Dětská slza sentimentu

smouloveUmí se smát i prát a každý má je rád. I vy je račte znát…“ Koho? No přece modré skřítky Šmouly! Kultovní dětský seriál, na který nikdy nezapomenu. Při odrůstání jsem přesedlal na jinou barvu – zelené Želvy Ninja. Jejich dobrodružství nedávno vyšla na DVD.

A při této příležitosti mne napadlo, proč se tyto (nebojím se to slovo použít) kultovní příběhy nedostávají dětem v dnešní době? Není škoda je připravit o roztomilé skřítky? Ještě dnes mi poličku zdobí LP, MC (kazety) či CD s těmito modrými čarovnými stvořeními. Pamatuji si, že jsem ve čtyřech letech (a také později) upřednostňoval modré oblečení. A uhádnete nejoblíbenější zmrzlinu? Ano, je to šmoulová. Jako poslední je uvedla TV Nova, uvidím je ještě někdy?

Posléze přišli Želvy Ninja, i od nich mám jedno „elpíčko“, tedy ne s příběhy ale s písničkami. Vlastnil jsem i nálepkové album, do něhož jsem lepil kupované nálepky. Je možné v dnešní době ještě dětem tyto příběhy nabídnout? V televizní nabídce jsem na ně nerazil již drahnou řádku let. Ve chvíli, kdy jsem spatřil na stánku DVD se Želvami, neváhal jsem a vydal se vstříc koupi. Jenže to nebyly mé oblíbené příběhy z devadesátých let, nýbrž moderní z roku 2003. Z nákupu tedy sešlo. Podobnou mánii snad způsobili Pokémoni. Ty jsem tedy už jako dítě nezažil a upřímně řečeno jsem snad neviděl jeden jediný díl.

peterakresbaJsou ale i jiné vzpomínky, které by neškodilo oživit. Během týdne se dříve vysílaly roztodivné pořady pro děti a mládež. Pondělí bylo vyhrazeno Kuřátkům (Naďa Konvalinková, Dáda Patrasová, Libuše Havelková), v úterý se hlásila Vega – později Ciferník (Stanislav Hložek), čtvrtek a Magion (Jan Rosák, Petr Jančařík). No a týden zakončil Petr Horký či Eva Machourková-Brettschneiderová ve Studiu Oáza. Jednalo se o skutečné pořady na úrovni. Dodnes mi převelice chybí. Navíc seriály v nich uváděné vždy potěšily, výjimkou byl seriálu Vinnetou.

ČT sice pro mladé diváky připravuje mnoho pořadů, ale snad s výjimkou Kouzelné školky se nikdy nezapíší do historie televize. Pro náctileté je připravován Pomeranč, ten mne nikdy neoslovil. Chápu, že dnešní mládež požaduje modernější styl. Jen mne udivuje, že při tolika reprízách, které se dostávají na televizní obrazovky dopoledne, se najde místo i na některé z výše uvedených. Abych nekřivdil – také Bludiště je zdařilý formát.

Prosím, Česká televize, udělte s tím něco. Rád bych si zavzpomínal. Nebo třeba vymyslete podobné pořady. Vždyť pořad „Jú – Hele neděle“ je důkazem, že tradice funguje. Po skončení pohádkového pásma Studio Rosa se ČT pokoušel zavést několik pořadů, žádný si ale dnes snad nikdo nepamatuje. Matně si z paměti vylofím „Žirafu„, tuším, že jej moderovala Petra Kruntorádová (moderovala i Snídani s Novou). Další si nepamatuji, jen poslední – Pohádková půda, tady už se opět ukázaly postavičky Jú a Hele.

Sestřih z pořadů Magion a Vega

Úvodní znělka Šmoulů

Sestřih vtipných momentů ze seriálu Želvy Ninja

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .