Nerozumím pochybnostem o síle Facebooku

stopmaturitamTi, co se zajímají o dění na internetu, se v současné době dělí na dva tábory. Jedni jsou odpůrci fenoménu jménem Facebook, druzí jej přijali za svůj a snaží se v této sociální síti plavat pokud možno bez nehod. Počet uživatelů Facebooku se velmi rychle blíží k milionu. A tato masa se začíná projevovat a její vliv roste.

Nejprve to začalo zcela nevině. Jistý mladík založil na Facebooku skupinu s názvem Když se do této skupiny narve 50 000 lidí, uspořádám megakalbu. A nestačil se divit, protože za chvíli byla požadovaná kapacita naplněna. Posléze se chlapec – podle svých vyjádření – opravdu snažil ve své rodné vesničce poblíž Prahy párty uspořádat. Nakonec z toho vznikla zítřejší párty v pražském klubu Lávka (cca 2 tisíce potvrzených hostí).

To však bylo jen nevinné předkolo. Před volbami do evropského parlamentu se uživatelé Facebooku rozhodli, že to Paroubkovi sečtou i s úroky. Začala létat vejce a virtuálního světa neznalí lídři Sociální demokracie marně hledali protivníka (trapně obviňovali ODS). Pád Jiřího Paroubka později potvrdil i klasicky dělaný průzkum popularity. Vaječná partyzánština se stala milníkem, i když se našlo ještě spousta renomovaných pochybovačů.

paroubek

Těm zasadili uživatelé Facebooku druhou ránu v podobě demonstrací proti státním maturitám. Nechci hodnotit, jestli státní maturity ano, nebo ne (děti nemám a maturitu jsem složil kdysi v minulém tisíciletí). Důležité je, že se tento protest celý zformoval přes Facebook (v hlavní odpírací skupině je více než 55 tisíc lidí). Odpůrci byli slyšet a o státních maturitách se vedou horlivé diskuze. Mimochodem, další protest je naplánován na 30 června do Brna.

Všem musí být jasné, že z Facebooku se stala relativně mocná zbraň (a je jedno, zda se jim to líbí). Přes léto čeká tuto sociální síť další velký náraz. Naši politici se zcela určitě pokusí v rámci předvolební kampaně vytvářet nějaké „spontánní“ akce. Myslím, že léto bude na Facebooku o tom, kdo dokáže uživatelé lépe oklamat, a kdo si utrhne největší ostudu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: