Současná politická situace může pomoci Rádiu Wave zpátky do analogu

waveČeskou republikou v těchto dnech hýbe problém s volbami do poslanecké sněmovny. Nyní to vypadá, že se jednoduše vypustí slovíčko „předčasné“ a Češi půjdou k urnám na sklonku jara příštího roku. To, že poslanecká sněmovna bude ještě několik měsíců zasedat v současném složení, může pomoci návratu Rádia Wave do analogového pásma.

Vláda Jana Fišera na konci června schválila novelu zákona o Českém rozhlase, která by mohla Wave vrátit do FM pásma. Jenže radost příznivců této stanice zkalila poslanecká sněmovna, která dotyčnou novelu nezařadila na svou schůzi, jež měla být pro tuto instituci v tomto složení poslední.

sinkovskykresbaProblém byl v tom, že nehlasitějším zastáncem Rádia Wave a zároveň předkladatelem novelizace je předseda Strany zelených (SZ) Ondřej Liška. Podle předvolebních průzkumů však SZ neměla šanci dostat se do nové poslanecké sněmovny. Wave by tak nikdo hlasitě nepodpořil a připravená novela by někde v koutku sálu tiše zmizela. Aktuální situace je pro Wave (a možná i pro SZ) velkou šancí.

Liškova novela spočívá ve vsunutí jedné věty, která by měla zajistit, aby Český rozhlas mohl analogově, v pásmu velmi krátkých vln, vysílat nejen tři celoplošné programy a programy regionálních studií jako dosud, ale nově také „jeden další rozhlasový program, jehož vysílání může přijímat nejvýše 40 % obyvatel České republiky počítaných podle údajů vyplývajících z posledního sčítání lidu“.Tím by odpadla námitka o neregionálním charakteru vysílání Radia Wave.

Uvidím, respektive uslyšíme, zda politický zmatek dnešních dní umožní legální návrat Rádia Wave do českého éteru.

Autor článku:

Komentáře (3)

    1. Martin Šinkovský Autor příspěvku

      Člověk musí hledat světlo na konci tunelu :-)

    2. SETI72

      Jen by ta světla neměla bejt dvě, to by nebyla spása ale vlak…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .