Elsa 2009: Soukromé pasti převálcovaly veřejnoprávní konkurenci

soukr-pasti Triumfem cyklu televizních filmů Soukromé pasti skončilo letošní udílení výročních tuzemských televizních cen Elsa 2009. Odvážný projekt televize Nova tak získal další ocenění do sbírky. Za nejlepší snímek evropské televizní tvorby byl označen již na letošním mezinárodním festivalu ve francouzském La Rochelle. Dvanáctidílný cyklus ocenil i Český filmový a televizní svaz FITES a také si vysloužil cenu za přínos k vyrovnávání šancí, kterou uděluje sdružení Žába na prameni. Své k cyklu řekla hned po jeho uvedení na obrazovkách i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která s Novou zahájila správní řízení kvůli mravnímu ohrožení mládeže díky epizodě Fajn brigáda, která vyprávěla příběh studentky přivydělávající si jako společnice.

Soukromé pasti od tuzemské Filmové a televizní akademie získaly sošky lvice Elsy za nejlepší dramatický pořad, režisér Petr Slavík byl oceněn za epizodu Tatínkova holčička a herečka Eliška Balzerová porazila konkurentky díky výkonu v části Riskantní interwiev. Kontroverzními tématy naplněný cyklus tak završil svoji neuvěřitelně úspěšnou cestu od námětu přes uvedení, úspěch u diváků i kritiky až k ocenění v celoročním bilancování tuzemských televizních počinů.

Přitom se zpočátku vedení Novy k Soukromým pastem stavělo zdrženlivě. Stoprocentně nevěřilo v možný divácký úspěch, ale přesto dalo projektu zelenou. Tvůrci dokázali ke spolupráci zlákat tuzemské herecké hvězdy, které se mnohdy zdráhají v dramatické tvobě pro komerční stanice účinkovat. Sázka na nejistotu se vyplatila. Kromě neočekávaně silné odezvy u diváků (která je pro Novu samozřejmě nejpodstatnější), si plusové body připsala u jindy chladné kritiky, další komerční efekt přineslo i postupné vydání všech dílů na DVD. A třešínkou na dortu je i ovládnutí televizních cen Elsa, které doposud připomínaly spíše vánoční besídku tváří České televize, která donedávna v původní tvorbě, na kterou se ceny zaměřují nejvíce, neměla v soukromých televizích příliš silnou konkurenci. Časy se však mění a jak je vidět, můžeme se do budoucna těšit na souboj jednotlivých televizí i při udílení profesionálních cen a nejen v soutěžích popularity jako je Týtý.

Pro úplnost dodejme, že ostatní kategorie opanovala tradičně veřejnoprávní televize. Moderátorem roku se znovu stal Václav Moravec. Zábavným pořadem roku byla vyhlášena Všechnopárty, dikusním Na plovárně. Mezi dokumenty nejvíce zaujal cyklus Zlatá šedesátá a mezi magazíny uspělo Retro. Z akvizic akademiky nejvíce zaujal šestidílný cyklus filmů Françoise Truffauta na ČT2. Viktor Preiss byl oceněn za svůj herecký výkon ve filmu Kanadská noc. Za nejlepší scénář bylo označeno politické drama Svědomí Denisy Klánové od Josefa Klímy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .