Je Radiožurnál moje rádio?

radiotv22Tento týden uvedl první okruh Českého rozhlasu – Radiožurnál – do svého programu několikeré nové prvky, vrátily se ranní fejetony, odpolední vysílání obohatil ekonomický souhrn a publicistický pořad Pod kůži se přestěhoval rovněž do odpoledního času. Dopolední Radiožurnál nově hostí „Děti, které Vám to řeknou“.

Změny, jež nastolila Barbora Tachecí jako ředitelka Radiožurnálu se pomalu ale jistě z vysílání Radiožurnálu vytrácí. Jen mlhavé stopy za sebou nechala její přestavba na přelomu let 2007-2008. Přese všechny věci, jaké jí byly vyčítány, lze připsat bezespornou zásluhu – posílení povědomí o značce veřejnoprávního rádia. Neříkám, že do té doby nikdo nevěděl o existenci. K rozhlasovému přijímači však připoutala i lidi nejevící valný zájem. Mezi ně bych se do jisté míry mohl připojit i já. Fakticky do listopadu 2007 Radiožurnál byl sice přednastaven na mém přijímači, ovšem až na zadní pozici. Unylé tempo dikce moderátorů mi mnoho neříkalo. Veřejnoprávní rozhlas zcela unikal okruhu mých zájmů. Tím samozřejmě nechci znevažovat práci redaktorů. Proměna rádia mě zaujala. Ač se paní Tachecí dopustila několika přehmatů lze vše vysvětlit krátkým časem na přípravu. Projev moderátorů získal na dynamičnosti a veřejnoprávní rádio se stalo jedním z hlavních informačních zdrojů.

Se zvědavostí sobě vlastní jsem také v pondělí naladil Radiožurnál. Stanice anoncovala několik změn, bohužel jsem postřehl jedinou (obměnu zpravodajské relace „Ozvěny dne“ na „Právě dnes“ nepovažuji ani za kosmetickou). Vlastně ano, vrátily se ranní fejetony. Ivo Hofmanna se asi již nedočkáme, za to paní Magda Vašáryová má posluchačům rozhodně co říci. Neotřelé glosy nabídne bezesporu Miloš Zeman, jehož politické bonmoty jsou legendární. Ovšem osobnost Miroslava Macka se zdá býti volbou úplně nešťastnou (ač chápu rovnoměrné zastoupení politický reprezentací a různorodost politických názorů). Pamatuji si jak nelibě nesli jeho přítomnost posluchači komerční Frekvence 1. Na komerční stanici mu byla vyhrazena rubrika: „Milujte svého milionáře“, v ní nechutně obeznamoval přítomné svým blahobytem. Vše dobře dopadlo a jeho glosy se nejprve z půl deváté přesunuly na půl šestou, později se vytratily úplně.

Naopak příjemnou zprávou je úprava publicistického bloku „Pod kůži“. V Dopoledním Radiožurnálu mu byla vyhrazena jedenáctá hodina. stopáž byla přehnaně dlouhá a často se informace v průběhu jednoho vydání opakovaly. Úprava délky spolu se změnou vysílacího času hodnotím kladně, stejně jako přidané ekonomické zpravodajství. „Děti, které Vám to řeknou“, oblíbenou rubriku pod taktovkou Pavlíny Wolfové snad ani není třeba představovat. Z víkendových odpolední se přestěhovala na 11:10 každý všední den, navíc také v sobotu mezi 12:35 a 13:00. Humorná „dvouminutovka“ je zajímavým zpestřením vysílání, jen mi nesedí nasazení. Hlavní ideou bylo zpravodajské a informační dopoledne, oddechová témata měla být vysílána odpoledne. Osobně mi pořad v dopoledním bloku nevadí a vždy si jej rád poslechnu, jen bych tím rád upozornil na rozporuplné vyjádření.

A na závěr jedna milá zpráva, v éteru se opět objevuje Jiří Chum. Ten nejprve „byl odejit“ po neshodách s paní Tachecí, načež se po jejím odchodu vrátil zpět. Své působení ale před časem opět ukončil, chtěl se věnovat propagaci nové stanice Prima Cool. Zřejmě se mu ale zastesklo po rozhlasovém mikrofonu. Sice měl nastoupit 1.dubna, jeho místo ale zatím stále zaujímá šarmantní Daniela Karafiátová.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .