Letošní televizní Vánoce: Vyberou si příznivci klasiky i odvážné alternativy

vanoce Už jen měsíc nás dělí od vánočních svátků, které se staly obdobím nejen vzájemného setkávání, obdarovávání a nezřízeného hodování, ale i intenzivnějšího posezení před obrazovkami. Pro jednotlivé stanice se závěr roku stal výkladní skříní, kterou chtěly podtrhnout svoji prestiž a oblíbenost u diváků. Programové plány ukazují, že zejména komerční stanice letos neinvestují do závěru roku nic víc, než je nezbytně nutné. Finanční krize ovlivní i letošní televizní Vánoce.

Lídr českého trhu televize Nova se promění ve víceméně filmový kanál. Souvislý proud filmů proloží jen zpravodajstvím a seriálem Ulice, který se objeví i na Štědrý den (17.00). Na Boží hod je připraveno ještě sváteční vydání show Mr.GS. Žádný speciální původní pořad či premiéra českého filmu či pohádky se ve schématu neobjevuje. Během vánočního týdne Nova zopakuje půl roku po premieře svoji adaptaci divadelní hry Natěrač (21.12., 20.00) a dokument Fenomén Gott (22.12., 20.00). O den později se do prime time dostala repríza vánočního speciálu sitcomu Comeback. Štědrý večer na Nově obstarají dvě klasické pohádky S čerty nejsou žerty (18.20) a Tři oříšky pro Popelku (20.00). Hlavním programem pro následující dva večery se stanou americké filmy. Animovaný Happy Feat bude uveden 25.12. a komedie Už tam jsme? o den později.

Nova během svátků provětrá balík českých klasických pohádek i komedií, na který má dlouhodobý monopol. Trochu překvapivě některé top pohádky umístila do programu během předchozích svátků (28.října a 17.listopadu), takže například Princ a Večernice, Hrátky s čertem či Šíleně smutná princezna budou o letošních Vánocích chybět.

Na českou strunu se bude snažit hrát během svátků i TV Barrandov. Ve své knihovně sice nemá nejsilnější tuzemské trháky, ale i z méně známých snímků dokázala vytvořit téměř jen české menu pro všechny tři sváteční dny. Na Štědrý večer se mladá digitální televize pokusí diváky přilákat Zlatovláskou (18.40) a téměř neznámou pohádkou Florián s Jiřím Sovákem (20.05). O den později se v prime time objeví populární komedie Pane, vy jste vdova! Na Štěpána bude hlavním lákadlem pohádka Malá mořská víla.

Alternativu pro klasicky vyskládaný vánoční program nabídne další digitální stanice Prima COOL. V jejím vysílání se objeví drsnější podívaná. Chybět nebude Alfred Hitchcock a jeho filmy Psycho 1-3. Klasický animovaný snímek Tima Burtona Mrtvá nevěsta je v plánu na 26.12. od 21.20. Na Štědrý večer se sice objeví Sněhurka, ale nebude to žádná idylka. Hororová verze Příběh hrůzy startuje od desáté večer.

Letos si tak bude moci vybrat široké divácké spektrum. Drsňáci zvolí Primu COOL, ti kdo mají rádi mnohokrát reprízované klasické pohádky a komedie Novu, pokud jste zvědaví na premiérové příběhy přepnete na ČT1 a pro retro pohled bude vhodnou volbou Barrandov.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .