Euro K se licenční velkozabijačky nezúčastní

radiotv22Máme tu leden nového roku a tak i naše rozhlasová scéna začíná pozvolna ožívat a probouzet se k aktivitě. Energie, která se vyčerpala bujarým slavením Silvestra a příchodu dalšího tisíciletí se začíná pomalu navracet nejen do rádií, ale i na pracovní stoly státních úředníků, Radu pro RTV nevyjímaje. Jak náš server psal již 3. ledna, hned z kraje nového roku se blíží supervelké licenční hody, které tady už dlouho nebyly.

Mezi rádii, která by se měla účastnit této „kmitočtové velkozabíjačky“ (kde se dosyta rozhodně nenajedí všichni), jsme jmenovali i liberecké Euro K. Jak ale vyplynulo z dnes vydané tiskové zprávy rádia Euro K, situace je v jeho případě poněkud jiná. Původně plánované „usilování“ o znovuzískání licence pro vysílání na frekvenci 97,1 MHz, kóta Liberecká výšina + plánovaný dokrývač na Javorníku, se nekoná.

Rada na svém 25. zasedání rozhodla o prodloužení platnosti licence, která by jinak končila 9. 10. letošního roku, až do 9. 10. 2004, tedy o tři roky. Radio Euro K totiž získalo svoji licenci v roce 1998 na tři roky (podobně jako loni Radio Prácheň) a ne na šest, jak je u nás obvyklé a proto mohla být jeho licence Radou prodloužena bez licenčního řízení.

Podle našich informací měly být jedním z důvodů proč Rada rozhodla tak, jak rozhodla, i dlouhodobé právní spory a nejasnosti o tom, kdo vlastně měl v minulosti právo rádio řídit, kdo byl fyzicky majitelem společnosti, která rádio jako takové vlastnilo, a kdo je, resp. byl zodpovědný za jeho chod a vysílání.

Tyto dohady provázely Euro K po řadu let a dodnes nejsou definitivně vyřešeny. Konečný verdikt by měl říct hned v několika sporech soud, ke kterému se jako poslední dostala kauza „Konkurz“, kdy Jiří Pavelka, bývalý společník současné jednatelky a majitelky rádia Mirky Kosové, inicioval prohlášení konkursu na rádio Euro K, resp. na společnost, která ho provozuje, a to z důvodu údajných obrovských pohledávek. Ty měly podle podkladů, které Jiří Pavelka doručil soudu, jít do milionů korun.

Lítý boj zástupců rádia včetně lidí pracujících pro Media Marketing Services, jež – obrazně řečeno – prodává reklamní čas rádia, však skončil úspěchem. Bitva byla vyhrána, ale válka ještě nekončí. Krajský obchodní soud v Ústí nad Labem přijal na závěr projednávání usnesení, ve kterém zamítá návrh na prohlášení konkursu ze strany údajných věřitelů. Tuto informaci vzala na vědomí během svého 25. zasedání i RRTV. Je to paradox, ale zřejmě to byl právě soudní spor, resp. výsledky jeho projednávání, které zřejmě výrazně napomohly ke znovuzískání vysílací licence Euro K. Tomu, jak mohla nebo nemohla právoplatná majitelka rádia a držitelka licence, uplatňovat svá rozhodovací a vlastnická práva v rádiu, jsme věnovali na našem serveru několik samostatných článků (např. zde). Z těchto článků vyplývalo, že ne všechno bylo v posledních letech v tomto směru úplně „košer“. Zřejmě i k těmto skutečnostem přihlédla RRTV při své posledním zasedání a rozhodla tak, jak rozhodla.

Na jedné straně je to jistě pro vedení rádia a jeho majitelku splněné přání, na straně druhé ale určitě i velká výzva. Euro K má dnes velmi malou poslechovost (poslední Media Projekt uvádí 10 tisíc posluchačů včera), která je však z části dána technickými podmínkami, jež má rádio v oblasti kmitočtu, vyzářeného výkonu, vysílací kóty a specifického, členitého terénu, kterým je Liberecko pověstné. Ve velmi krátké době bude ale zprovozněn dokrývač na nedalekém Javorníku (95.5 MHz/200W), který by měl podmínky pro šíření signálu velmi výrazně vylepšit.

Euro K tak bude mít všechny předpoklady ukázat, zda má na to, aby se vrátilo oněch historických cca 45 tisíc posluchačů nebo zda se bude dál pohybovat okolo čísla 10 tisíc. Vzhledem ke konkurenci, která již dnes v Liberci je ( a bude hůř!!), si troufám tvrdit, že to bude více než těžké. Stejně jako bude stále těžší vysvětlovat, proč se ti posluchači kamsi ztrácejí …

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .