Valc buduje pozice na Internetu

Ačkoliv Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v červnu neudělila Radiu Brno Valc licenci a v říjnu následně zamítla jeho žádost o prodloužení licence podle nového mediálního zákona, zdá se, že značka Valc z rozhlasového světa napřesrok nezmizí. Před několika týdny se na internetové adrese www.radiovalc.cz objevil projekt nazvaný VALC Internet radio net.

Kromě standardního vysílání Radia Brno Valc si na této adrese můžete naladit několik čistě internetových hudebních kanálů. Od začátku šlo o Valc 1 – Gold, Valc 2 – Country a Valc 3 – Hit a minulý týden byl spuštěn kanál Valc 4 – Rock. Všechna rádia lze poslouchat přes Windows Media Player a na výběr je datový proud 16kbps pro modemové připojení a 64kbps pro kvalitnější pevné linky.
V podstatě se jedná o multikanálové internetové rádio podobné projektu Internetradio.cz, ovšem tentokrát za ním stojí zkušený rozhlasový provozovatel s dlouholetou praxí.

Na naše otázky odpovídal předseda představenstva VALC, a.s. Zdeněk Valc a ředitel Radia Brno Valc Igor Kapoun.

Co vás vedlo k založení internetových rádií? Souvisí to s tím, že Radiu Brno Valc nebyla prodloužena licence pro
terestrické vysílání?

Myšlenkou multikanálového hudebního rádia se zabýváme již nějakou dobu. Reálným nakopnutím však bylo červnové licenční řízení o brněnskou terestrickou frekvenci
103,4 MHz a pro nás těžko uvěřitelný fakt, že je silně ohroženo naše vysílání v éteru od 1. ledna 2002. Jak naznačují i poslední výsledky MEDIAPROJEKTU, Rada nás svým rozhodnutím neudělit licenci de facto „za živa pohřbila“ ve prospěch konkurence. Silnější kávou pro nás je však skutečnost, že se nemůžeme doposud dovolat soudní ochrany a účinně se proti rozhodnutí Rady o zamítnutí licence (které, jak jsme veřejně prezentovali, považujeme za nepoctivé a nezákonné) bránit. Soud dosud neuznal za vhodné se jakkoliv naším opravným prostředkem (podáno 22. června) zabývat, ač mu zákon ukládá v takovýchto případech rozhodovat ve lhůtě 60 dnů. Za absurdní popření našich zákonných práv považujeme také fakt, že nám bylo zamítnuto zákonné prodloužení licence na dalších 8 let.

Kolik lidí se na provozu webových rádií podílí a jak jsou financována?

Za více jak desetiletou dobu naší práce v rozhlasové branži máme vybudováno solidní technické i technologické zázemí, disponujeme šikovnými lidmi, kteří jsou schopni profesionálně rádio dělat. Nebylo proto pro nás výrazně komplikované hudební internetové kanály Radia VALC navrhnout a uvést do života. Kvalitu musí posoudit posluchači, nicméně první reference nejsou špatné. Veškeré řešení webcastingu si tudíž zajišťujeme vlastními specialisty, a to včetně systému automatického odbavení jednotlivých plnohodnotných, profesionálně mixovaných kanálů, který je z naší vlastní dílny. Díky těmto přístupům je reálný předpoklad, přes počáteční investice do vývoje, postupné rentability internetového vysílání.

Kdy spustíte dalši dva kanály? Máte v plánu ještě nějaké další?

V současné době jsou aktivní 4 kanály; VALC 1 GOLD, VALC 2 COUNTRY, VALC 3 HIT, VALC 4 ROCK. Další dva kanály VALC 5 CLASSIC a VALC 6 VALCÁRKA budou dokončeny a zahájí provoz v prosinci tohoto roku. Strukturou kanálů jsme se snažili postihnout hlavní hudební proudy žádané populací. V budoucnu nevylučujeme další specializované kanály. Tyto však přijdou na pořad nejdříve v příštím roce.

Máte zjištěno, jakou mají vaše stanice „poslechovost“? Která je nejoblibenější?

Radio VALC zahájilo vysílání na internetu v září zkušebním provozem. Bylo by zavádějící a nekorektní uvádět absolutní čísla poslechovosti jednotlivých kanálů, neboť se jedná o náběhová čísla. Již však z prvních průzkumů můžeme uvést, že dosud nejoblíbenějším kanálem je VALC 2 COUNTRY. Hodně si slibujeme od originálního kanálu VALC 4 ROCK, jehož provoz jsme zahájili před několika dny.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .