Milan Badal: Pro lobbisty nejsem asi dost atraktivní

cro-logo.jpgROZHOVOR – Muž, díky kterému může být, po ročním provizoriu, zvolen řádný generální ředitel veřejnoprávního rozhlasu. I tak lze označit nového člena kontrolního orgánu Českého rozhlasu Milana Badala. Právě jeho hlas totiž nejen volbu rozhlasového ředitele umožní, ale jeho hlas nakonec i rozhodne o tom, kdo se příštím šéfem ČRo opravdu stane. Jak Milan Badal vnímá současné problémy Českého rozhlasu, jaká by upřednostňoval řešení, ale i kterou ze stanice Českého rozhlasu posluchačsky preferuje. Odpovědi najdete v dnešním rozhovoru serveru RadioTV s novým členem rady ČRo, Milanem Badalem.

Jak vnímáte dosavadní přístup rady ČRo ke kontrolní činnosti, kterou vykonává. Pohyboval se její přístup v rámci zákonem určených pravomocí, nebo v některých případech své pravomoci překračovala?
Nejsem vyšetřovatel, ani analytik minulých rozhodnutí Rady ČRo. Osobně si jistě budu dávat pozor, abychom se pohybovali v zákonem daných mezích.

Zásadním krokem, který radu ČRo v nejbližší době čeká je volba generálního ředitele. Jaké podmínky by podle vás měl splňovat ideální kandidát?
Vysoký, tmavovlasý, do 35 let a 60 kg, vzdělaný…ne, promiňte, samozřejmě žertuji. Především dobrý manager, s alespoň základní zkušeností z práce ve sdělovacích prostředcích, vysokoškolák nejlépe s uměleckým či humanitním zaměřením, samostatný, odvážný v rozhodování, odpovědný, nepodléhající politickým a jiným tlakům.

To znamená, že byste upřednostňoval spíš Hanu Hikelovou oproti Peteru Duhanovi, ovšem ideálně s mírnou příměsí politického supermana a mírně sebevražednými sklony? Bojím se, že takového kandidáta by bylo třeba hledat v hollywoodském akčním filmu a ne v české kotlině. A to nežertuji.
To jsem neřekl, spíš je to tak, že plných 50 % přihlášených jsou kandidáti, o kterých mohu s klidným svědomím vážně uvažovat.

V ČRo se poslední dobou mluví, v souvislosti s šetřením, o nutnosti snížit počet stanic,
konkrétně třeba o snižování počtu regionálních studií. Je to správná cesta, kterou by se měl veřejnoprávní rozhlas vydat?

Určitě.

milan-badal-300x206p0INFO – Kdo je Milan Badal
Milan Norbert Badal je římskokatolický kněz, dominikán a humorista.

– absolvoval filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor   knihovnictví
– po roce 1980 tajně vstoupil do dominikánského řádu, kde přijal řeholní jméno Norbert, studoval teologii a brzy po roce 1989 byl vysvěcen na kněze
– po roce 1989 stál u zrodu nakladatelství Petrov
– v letech 1996 – 2003 působil coby šéfredaktor v Katolickém týdeníku
– v letech 2003-2009 byl členem Rady České televize
– od července 2010 je tajemník pražského arcibiskupa Dominika Duky

(Zdroj: Wikipedia.org, Foto: Rozhlas.cz)

Českému rozhlasu dlouhodobě klesá poslechovost. Měla by ale být poslechovost hlavním hodnotícím kritériem úspěšnosti veřejnoprávního rozhlasu?
Jedním z hodnotících kritérií by poslechovost měla být. Vysílat senzační pořady pro deset posluchačů není ani ideálem, ani zásluhou.

To je určitě rozumná myšlenka, ale pojďme ji tedy dotáhnout do konce. Jaká by tedy měla být další kritéria a kolik procent z celkového hodnocení úspěšnosti pořadu by měla tvořit ona již zmíněná poslechovost?
Myslím, že poslechovost by mohla tvořit 30 – 20 % z kritérií, určitě by mohla být i měřitelná spokojenost (myslím posluchačů), ke kriteriím by mohlo patřit také neporušování kodexu ČRo (což by mělo být samozřejmé, ale ne vždy se to podaří) apod.

Velkou a dlouhodobou bolestí ČRo je vysílání pro mladé posluchače. Projekt Rádia Wave se ale s přílišnou podporou rady nesetkal a v současné době je tato stanice ve výrazném útlumu. Jaké vidíte řešení současné situace?
Poctivě řečeno nevím, musím si k tomu sehnat více informací.

Kritiku zažívá už několik let hudební dramaturgie vlajkové stanice ČRo, Radiožurnálu. Ta dlouhodobě není atraktivní pro velkou část posluchačů a jednička veřejnoprávního rozhlasu tak průběžně přichází o posluchače. Radikální řešení tohoto problému se ale nesetkalo s příznivým přijetím, i když výsledky se dostavily a postupné řešení jak se zdá nijak zvlášť nefunguje. Jaký recept byste doporučoval vy?
Nechám si poradit od odborníků, recepty poskytuji jen v oblasti gastronomie. Ale zdá se mi, že zajímavý a nosný přístup k hudební dramaturgii má teď „dvojka“, tedy Český rozhlas Praha.

Inu dobrá, nikdy neváhám, když se mohu dozvědět nějaký zajímavý recept. Co třeba takový kohout na víně?
Pokud vím, přesně ten recept má paní Baker ve své stejnojmenné knize, já to použil v jedné své povídce o kohoutovi našeho souseda, který nás všechny budí, aniž tuší, že právě tuto knihu mám ve své knihovničce.

rada-cro-slozeni-rijen-2010-screen-z-rozhlas_cz

V tomto složení rada ČRo fungovala, respektive nefungovala řadu měsíců.

Ale zpátky k rozhlasu. V souvislosti s onou hudební dramaturgií „dvojky“ ČRo mě napadá, kteroupak stanici ČRo vy osobně jako posluchač preferujete?
Já poslouchám D-dur, Radiožurnál a ČRo 6, ale spíš jsem vybíravý posluchač, který si při práci na počítači pouští hudební pořady z archivu. Chci ale pochválit zpravodajství, jeho věcnost a poučenost redaktorů, srovnám-li s jinými médii, až na výjimky klobouk dolů.

V plánech vedení ČRo se průběžně objevuje touha rozběhnout stanici mluveného slova, která by sloučila Rádio Česko, ČRo6 a část produkce Radiožurnálu. Podporoval byste takový plán?
Ano, vzhledem ke snižování počtu stanic a jejich profilování to pokládám za dobré.

V posledních letech docházelo k silnému nesouladu názorů mezi vedení a radou Českého
rozhlasu v otázce online médií. Vedení prosazovalo jejich výraznější rozvoj, zatím co rada
byla opačného názoru. Měla by hrát online média v nabídce veřejnoprávního rozhlasu
podstatnou roli, nebo jen roli doplňkovou?

Myslím, že situace se vyvíjí tak, že online media svou roli prosazují sama a je vidět, že bude mít stále větší podíl.

V souvislosti s kontrolním orgánem ČRo se dlouhodobě spekuluje o možném propojení lobbistických skupin na tento orgán. Oslovil vás někdo s podobnou nabídkou?
Žertujete?

V žádném případě nežertuji. Myslíte, že podobné nabídky nepřicházejí, nebo že by se vás nikdo s podobnou nabídkou neodvážil oslovit?
Já jsem typ, který oslovují různí žebráci o peníze, ale pro lobbyisty nejsem asi dost atraktivní.

A nakonec jedna otázka v souvislosti s vystoupením některých vašich spolukandidátů před volebním výborem PSP.  Dokázal byste z paměti vyjmenovat všechny stanice Českého rozhlasu?
Dal bych dohromady stanice celoplošné a speciální, ale ty regionální už těžko. Mám špatnou paměť. Ale utěšuji se slovy Jana Wericha, že blbí si můžou pamatovat, chytří nemusí, ti musí vymýšlet.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .