Vojcek Českého rozhlasu získal cenu Prix Marulić

crovltavamalaNa 13. ročníku mezinárodního festivalu Prix Marulić konaném na ostrově Hvar získal Český rozhlas první cenu v kategorii Drama – a to za zpracování divadelní hry německého autora 19. století Georga Büchnera v překladu Ludvíka Kundery Vojcek.

Autorem rozhlasové úpravy byl Hynek Pekárek, režisérem hry Aleš Vrzák, zvukovým designérem a zároveň také autorem scénické hudby pak Michal Rataj. Český rozhlas 3 – Vltava Vojcka odvysílal v premiéře 7. března 2009 v programové řadě Rozhlasové jeviště.

Poslední obdobné ocenění přitom Český rozhlas získal před 40 lety v roce 1969 na Prix Italia.

„Při diskusi o hře bylo oceněno jednak to, jak jsme se vypořádali s textem, který Büchner nikdy nedokončil, a také sestavený scénář. Velmi kladně bylo hodnoceno herectví, v superlativech se hovořilo o režii a především o zvukovém designu, který zpracoval Michal Rataj,“ řekl dramaturg hry Hynek Pekárek, také účastní festivalu.

„Potěšilo mě především hodnocení režisérů a kolegů z prestižních evropských a světových rozhlasových domů. Po dlouhé době jde o velké ocenění Českému rozhlasu, které potvrzuje nabraný směr v oblasti režie a zvukového designu,“ říká režisér vítězné hry Aleš Vrzák.

Český rozhlas neposílá pořady na mezinárodní soutěže a festivaly nahodile, ale po pečlivém výběru. V roce 2008 ustanovil programový ředitel Richard Medek komisi, která nominované pořady z Českého rozhlasu posuzuje a vybírá, a to nejenom podle kvality,  ale také podle vhodnosti pro příslušný festival. Komise, kterou svolává šéfproducent, je složena z pracovníků Českého rozhlasu, kteří se mezinárodních festivalů pravidelně zúčastňují a dobře znají způsoby a zvyklosti, podle nichž se pořady na těchto festivalech posuzují a vybírají.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: