Program české BBC se zlepšil, stále má však mnoho nedostatků

bbcworldservice_czANALÝZA VYSÍLÁNÍ – České vysílání BBC World Service pod křídly francouzské mediální skupiny Lagardere, má za sebou 17 dní samostatného vysílání. Program se v posledních dnech výrazně zlepšil, stále ale slyšet ve vysílání mnoho nedostatků. Tím nejvýraznějším je neaktuálnost některých zpravodajských a publicistických bloků, i z toho vyplývající faktografické chyby.

Rádio Česko se vrátilo na frekvence BBC – ve dvou lidech

Na úvod nutno dodat, že program BBC urazil v posledních dvou týdnech značný kus cesty. Vděčí za to zejména dvojici Petr Nosálek a Ondřej Černý, která po sedmi dnech „chaotického“ vysílání přispěchala na pomoc z bývalého Českého rozhlasu Česko. Rádio Česko působilo na frekvencích BBC v posledních šesti letech, než se veřejnoprávní rozhlas rozhodl celý projekt zavřít a britská BBC upřednostnila prodej své české pobočky francouzskému mediálnímu domu Lagardere. První dny vysílání byly skutečně „provizorní“, tedy pokud máme použít velice diplomatický slovník. Nebál bych se ale to vysílání klidně charakterizovat i slovem „amatérské“.

Poté, co do týmu české BBC přibyl bývalý hlavní editor Rádia Česko Petr Nosálek a s ním i jeden ze špičkových moderátorů Ondřej Černý, vysílání se výrazně zlepšilo. I tak je ale nynější program BBC značně rozpačitý. Ve vysílání dochází k mnoha technickým chybám a časovým nepřesnostem, a rovněž je cítit, že redakce je výrazně personálně poddimenzovaná. Dva profesionálové z Rádia Česko nemohou situaci zachránit, byť oba odvádějí skvělý výkon.

ZÁZNAM ZVUK001.mp3 Takhle vypadá časomíra a přihlášení o víkendu

Místo šesti hodin pouze tři. Odpolední reprízy postrádají logiku, ale šetří náklady

Výrazným znakem přehnaných úspor je i fakt, že česká BBC vysílá pouze tři hodiny denně, i když jí licence ukládá povinnost vysílat šest hodin denně v češtině (ráno 8-11 hod. a odpoledne 13-16 hod). Mediální dům Lagardere tuto povinnost řeší tak, že úplně celý dopolední blok reprízuje i odpoledne bez jakýchkoliv změn nebo korekcí. Odpoledne tak ve vysílání dochází ke komickým střetům – je přinejmenším bizarní slyšet odpoledne výraz „dobré ráno“ (11. března ve 14:05) nebo časový údaj 8:19 hod, když je ve skutečnosti o šest hodin víc. Tyto detaily by však vnímavý posluchač i odpustil, pokud by zbytek vysílání byl bez výraznějších chyb. V programu jsou ale slyšet i faktografické chyby – to když se redaktoři snaží předtočit některé zpravodajské vstupy.

ZÁZNAM ZVUK002.mp3 11. března 14:05 redaktor popřál posluchačům Dobré ráno

Ve tři odpoledne vám řekneme, co BUDE Václav Klaus dělat dnes v devět ráno

Tak například, dne 6. března v 10:05 a 15:05 odvysílala BBC zprávu o tom, kde bude končící prezident Václav Klaus ráno v devět hodin (!). Nutno dodat, že zpráva byla vysílána dopoledne i odpoledne v budoucím čase, nikoliv v minulém. K ještě hrozivějšímu kiksu došlo o několik dní později – dne 11. března ráno v půl deváté a odpoledne v půl druhé citovala BBC zprávu, kterou „dnes večer“ přinesl server Česká pozice. A v rubrice o počasí zpravodajce hlásil, že denní teplota se má pohybovat od čtyř do devíti stupňů Celsia, realita byla přitom dva stupně pod nulou. Dotyčný redaktor zřejmě den předtím ve večerních hodinách předtáčel „aktuální“ zprávy a zjevně opomněl svůj vstup lépe naformulovat. A samotné reprízy celého dopoledního bloku v odpoledních hodinách jsou znakem mírné bezradnosti provozovatele, který si s naplněním šesti hodin programu jakoby neví rady, nebo se mu jen nechce do programu investovat.

ZÁZNAM ZVUK003.mp3 – 6. Brezna 10:05 a 15:05 Co bude Václav Klaus dělat dnes v devět ráno?

ZÁZNAM ZVUK004.mp3 – 11. Brezna 8:34 a 13:34 Co DNES VEČER psal server Česká pozice?

Posloucháte rádio Frekv… nebo českou BBC?

Mimochodem, některé publicistické vstupy BBC jsou jen rozšířeným obsahem zpravodajství sesterské Frekvence 1. V několika případech jsme zaznamenali i nechtěné přeřeky redaktorů, kteří připravovali příspěvek právě pro Frekvenci 1 a nedostatečně upravili obsah pro své kolegy z BBC. I díky tomu jsme se například v jednom vstupu doslechli, co řekl respondent redakci „Frekv…“ – pardon, vlastně české BBC (15. března v 8:33 a 13:33). Nutno dodat, že vysílací technik tento omyl ze záznamu promptně vystřihl a v dalším vysílacím bloku už byla tato zpráva odvysílaná bez uvedení konkrétního zdroje.

ZÁZNAM ZVUK005.mp3 8:33 a 13:33 – Posloucháte Frekvenci 1 nebo českou BBC?

O víkendu pouze smyčka příspěvků bez moderace

Víkendové vysílání česká redakce úplně vypouští. Sobotní a nedělní bloky obsahují pouze kaleidoskop čtených informací, telefonických rozhovorů nebo jednohlasných telefonických reportáží bez jakékoliv dramaturgie. Redakce se dokonce ani nepřihlašuje nebo neodhlašuje. A pokud redaktor nějakou reportáž předem avizuje, mnohdy po písničce zazní úplně jiný obsah. Až se zdá, že provozovatel pouští do vysílání cokoliv, co mu z týdenního archivu „zbylo“. Nemluvě o moderaci, kdy program postrádá jakoukoliv logiku nebo kontinuitu.

Příspěvky jsou jednoduše „náhodně“ seřazeny za sebou a prokládány písničkami. Redakce o víkendu vůbec neprodukuje zpravodajské relace. Celé víkendové vysílání působí dojmem, jakoby šlo o špatně naprogramované internetové rádio. Třeba ještě v 15:52 vám redaktor řekne, jaká reportáž vás čeká „za chvíli“, aby se pak zničehonic připojilo anglické vysílání a žádná česká reportáž už neodzněla.

A v následující ukázce můžete vidět, jak vypadá jedno z mnoha připojení anglického vysílání do českého programu. Česká BBC se snaží každou půlhodinu zařadit živý přehled zpráv v angličtině, někdy je to ale i za cenu „masakru“ původní české reportáže a zařazení něčeho, co ani vzdáleně nepřipomíná zprávy.

ZÁZNAM Zvuk006.mp3 – 2. března 14:30: Nečekaný vpád anglického vysílání

Program na hranici možného

Nebylo by moc fér zdůrazňovat a kritizovat každý jeden obsahový nedostatek vysílání BBC v češtině. Za prvních 17 dní jich bylo skutečně dost. Je více než zřejmé, že produkční tým nemá vytvořeny dostatečné podmínky pro přípravu programu a pracuje v provizoriu. To, co se dnes a denně ozývá z frekvencí BBC Radicom, je na hranici možného – a někdy (o víkendu) i na hranici poslouchatelného. Kvalita programu i publicistických příspěvků se však den ode dne zlepšuje, takže je předpoklad, že za několik měsíců bude z české BBC plnohodnotné zpravodajské rádio.

Jenomže, proč má posluchač na profesionální vysílání čekat měsíce místo dnů? Vyjmenované nedostatky tak jdou spíš na vrub mediální skupiny Lagardere, která převzala vysílání BBC, aniž by se na to jakkoliv připravila. Je pravdou, že Lagardere získala jistotu vlastnictví české BBC jen 7 dní před březnovým zahájením samostatného vysílání. To ale současnou kvalitu programu nijak neomlouvá.

Skupina Lagardere ohlašovala odkup české BBC už v prosinci loňského roku. Disponuje dostatečným technickým i tvůrčím zázemím a v České republice má více než dvacetileté zkušenosti s provozem rozhlasových stanic. Měla se tedy na vlastní produkci programu lépe připravit.

CRo - Radio Cesko - studio2 - velky

Na vlnách BBC vysílalo Rádio Česko do 28. února 2013. Ilustrační fotografie, zdroj Český rozhlas.

Vysílání se zlepšuje každým dnem

Místo toho ale spíchla nový program horkou jehlou bez potřebných investic. Už první březnové dny odhalily, že v Lagardere skutečně nemají zkušenosti s rozhlasovým zpravodajstvím. Podle všeho si zpravodajský program mluveného slova ve Wenzigově ulici představovali tak, že si každé ráno „někdo“ sedne do studia, připraví souhrn agenturních zpráv, pozve si do vysílání několik hostů na telefonu a pak bez problémů odbaví 2×3 hodiny programu. Tak jednoduché to není a nebylo. Kdyby se o totéž pokusilo nějaké bezejmenné internetové rádio usilující o licenci, šlo by o chvályhodný počin. Jenomže vysílat podobný „nedovařený“ obsah pod značkou světoznámé instituce veřejné služby, jakou je BBC, to chce opravdu silnou kuráž ze strany Lagardere. Docela by mě zajímalo, co na tuto programovou kvalitu říkají v Londýně nebo Paříži.

Nebýt dvou posil, které po týdnu vysílání nabrala BBC z Rádia Česko, výsledek by byl mnohem horší. Pokud se ale skupině Lagardere povede všechny nedostatky odstranit a postupně vybuduje plnohodnotnou zpravodajskou stanici mluveného slova, šlo by o velice vhodný a vítaný přírůstek na českém rozhlasovém trhu. A zároveň by to byl veliký problém i pro Český rozhlas, který nedávno dobrovolně zrušil výkladnou skříň rozhlasového zpravodajství u nás – zpravodajské Rádio Česko.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .