Rádia Bonton a Country u RRTV neuspěla

technika-obecne.jpgRada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém 15. zasedání zamítla dvě žádosti o přidělení kmitočtu.

První zamítnutá frekvence se týká Country Rádia. Jde o kmitočet Brno 98,1 MHz/1 kW. Důvodem zamítnutí je „nenaplnění kritéria přínosu programové skladby k rozmanitosti stávající nabídky programů rozhlasového vysílání, které by mělo být rozhlasovým vysíláním pokryto“.

Druhým neúspěšným je Radio Bonton, kterému byla zamítnuta žádost o kmitočet Liberec 99,7 MHz/100 W. Důvodem je negativní stanovisko ČTÚ.

Autor článku:

Komentáře (23)

 1. Jose

  S tím důvodem u CR. To si dělá RRTV z lidí srandu ? To už docela přesahuje veškerou jejich drzost. Zvláště když si zpětně uvědomíme ty události kolem rádia Haná a jejich plánované country stanice a následně té normalizačně-oldies-countryové verzi Času, kde napřed bylo vyhrožování a potom vyjímka. Fakt dobrý. To naše RRTV. Kdy je vyhodí ? Tedy včera bylo pozdě.

  1. Jose

   No na konkurenčním webu někdo napsal, že by se proti tomu mělo CR odvolat. Tak jestli je možné se proti těmto rozhodnutím odvolávat, tak to by v tomto konkrétním případě už asi docela stálo za zváženou. Protože to už je celkem dost značná série zcela chybných nebo minimálně podivných rozhodnutí, která je dokazatelná včetně časové posloupnosti:
   1) Nepřidělení Kohoutovic koordinátorovi rádiu Haná pro country program
   2) Tolerování vysílání Času které není v souladu s licencí
   3) Dodatečná změna licence Času
   4) Přitom stále odsouvání rozhodnutí o Kohoutovicích
   5) neutrální rozhodnutí o Kohoutovicích, ale zároveń tím odsunutí obou kunkurentů, tedy i CR i koordinátora rádia Haná…
   6) Neudělení CR jiné frekvence s jasným podtextem v odkazu na to, že tam již je Čas.

   Tohle už je podle mne příliš průhledné a příliš průkazné. To by jim nemělo projít.
   Normálně je dát k soudu za podujatost a záměrně poškozující rozhodnutí. A tohle musí dojít i tomu nejblbějšímu soudci v republice.

 2. Matěj Vaňátko

  Jose: Přesně tak. Lépe bych to nenapsal. Vždyť RRTV tehdy poškodila všechny country stanice hlásící se o 105,1 MHz v Brně tím, že vlastně udělila 95,5 Radiu Čas Country a tím vlastně změnila podmínky licenčního řízení. Proto také Country Radio nedostalo 105,1 , protože během toho stačila RRTV přidělit frekvenci ČASu. Tohle je naprosto do nebe volající. Já být v představenstvu RINV, tak okamžitě podávám žalobu. Jak na to licenční řízení tak na tento verdikt nepřidělení 98,1 MHz. Takový krásný kmitočet.

  1. Petr Kružík

   Jose, Matěji, Radio Brno (Haná Country) a Country Radio.
   Otázka zní spíše: Proč to dávat k českému soudu?!
   Tohle je tak donebevolající situace. Bod po bodu! Zjevné účelové měnění pravidel během „hry“. Vnějšími podněty a okolnostmi ku prospěchu pouze a jen jedné společnosti. Bezesrandy. To je zralé na MEZINÁRODNÍ ARBITRÁŽ proti RRTV!
   Držím normálka RINV palce.. A pokud by se k nim přidalo i Radio Brno (Haná Country) brněnskému éteru (tedy českému všeobecně) jen dobře..

  2. Jose

   I když to přímo nesouvisí. Jen tak pár věcí, co mi jen tak prolétly hlavou. Jak známo Evropa 2 má ještě stále u soudu vůči RRTV 4 frekvence. Vzpomene si někdo z jakého to tam už visí roku ? Další věc. Nedávno přece podávala odvolání proti rozhodnutí RRTV skupina Lagardere vůči rozhodnutí RRTV o přidělení frekvence v Mostě, GAMA Rádiu. RRTV původní rozhodnutí potvrdila a start GAMA Rádia se zdržel k vůli tomu o 1 měsíc.( Fandil jsem samozřejmě GAMA Rádiu. Takže v tomto případě i RRTV ). Jak říkám nemá to přímou souvislost, nejde o takové chování RRTV, jako v tomto případě. Ale je to také ukázka, jak může dopadnout český soud nebo odvolání k RRTV. Ale myslím si, že tento konkrétní případ s Brnem je něco úplně jiného a zde je opravdu role RRTV velmi pochybná a vážně už to dost přehnali.

 3. Scorpio

  To je opravdu neuvěřitelné! Mám dojem že tady něco zapáchá!
  Jak je možné že donedávna byly v Brně 2 rockové stanice a RADĚ to nevadilo? A kolik je v Brně stanic popových??? To RADĚ taky nevadí? A kdyby bylo v Brně Country radio, utrpěli by posluchači snad nějakou újmu? Proč nám RADA ordinuje jaký žánr máme poslouchat?
  RADA snad měla ve svém zdůvodnění na mysli plytký program Rádia Čas se svým pop-country? Nejspíš ano, ale to se určitě nikdo neobtěžoval poslechnout, posoudit a porovnat program a hudbu obou stanic!
  Lidi, je mi z toho divně…
  Domnívám se, že příchod Country rádia do Brna by byl pro posluchače přínosem. Snad se někdy dočkáme. Já budu tedy i nadále v autě poslouchat CD, (občas Hey dokud bude rockové) a očekávat co přinese Beat. Doma to jistí na kabelu radia Valc…

 4. Jan Štifter

  Psal jsem mail na RRTV …

  Hezký den,

  v poslední době nevycházím z úžasu a to samozřejmě myslím v tom špatném slova smyslu …

  Vůbec nerozumím logice, že Fajn rádio (provozovatel ESA Radio) získal dva dokrývače v jednom měste, konkrétně v Táboře! Vždyť rozhlasový éter a volné kmitočty jsou naším národním bohatstvím a tohle je dle mého cesta k monopolu! Jak může RRTV poté, co již jeden dokrývač udělila, udělit zároveň druhý?! To není vůbec logické a hlavně jde-li o stejné město.

  A když už jsme u Fajn rádií, mám pocit, že žádá-li ESA rádio pro program Fajn rádio nové dokrývače, měl by na nich být šířen nezměněný program pražského Fajn radia, přijde mi jako velmi hluboké znevážení konkureční – obchodní soutěže, že si Fajn radia dostavují svou síť dokrývačů pro program pražského Fajn rádia a následně na nich běěží jiné jingle, jsou odpojovány reklamní bloky, resp. ty nejsou v regionech vysílány vůbec (což dává Fajn rádiu jasnou programovou výhodu) … Takže naše RRTV funguje tak, že provozovatel rozhlasového vysílání si dělá co cche vlastně a až když se na to přijde, tak se mu to posvětí … Výborné! Viz. případ i brněnského Rádia Čas a jeho mutace Country a mimochodem, jak vůbec může být vysílateli umožněna změna licenčních podmínek pouze pro jeden swoubor technických parametrů, resp. pro jeden kmitočet?! To opět zcela narušuje konkureční soutěž! Takže každý vysílatel si teď na každém kmitočtu rozjede vlastní mutaci (dá se řící zcela novou stanici), která mu přinese nejlepší výsledky poslechovosti a vlastně licenční podmínky jsou jen „cár papíru“ … Tohle je dle mého nebezpečné závádění precedentu!

  A hlavně také nerozumím odůvodnění nepřidělení vysílacího kmitočtu pro Country radio v Brně! To je přesně to, o čem tu píšeme, bylo rozohodnuto, že není přínosem pro pluraritu českého éteru v dané lokalitě, to ale není pravda! Rádio Čas si začalo svévolně vysílat oddělený program v dané lokalitě v rozporu s licenčními podmínkami, na což RRTV upozornila, ale následně mu to posvětila … Nad tímto zůstavá lidský rozum stát!

  V dnešní době v českém éteru sna dvynikají pouze a právě rádia sítě Radio Investments (Beat, Radio 1, Country, Spin, Kiss), Ti přinášejí opravdovou rozmanitost do českého éteru a Ti, kteří svému formátu dávají maximum jsou omezování právě těmi, kteří mění pravidla hry svévolně a v průběhu … To se mi jako občanovi České republiky vůbec nelíbí a myslím, že je čas, aby se někdo koncečně ozval a Rada musel své kroky odůvodnit a ty důvody by se měli přezkoumat … třeba i cestou soudní …

  S pozdravem
  Jan Štifter

  1. Jan Štifter

   V tom orzčílení co se teď děje jsem tam nasekal hrubky, neva, prozkoumám zákon a uvažuju, že bych RRTV oficiálně napadl, alespoň stížností, aby své kroky vysvětlila … Tohle je do nebe volající! Hlavně ty změny licenčních podmínek a přidělování dvou kmitočtů v jednom městě …

  2. Jose

   Ještě něco mi to připomnělo, tohle neudělení Brna, CR. Likvidaci Trianglu v Jablonci. To byly úplně ty samé kecy. Že nejsou přínosem pro místní nabídku atd. Přitom oni jediní tehdy, se svým programem Dance, přínosem byli. To je fakt komunismus tohle. Přesně otáčení věcí naruby. Marně nyní hledám záznam konce Trianglu, tam je to krásně popsané.

 5. UPC

  Pana Štifnere – nevím, jakou bude mít Váš email váhu – ale myslím, že RRTV dá maximálně do příštího zápisu „…RRTV se seznámila s názorem posluchače ve věci situace rozhlasového vysílání v Brně …“. Tady by mělo udělat krok „poškozené“ Country Rádio, nechat si zpracovat analýzu rozhlasového vysílání v Brně, ze které bude vyplývat, že v Brně žádná stanice v Country formátu není (což opravdu NEN9 – ten paskvil Čas Jižní Morava „Country-oldies-folk“ se za to nedá počítat) a domáhat se u soudu zneplatnění rozhodnutí RRTV … to je jediná cesta.

  1. Jan Štifter

   Je mi jasné, že se nic nezmění, ale potřeboval jsem jim to sdělit … ;-)

  2. Jose

   Vezměme si, jak se to tu různě mění a co ta RRTV, tu vyvádí za góly. To je fakt úžasné. Vezmu jen namátkou několik událostí. Tak např. Most. Napřed tam nepustila Beat. Pak dala kmitočet Gama Rádiu. To se znelíbilo Lagardere. Zrovna jim a v tomto případě. Opravdu trapné, když se ukázalo, jak obrovským přínosem se právě GAMA Rádio stalo ! A to nejen pro Most, ale pro celou ČR ! A to se vědělo. Bylo to jasné od samého začátku ! Rock chyběl v Mostě a chyběl na severu. A nezávislý nebo dělaný trochu jinak chyběl všude. No a následně, když tedy po dlouhé době udělají něco rozumného, tak jim tam ten Beat pošlou. No dobře, budiž to Beatu přáno. GAMA to bude mít těžší a mostečtí si tedy užijí dvou rock stanic. A vezměme si druhé město. Tedy Liberec a situace kolem Bontonu. 93,3 dostává Dobrý den. Proč ? Jakým právem ? Z jakých důvodů ? Vždyť přece v Liberci roky vysílá Radio Contact Liberec a i když hraje a vypadá hrůzostrašně, poslání regionální stanice plní beze zbytku a správně a 100%. Tak na co druhá lokální stanice ? Na, co ? Pro koho ? Ale RRTV to přiklepne. A LAGARDERE, která řve zcela bezdůvodně k vůli MOSTU, kde jednoznačně NENÍ V PRÁVU. U Liberce, tam mlčí. Ani neceknou ? Proč ? Proto, že za DD stojí poslanci ODS ??? Úžasné. A tak situace využívá HEY a mění program z normalizačního Hey-česky a nej na Hey-to můžeš, tedy poprock s vyšším zaměřením pro holky. A Bonton, znovu utře hubu. Ano nyní už RRTV může říci. Co chcete, poprock už tam je. Ale ono je tam více věcí vícekrát viz. RCL kontra DD. Takže, co ? Nahrává RRTV úmyslně HEY ? Ani bych se nedivil. Ovšem Lagardere v tomto případě opět také drží hubu. To je zajímavé, že tady se vždycky něko ozve, když má mlčet a když se má ozvat tak mlčí anebo bůh ví jakými zákulisními praktikami, to zde vlastně probíhá. Crystal do Liberce přijde. Proč ? Chce ho tady někdo ? Lokální regionální jsou tu dvě. A hitů tucet, viz. E2, Černá hora, Kiss Délta atd. To je fakt KONEC, co se tady děje pod taktovkou RRTV.

  3. Jose

   Jistě, že je to především otázka COUNTRY RADIA samotného a otázka RADIO INVESTMENS. V této chvíli má BEAT 21 frekvencí a o další žádá (mimochodem by si mohli aktualizovat mapu pokrytí na svém webu). COUNTRY RADIO jich má 6. A už se neoficiálně hovoří o sedmé 104,1 HK (jen mezi diskutery na tomto webu, nic méně hovoří se, zdá se, že druhý pokus prošel). Takže třeba uhádají i to Brno. Jak správně píše UPC, je to na nich a oni se musí snažit. Osobně doufám, že v brzské době docílí tolika frekvencí na FM aby se jim už potom stejně jako Beatu vyplatila distribuce přes satelit Astra.

  1. Jose

   Já bych se chtěl někdy dočkat CR v LBC. Nebo na té Astře. To by mi stačilo. Bezpečně vím, že když by se tam objevilo, ještě ten den bych ho běžel doladit asi 4 lidem.

 6. Jan Štifter

  Tady je reakce předsedkyně RRTV na neudělení dokrývače CR v Brně … Musím říci, že na tento i jiné mi podala předsedkyně uspokojivé vysvětlení proč to tak je, není třeba měnit Radu, ale především zákony, které podobné chování broadcasterů dovolují …

  Pokud se týká nepřidělení vysílacího kmitočtu pro program Country radio v Brně, je třeba dodat, že licenční řízení, tak jak je upraveno v ustanoveních § 13 – 19 zákona č. 231/2001 Sb., představuje veřejnou soutěž svého druhu o poskytnutí vzácného statku, kterým je vysílací kmitočet. Kritéria, podle kterých jsou jednotliví účastníci licenčního řízení hodnocení, jsou taxativně vyjmenována v ustanovení § 17 zákona č. 231/2001. V době vyhodnocení projektů jednotlivých žadatelů a rozhodnutí o udělení licence byl country formát v daném území již zastoupen Vámi zmiňovaným vysíláním programu Radio Čas.
  Vámi uváděný rozpor v rozhodování RRTV – nejprve vydání upozornění na porušení zákona a následné udělení souhlasu se změnou skutečností uvedených v žádosti o licenci – je pouze domnělý. RRRTV na základě pravidelného monitoringu vysílání provozovatelů rozhlasového vysílání zjistila ve vysílání programu Radio Čas v Brně rozpor s licenčními podmínkami tak, jak byly v době monitoringu platné. Proto udělila provozovateli upozornění na porušení zákona a licenčních podmínek a stanovila mu lhůtu k nápravě. Upozorněný provozovatel podal žádost o změnu licenčních podmínek (což je v praxi častější jev k nápravě rozporu vysílání s licenčními podmínkami), které RRTV vyhověla, již s ohledem na skutečnost, že takové změně nelze nevyhovět než podle zákonného důvodu podle ustanovení § 21 odst. 3, který však v daném případě nemohl být pro takové odůvodnění použit.
  Pokud se týká Vašeho hodnotícího soudu kvality vysílání programů majetkově propojených společnostmi Radio Investment resp. MII Praha, je třeba konstatovat, že takový soud je subjektivní a nelze na jeho základě stavět obecná (objektivizovaná) stanoviska. Řada posluchačů nalézá své subjektivně nejoblíbenější rozhlasové programy u jiných provozovatelů.

 7. Jose

  No, pro mne to rozhodně uspokojivé není. Pokud CR nepovolila viz:,,V době vyhodnocení projektů jednotlivých žadatelů a rozhodnutí o udělení licence byl country formát v daném území již zastoupen Vámi zmiňovaným vysíláním programu Radio Čas.“ Tak by to nemohli povolit v dalších tak asi 90% případů. Viz. Beatu v Mostě. Již v té době tam bylo rockové rádio Gama. Dobrému dnu v Liberci, již roky tam vysíla Radio Contact Liberec atd. atd. Takže to je nesmysl. Nevím na co si to zkouší hrát, ale u nás ve městě máme některé formáty zastoupené 5x a country třeba ani jednou ! Že to takhle vyhodnotí jenom v případě, kdy se jí to hodí ? A nikoli pokaždé ? Na to by jsi se jí měl zeptat. Proč to někdy použije a někdy ne ? Těch případů, kdy to nepoužili je bezpočet, proto to takto tady vypadá. Když by to používali stále, bylo by to OK. Ale oni to nedělají. Použijí to jen, když se to jím hodí.

 8. Jose

  Vidíš teď mne napadá, nedávno přidělili v Liberci Hitrádiu Crystal. Zeptej se té paní zda si myslí, zda je jejich formát v LBC zastoupen nebo není zastoupen ? Kolik jich chce vyjmenovat ? Tedy kolikrát tu již zastoupen je…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .