Musicserver obvinil Kiss z porušení autorských práv

Není to tak dávno, kdy jsme hodnotili weby našich rádií a přitom jsme chválili obzvláště weby rádií sítě Kiss. Já osobně jsem je označil svým favoritem, protože byly profesionálně zpracovány a denně aktualizovány spoustou novinek z hudebního světa.
Pod dojmem informací z našeho spřáteleného serveru budu muset svůj názor poněkud poopravit. Ředitel Musicserver.cz Michal Novotný totiž obvinil Kiss radio, že jejich hudební aktuality pocházejí ze serveru Musicserver.cz a Kiss radio je na svých stránkách zveřejňuje bez jakýchkoliv úprav a bez uvedení zdroje. Více se dozvíte z tiskové zprávy, kterou k této kauze Musicserver vydal.

Tisková zpráva MusicServer.cz o porušování autorských práv ze strany sítě rádií Kiss
18.05.2000 14:27, Jan Balušek

(18.5.2000, Praha) –
Redakce hudebního serveru MusicServer.cz čirou náhodou toto pondělí zjistila, že rádio Kiss na svých internetových stránkách zcela bez jakýchkoli změn v textu přebírá aktuální hudební zpravodajství z MusicServer.cz. Mnohé hudební zprávy měly dokonce stejné titulky, text zůstal kompletně nezměněn, jen byl uveden jiný autor. V archívu zpráv se dokonce nacházela i okopírovaná recenze na nové album Richarda Müllera, tedy ryze autorský článek, opět bez uvedení zdroje a s jiným autorem. Při hlubším průzkumu šéfredaktor MusicServer.cz Jan Balušek našel v archivu rádia Kiss i některé své starší články s hudební tématikou, které vyšly na serveru Novinky.cz.

Ihned po zjištění těchto skutečností bylo rádio Kiss (konkrétně Kiss Morava) kontaktováno a požádáno o nápravu. Ta nám ze strany generálního ředitele Kiss Morava Martina Lehockého s omluvou byla přislíbena. Články mizely z jejich serveru velmi pomalu a i nyní se jich v jejich systému stále několik nalézá. (viz. například zde, originál zde).

Bohužel Kiss s kopírováním článků z MusicServer.cz nepřestalo. Dnes ráno jsme na jejich webu objevili další čtyři články, které zcela zřetelně pocházejí z MusicServer.cz. I když nejsou okopírovány slovo od slova, slohová stavba novinek je shodná s naším originálem a některé věty či titulky se neliší vůbec. (viz. zde, originál zde, nebo zde, originál zde).

Vzhledem k tomu, že jsme na základě dohody doufali, že rádia Kiss s vykrádáním našeho serveru přestanou, velmi nás tato skutečnost mrzí, a proto jsme se rozhodli jejich neetické chování zveřejnit.

Na ukázku připojujeme jeden z článků, který se na webu Kiss objevil až po slíbení nápravy se zvýrazněnými částmi, které byly okopírovány zcela bez úprav:

Rozbijte nos Michaelu Jacksonovi (originál z MusicServer.cz)

Dokončení nového alba Michaela Jacksona, které původně mělo vyjít už v listopadu minulého roku, je stále v nedohlednu (resp. prý v roce 2001), a tak se Michael rozhodl prezentovat i jinak, aby na něj fanoušci nezapomněli. Kromě toho, že po Varšavě, kde to nevyšlo, by snad svůj zábavní park měl stavět v Praze, se také objeví ve hře „Ready 2 Rumble Boxing: Round 2“, tedy v pokračování úspěšné jedničky, která se odehrává v boxerském ringu. Hra je klasickou mlátičkou, ve které jedna postava bojuje proti druhé a jednou z oněch postav, jako speciální host, bude právě božský Michael. K dosažení co největšího efektu byl detailně nasnímán jeho pohyb a nahrán hlas, takže se fanoušci mohou těšit jak na jeho geniální moonwalk, tak i hlášky, pronesené jeho hlasem. Ve hře se určitě vyřádí, jak fanoušci mlátiček, Michaelovi obdivovatelé i jeho odpůrci. Ti to však budou mít přece jen těžší, protože ve hře se nebude vyskytovat „klasický“ Michael, jak ho známe, ale jeho fyzicky i velikostně daleko vylepšená verze. Prostě takový SuperMichael. Hra by měla být vydána v listopadu tohoto roku a to na těchto platformách – PlayStation, PlayStation 1, Nintendo 64, Game Boy Color a Sega Dreamcast. PC hráči tedy Michaelovi do nosu nedají.

Chcete rozbít nos Michaelovi Jacksonovi? (z webu Kiss)

Jak možná víte, světová hvězda pop – music Michael Jackson plánoval na konec loňského roku vydání svého nového alba. Jeho plán se mu bohužel nepodařilo realizovat a nadějně to nevypadá ani v roce letošním. Jelikož nechce, aby na něj těch několik desítek fanoušků zanevřelo, vymyslel další geniální plán. Představte si, že chce zaujmout tím, že si nechá v počítačové hře rozbít nos v boxerském ringu. Svůj plán hodlá uskutečnit v druhém pokračování úspěšné hry Ready 2 Rumble Boxing. Hra je klasickou mlátičkou, ve které jedna postava bojuje proti druhé a jednou z oněch postav, jako speciální host, bude právě božský Michael. Aby byl idol dívčích srdcí ve hře věrohodný, byly detailně nasnímány Michaelovy pohyby a nahrán jeho hlas, takže se fanoušci mohou těšit jak na jeho geniální moonwalk, tak i hlášky, pronesené jeho hlasem. Hra bude celkem určitě zajímavá jak pro fanoušky, kteří budou šílet z Michaelových hlášek, tak pro jeho odpůrce, kteří mu budou dávat do nosu. Ti však budou mít hodně ztíženou situaci, protože Michaelova hlava bude přišita na úplně jiné tělo, svalnatější, silnější, větší a možná i tmavší. Zkrátka, počítačoví experti vytvoří takového SuperMichaela. Podle dostupných informací by se měla hra dostat na trh v listopadu tohoto roku. Z výčtu platforem, na kterých bude hra provozována, ale nebudou mít radost majitelé PC. Na tomto druhu počítačů hru prostě nerozběhnete, ani kdybyste se po…..stavili na hlavu. Jestli tedy budete chtít dát Michaelovi po hubě, musíte si pořídit PlayStation, PlayStation 1, Nintendo 64, Game Boy Color nebo Sega Dreamcast.

S pozdravem
Jan Balušek, šéfredaktor MusicServer.cz
Michal Novotný, ředitel MusicServer.cz

UPDATE! 17:41

Zatímco, když jsme se s Kiss chtěli dohodnout po dobrém, aby články stáhli, trvalo to několik dnů, než se začalo něco dít, po zveřejnění tiskové zprávy,
inkriminované články, zmíněné v ní, zmizely ze serveru Kiss během několika desítek minut. Prostě dohodou se pravděpodobně nic vyřešit nedalo, museli jsme
přikročit k ráznějšímu opatření. Zajímavé je, že i když články z jejich serveru zmizely, dosud nás nikdo z Kiss nekontaktoval.

Články převzaté od nás v ak mů ete nalézt zde v nezměněné podobě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .