Letošní letní hit na postech šéfů TV zpravodajství : hra Škatulata, hejbejte se

jitka-obzinova

Mohlo by se zdát, že letní období přinese na čela novinářů vrásky z obav, o čem informovat své čtenáře, posluchače a diváky. Okurková sezóna v plné síle zatím nepropukla, života běh přinesl v posledních týdnech smutné, ale pro média výživné události. V tuzemsku se žurnalisté vrhli na téma bleskových povodní, v zahraničí titulním stranám řadu dní vévodí nenadálá smrt popové ikony Michaela Jacksona. A i kdyby žádné zásadní události nepřicházely z vnějšího světa, mají tuzemští zpravodajci téma, které se upeklo přímo v jejich nejbližším okolí.

Shodou náhod během velmi krátkého časového údobí došlo ke změnám na postech šéfů zpravodajství hned ve třech tuzemských televizích. Hlavní tři úkoly nových lídrů jsou vesměs stejné a daly by se shrnout do hesla Šetřit, šetřit, šetřit!!! Zgruntu to vzali majitelé soukromé zpravodajské Z1. Vyměnili rovnou nejvyšší hlavu stanice – novým generálem zetjedničkového vojska se ve válce o přízeň tuzemských diváků stal Zdeněk Šámal, zkušený manažer-budovatel, který stojí za rozjezdem slovenské televize TA3, české veřejnoprávní ČT24 i internetového portálu tn.cz. Snad mu bude dosud profesní štěstí mu přinášející osud nakloněn i v případě záchrany první tuzemské zpravodajsko-publicistické televize.

baborkresbaNevídaná věc se přihodila na Primě. Protřelého matadora Pavla Zunu vystřídá od srpna v křesle šéfa zpravodajství žena. To se ve zdejších končinách nepřiházívá zase tak často. Jitka Obzinová je neméně zkušená profesionálka, přichází s ambicemi oživit zpravodajskou relaci na komerční dvojce novými postupy, které primáckým zprávám vtisknou vlastní nezaměnitelnou tvář. V éře úporného šetření nákladů, které je jasně definovanou prioritou ve zpravodajských odděleních všech komerčních tuzemských stanic, je to předsevzetí nanejvýš odvážné a hodné zaťatých palců držených na podporu čistých úmyslů dámy Obzinové.

Bez většího poprasku v mediálním světě proběhla podobná výměna stráží i v nejmladší české digitální televizi. Na TV Barrandov je však zpravodajství pouze okrajovou Popelkou, která si denní desetiminutovkou plní nepsanou povinnost mít ve schématu plnoformátové stanice i zprávy. Marek Vraný tak opustil šéfovský post v realtivní tichosti. Novým šéfredaktorem se stal bývalý supervizor programu Daniel Vičan. O hledání manažera s většími zkušenostmi ze zpravodajství barrandovští neuvažují, sama generální ředitelka Janka Vozárová přiznává, že zprávy vůbec nejsou prioritou její stanice.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .