Držitel licence Rádia Viva sám vrátil licenci. Kvůli sporu se servisní organizací

viva-slovenskoVysílatel ve své žádosti uvádí, že v důsledku činnosti servisní organizace je mu znemožněno řádně zajišťovat chod vysílání Rádia Viva. Slovenská regulační rada o tom informovala na dnešní tiskové konferenci. Ostatní uchazeči o frekvence podali několik stížností, které blokují nejen proces udělení, ale fakticky i možnost neudělení licence novému vysílateli.

Situace kolem slovenského Rádia Viva, které je dobře známo i českým posluchačům, se postupně vyostřuje. Slovenská Rada pro vysílání měla příští týden znovu rozhodnout o přidělení frekvencí Rádia Viva jednomu z uchazečů. Situace se ale zamotala natolik, že není možné s frekvencemi momentálně hnout. Spleť žalob a stížností se začíná podobat na legendární výběrové řízení, v němž se před devíti lety přidělovaly první digitální televizní licence. Jistou podobnost můžeme najít i v případu středočeského Rádia Sázava, kde se spor dvou znesvářených stran táhl devět let.

1) Nejvyšší soud zrušil udělení frekvencí novému Info rádiu

První problém je samotné udělení frekvencí novému Info rádiu, které hodlá od prosince navázat na vysílání Rádia Viva. Toto rozhodnutí nedávno zrušil slovenský Nejvyšší soud.

2) Ústavní soud eviduje stížnost na postup Nejvyššího soudu

Druhý problém je v tom, že úspěšný uchazeč, tedy zástupci nového projektu Info rádio, podali stížnost na Ústavní soud a požadují, aby bylo zrušeno rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vrátil všechny frekvence zpět do výběrového řízení. To se tak ocitlo na bodu mrazu.

3) Držitel licence Rádia Viva požádal o okamžité odnětí licence

Aby toho nebylo málo, původní držitel licence Rádia Viva, tedy společnost Rádio Viva, a.s., doručil regulátorovi žádost o odnětí licence. To je možné provést do 30 dnů. Důvodem této žádosti má být fakt, že servisní organizace Rádia Viva znemožňuje držitelům licence řádně zajišťovat chod vysílání. Přitom ale firmu s licencí i servisní organizaci ovládají stejní majitelé. Jak je tedy možné, že jejich vlastní firma jde proti zájmům svých majitelů? Odpověď má být v tom, že kontrola původní vlastnické firmy se v rámci konkurzu dostala do rukou správce, který nenašel s původními majiteli společnou řeč.

viva-lasicaZnámý slovenský herec a bavič Milan Lasica ve studiu Rádia Viva. Ilustrační foto – Rádio Viva

4) Rada nemůže odejmout licenci

K tomu všemu přibyl i problém ohledně toho, zda je zástupce Rádia Viva, a.s., vůbec oprávněn podat žádost o odnětí licence. Tuto skutečnost musí regulátor prověřit, jelikož na základě mnoha protichůdných stanovisek není možné jednoznačně určit, kdo vlastně může jednat jménem držitele licence.

Nastal pat – frekvence není možné přidělit ani odejmout

V celém případu tak nyní nastává patová situace. Rada pro vysílání nemůže frekvence Rádia Viva znovu udělit, jelikož musí počkat na rozhodnutí soudů v předchozích věcech. Hraje se hlavně o to, zda bylo předchozí udělení frekvencí nové společnosti platné nebo nikoliv. Tento spor se může táhnout i několik měsíců.

Paradoxně Rada nemůže současné frekvence ani odejmout a to i přesto, že o to sám provozovatel vysílání požádal. Není totiž jasné, zda žádost podala osoba k tomu oprávněná.

Původní vysílání musí skončit v prosinci

V celém sporu je tak alespoň jediná jistota. Vysílání Rádia Viva dle původní licence musí skončit nejpozději v posledních prosincových dnech. Tou dobou totiž definitivně končí platnost nynější licence. Pokud se to té doby nepodaří vyřešit všechny ostatní spory, reálně hrozí, že na 27 frekvencích Rádia Viva bude od příštího roku ticho.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .