Kterak soudní digitální tahanice satelity do Česka přivály

televizor1

Čeští diváci ukázali, že nemají rádi průtahy, komplikace a nejistotu. Před čtyřmi lety začala intenzivní mediální masáž, která je začala připravovat na nutnost zásadní změny v příjmu televizního signálu pro jejich domácnosti. Informace o nastupujícím pozemním digitálním vysílání (DVB-T) útočily ze všech stran. Digitalizace vzbudila u části obyvatel strach z nutnosti finanční investice do set top boxu a případně i zajištění přenastavení antény a instalace nového přístroje doma v obýváku. To byl případ zejména starší populace, která obecně technické novinky vnímá jako přítěž či novou komplikaci. Samozřejmě se i mezi seniory najdou příznivci trendových technologií, kteří spolu s částí střední a mladé generací pozorně vstřebávali informace o přicházející novotě.

Naděje na zajištění kvalitního signálu více stanic pozemní cestou třeba i ve venkovských regionech se pomalu začala přetavovat v apatii poté, co díky soudním tahanicím o legitimitu udělených licencí k digitálnímu vysílání celý proces téměř na rok zamrzl. Mnoho diváků, kteří byli připraveni ke změně příjmu televizního signálu, tak přehodnotilo své plány a když se spuštění DVB-T stále oddalovalo, rozhodli se investovat zhruba troj- až čtyřnásobek částky původně určené pro zakoupení set top boxu do pořízení satelitního kompletu.

Tak se stalo, že se zejména během loňského roku Česko proměnilo v satelity obsypanou zem. Odhady uvádějí, že se satelitní příjem stal základním zdrojem televizního signálu pro necelé dva miliony domácností. Programová nabídka je zde mnohbaborkresbaonásobně širší, z družice se dají přijímat všechny kanály, které vysílají i v DVB-T. Navíc si satelitní diváci mohou prostřednictvím čtyř satelitních operátorů předplatit i další nadstandartní v češtině vysílající stanice. Satelit rychleji než pozemní platforma nabízí i nová lákadla – nyní zejména vysílání ve vysokém rozlišení.

Nelze jednoznačně tvrdit, že se satelitní vysílání stalo úhlavním nepřítelem DVB-T. V mnoha domácnostech žijí v příjemné symbióze, kdy jeden způsob příjmu zásobuje signálem televizor v obýváku a ten druhý dobře slouží v dětském pokoji. Ale zdá se, že se i v přísně technické oblasti potvrzuje moudrost některých lidových přísloví. Na mysl se mi derou dvě: „ Kdo chvíli stál, stojí opodál“ a „Když se dva či více zájemců o digitální licenci perou, satelitní operátor se směje“.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jose

    Ano, toto je článek, kterému tleskám. Přesně, tak to je. Ani přidělování licencí na FM se jim nepodařilo zpackat tolik, jako ono prapodivné zavádění DVB-T. Doma a už i v práci, zvítězil u mne zcela satelit. Jen, na chatě se u mne uchytilo DVB-T a to jen z toho důvodu, že satelitní anténa, více upozorní, na zloděje a o podobnou, nevítanou návštěvu, tam nestojím a v zimě, tam nejezdím. Jinak mi leží další satelitní, plně použitelný koplet, ve sklepě, ladem. A namontovat bych si mohl i tam, když bych chtěl. Prostě čekat, kdy se jim uráční spustit Mux 1 nebo, kdy se jim uráčí spustit Mux 2. U nás asi za rok ! Kdy se jim uráčí spustit Mux 3. U nás asi nikdy ! A nejspíše, v něm do té doby, stejně už nic nebude. Tak na takovéhle opičárny a srandičky a podvůdky, opravdu nemám ani čas ani náladu ani peníze ! To si mohli předvádět, za Brežněva, to by jim to, možná, ještě prošlo. V dnešní době, opravdu asi velmi těžko. Slušný satelitní přijímač, se dá sehnat na každém rohu. A namontovat si ho dokáže, bez problémů, kdejaký amatér. A i kdyby ne, tak firem, co to zvládnou profesionálně, najde, také dost.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,