Rádio Rogy – stanice pro homosexuály s víkendovým provozem

Na podzim začalo v Německu vysílat rádio pro homosexuály queer FM a své rozhlasové stanice se nyní dočkala i česká a slovenská gay and lesbian komunita. Internetové rádio Rogy, narozdíl od rádia queer FM, vysílá prozatím pouze o víkendech přibližně osm hodin denně, ovšem do budoucna se počítá s nepřetržitým vysíláním. Rádio Rogy vysílá vlastní zpravodajství, hudebně se orientuje převážně na taneční muziku a přináší také záznamy diskoték ze zahraničí.

Internet Rádio Rogy naleznete na adrese http://radio.rogy.cz. „Tato stránka web je také zároveň i portálem našeho rádia s mnoha aktuálními informacemi ze života G/L lidí celého světa,“ říká jeden ze zakladatelů stanice Roman Rogy, který RadioTV sdělil podrobnější informace o tomto projektu.

„Myšlenka udělat internet rádio s podobným zaměřením vznikla mnohem dříve, kdy se ještě nedalo po technické stránce uvažovat o jeho zřízení a provozu. Díky rychlému rozvoji a konkurenci internetových providerů a tím také zvětšování služeb a zmenšováním poplatků k připojení do Internetu se tato myšlenka znova dostala na povrch,“ říká Roman Rogy a pokračuje: „V roce 2005 se tak nanovo začalo pracovat na vzniku internet rádia a od samého počátku se na něm podílejí dva zakladatelé a také majitelé firmy, pod jehož hlavičkou je toto rádio provozované. Přes počáteční problémy se získáváním vysílacího providera a připojením do internetu, shánění CD až nakonec po podepsání smluv s autorkými svazy uplynulo více než půl roku.“

První testovací a technické vysílání Rádia Rogy proběhlo v druhé polovině ledna roku 2006. „K odbavování jsme si zakoupili vysílací program SAM Brodcaster od firmy Spacial Audio Solutions, LLC z USA, pracující s MySQL databází. Tento software je ideální pro malé internetové vysílací stanice jako je naše a supluje veškeré vymoženosti jiných vyspělých profesionálních zařízení včetně programovacích scriptů,“ popisuje Rogy.

Chystá se nonstop vysílání

Záměrem provozovatelů je časem rozběhnout nepřetržité vysílání, ale k tomu dojde až poté, co bude posíleno finanční a personální zázemí stanice. V současné době se vysílá ve volných dnech, většinou o sobotách a nedělích v odpoledních a nočních hodinách. „Finančně si celý provoz zatím zastřešujeme z vlastních a firemních prostředků. Nesmím zapomínat ani na naše sponzory, kterými jsou od samého začátku vysílání i naši posluchači a pak také sponzory z řad firem, které si u nás nechají vyrobit a odvysílat placenou reklamu. Není to sice mnoho, ale jsme vděčni za každou pomoc, ať je jakákoliv.“

Program vysílání se podle vyjádření tvůrců pomalu vytváří a doplňuje podle žádosti posluchačů a možností provozovatele. V současnosti Rádio Rogy vysílá vlastní rozhlasové zprávy, které informují o aktualitách z světa gay and lesbian komunity. Další náplň vysílání tvoří např. hitparáda nejvíce žádaných písniček na přání, soutěže, vzpomínky na 80-90 roky, taneční bloky nebo záznamy live diskoték ze zahraničí. K dispozici je posluchačům také volný výběr písniček na přání ze seznamu na internetových stránkách, které se přímo zařazují do vysílací fronty. Podle hlasování posluchačů na stránkách má nejvíce příznivců právě tento Musicbox společně s pořadem Hudební vykopávky.

„Snažíme se naše posluchače zaujmout a dát jim to, co očekávají. Například hudební žánr našeho rádia se bude podle našich posluchačů ubírat spíše do tanečního a disko rytmu i když ze začátku se hrálo skoro všechno, ale to je také tím, že ještě nemáme tak velkou zásobu písniček, jak bychom chtěli. Sledujeme během vysílání počet připojených posluchačů a tak si již dokážeme udělat přibližný obrázek, o co mají nejvíce zájem a celkové statistiky nám pak napovídají kam se ubírat. Plánů je do budoucna mnoho a mnoho je ještě potřeba dořešit. Věříme, že se nám to podaří za pomoci našich kamarádu i přátel a hlavně našich posluchačů, pro které to vše děláme,“ dodává Rogy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:, ,