinou novinkou mezi stávajícími regionálními broadcastery je společnost City Multimedia, s.r.o, která nabídla zbrusu nový projekt. Její majitel Petr Dvořák radním představil projekt Radia Pohoda pro mladší věkové kategorie. Tato stanice by měla hrát popovou muziku 80. – 90. let, přičemž popem Dvořák označuje krátké hudební útvary všech žánrů včetně folky, ale mimo klasiku jako jazz.

Benešovská frekvence ale zaujala také provozovatele celoplošného vysílání. Jak Frekvence 1 tak Radio Impuls vstoupili do licenčních řízení s podobnými úmysly, ale jejich prezentace byly diametrálně odlišné. Jeden z nejzkušenějších žadatelů, prezident F1 Michel Fleischmann ve stylu svých předchozích útoků ohnivě vyčítal Radě, že Frekvence 1 nemá dostatečné pokrytí. Naopak Hanka Andělová coby nováček za Radio Impuls byla velmi seriozní a překvapila tím, že pravděpodobně jako první žadatel položila na veřejných slyšeních otázku radním, konkrétně se jednalo o technický dotaz na vedoucího úřadu Gregoru.

GES kontra 2xSázava

Do licenčních řízení se shodou okolností přihlásili dva žadatelé s projektem Radia Sázava. Společnost M-Publicity
nabídla alternativní rádio, které by bylo postaveno na melodii, s důrazem na „inteligentnější“ country muziku, a doplněno o hudbu v žánrech folk, rock a večer dokonce natolik výraznými směry jako jazz.

Naproti tomu společnost Pop Production nabízející taktéž Radio Sázava by ráda svým posluchačům servírovala muziku podstatně dynamičtější. Její mluvčí Vlaďka Šroubková při popisu hudebního formátu často zmiňovala pojem CHR, s čímž silně kontrastuje následně uváděná cílová skupina 25-45 let. Co se programu týče, pak má jít o rádio seriozního charakteru podpořené lehkým bulvárem.

Třetí z nováčků patří mezi horké favority, jedná se o společnost UNIE, s.r.o. Tato firma je podle informací z rozhlasového zákulisí další z firem napojených na veleúspěšnou skupinu GES-Čas. Připoměňme, že firmy z této skupiny letos v licenčních řízeních slavily s projekty rockových rádií stoprocentní úspěch v licenčních řízeních v Praze, Brně, Ostravě a Opavě. Tentokrát bude Rada posuzovat jejich projekt Radia Ahoj, které by mělo být „lufťáckým rádiem“ a alternativou pro Pražáky s muzikou typu folk/folkrock/rock/kytarový pop.

Valc a Limonádový Joe chtějí zpět

Nic překvapujícího nevzešlo ani z úst představitelů společností Valc, a.s. a Joe Media, s.r.o. Oba bývalí provozovatelé nabídli obyvatelům Benešovska podobná rádia jako provozovali před rokem v Brně, resp. v Praze. Jedinou výjimkou je název BeneTon, který navrhují bývalí majitelé Radia Limonádový Joe a současní vlastníci kabelové stanice RádiJo, ale i oni přiznávají, že jde pouze o pracovní název.

Tip na vítěze

Pokud se potvrdí informace, že společnost UNIE, s.r.o je napojena na rozhlasovou skupinu GES-Čas, pak server RadioTV tipuje jako vítěze tohoto řízení projekt Radia Ahoj. Jestliže se tato informace ukáže jako mylná (žádné personální spojení se dosud prokázat nepodařilo), pak je náhradním tipem Country Radio za regionální a Radio Impuls za celoplošné stanice.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .