Dvojitý úder majora Zemana za dveřmi

major-zeman Na české obrazovky hlásí návrat ikona normalizační dramatické tvorby – bodrý Honza Zeman. Jeho statečné skutky při ochraně socialistické společnosti připomenete od 4.října v nedělním late prime time digitální TV Barrandov. Po třicet večerů se tak bude snažit přilákat divácký zájem k již kultovnímu seriálu, který se po Listopadu 1989 stal symbolem ideoligicky závadných pořadů. Dostal se tak do novodobého trezoru, z kterého ho po deseti letech vytáhl mladý progresivní ředitel České televize Jakub Puchalský, a který i díky tomuto počinu svůj vrcholný post neustál a z Kavčích hor byl zanedlouho po posledním zreprízovaném dílu odejit.

Nad Zemanem se obecně vznáší aureola potížisty, který přináší vášnivé diskuze a problémy. Nejvyššího šéfa České televize totiž poškádlil i v loňském roce, kdy vypukla aférka s prodejem práv na vydání Třiceti případů v rámci levných příbalových DVD k bulvárnímu deníku Aha!. Jiří Janeček musel několik týdnů odrážet ataky svých oponentů, kteří mu vyčítali, že mohl DVD práva prodat jiné firmě dráže a bodrého Honzu tak zpeněžit pro veřejnoprávní televizi výhodněji. Ta na něm vydělává i letos a to hned dvakrát. Zájem o dílo režiséra Jiřího Sequense projevila kromě zmíněné tuzemské stanice i slovenská komerční dvojka TV Joj, která ho už od zítřka vysílá v hlavním čase na svém retro kanálu JOJ plus. A protože je tato stanice dostupná i pro celou řadu tuzemských diváků, budou si moci zájemci o shlédnutí seriálu z poloviny sedmdesátých let vybrat, kdy se jim bude Zeman sledovat lépe, zda na úplném závěru víkendu či během druhého pracovního dne večer.

baborkresbaJe tak trochu paradoxní, že se zprofanovaný seriál dostává znovu na obrazovky v období, kdy správkyně archivu Československé televize – televize Česká na obrazovky přináší celou řadu pořadů, které mají připomenout (a trochu snad i oslavit) dvacet let svobody, kterou česká společnost prožívá od listopadových změn roku 1989. Také se hodí uvést, že drtivá většina diváků dokáže odhalit ideologický balast nabalený na každý z třiceti příběhů. Když se pod tuto slupku dostanou, mohou si užít řemeslně dobře odvedený kriminální seriál, který po profesionální stránce vysoko přesáhl tehdejší průměr. Je tedy naprosto zřejmé, pro jaký účel sloužil pořad natočený k oslavě 30.výročí založení Sboru národní bezpečnosti. Je však také správné dodat, že se v archivu ČST dají najít i „díla“ značně hrůznější a v dnešní době již neusledovatelná.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jose

    Začnu malinko od lesa. O serialu 30 případá majora Zemana se co chvíli hovoří všude. Osobně si myslím, že nejde o českou detektivku, ale o příšernou komunistickou propagandu, která by měla být v souladu se zákony české republiky tj. zákaz propagace komunismu. Uložena v trezoru a neměla by z ní být za žádných okolností vyndavána. Tedy minimálně dokud by zde nepřevzali moc komunisté. Ale naštvala mne jiná věc. Ani ne tak tento seriál, jako to, co se stalo na této debatě… http://www.parabola.cz/forum/topic-39886/ Osobně jsem tam již nestačil přispět se svým názorem, protože jsem ji objevil již pozdě, kdy již byla moderátorem 007 uzavřena. Docela dost často se setkám s kritikou tohoto moderátora na všech možných fórech s tím, že si někdo stěžuje na jeho fašistické nebo komunistické, řekněme totalitní chování. Protože se domnívám, že vždy nebo ve všech případech, které jsem kdy viděl a četl, byl vždy v právu, mám tendence se ho v 99% případů zastávat, pokud je to jen trochu možné. Ovšem nyní zkopíruji, čím uzavřel zmíněnou debatu.

    ,,JOJ+ ma i bude mit sledovat super, at se to nekterym libi nebo ne … je to vyborny kanal, stare ceske serialy jsou velmi vyhledavane, zadne debaty o serialech tam nepatri, to je uplny nesmysl, to uz jednou CT chtela zavest a jak to dopadlo ….“

    A tohle přesně bylo to, co mě vytočilo do absolutní nepříčetnosti. Tedy ani ne samotný major Zeman. Ani ne, že to zavřel a zakázal pokračovat v diskusi. Ale to s jakým světonázorem to uzavřel. A totalitně k tomu. To nemohu ignorovat.

    Souhlasím, že JOJ PLUS je výborná televize. O tom žádná. Často ji sledujeme. A dávají tam výborné staré detektivky. Ale tím myslím francouzské, německé apod. Nikoli proboha komunistickou propagandu v rozporu se zákonem, zamaskovanou jako detektivku. Zde musím souhlasit naprosto 100% s názory, který v dotyčné debatě říká Antonín. tj. jeden z největších sat fandů, co znám a známý právník již v důchodu v jedné osobě. Světonázor toho, co zde předvádí 007 považuji za smrtelně nebezpečný této zemi. To tady podobní vyřvávali jak jsou Rusové hodní a všem cpali do hlavy, jak vidíme problémy tam, kde nejsou a že máme halucinace. A pak vydala BISS zprávu o tom jaké je to tady rejdiště ruských agentů a nikdo se nastačil divit. Ne to není dobrý postoj. Opravdu ne. Vše.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .