Malá obhajoba Radia Vnitra

Průkopníci to měli vždy těžké. Ministerstvo Vnitra České republiky (dále jen MVČR) spustilo své vlastní internetové rádio. Ihned se zvedla vlna kritiky. Pojďme si rozebrat jejich největší argumenty.Průkopníci to měli vždy těžké. Ministerstvo Vnitra České republiky (dále jen MVČR) spustilo své vlastní internetové rádio. Ihned se zvedla vlna kritiky. Pojďme si rozebrat jejich největší argumenty.

Rádio MVČR je zbytečné, tvrdí někteří. Zkusme se zeptat: Jak by se občané tvářili, kdyby MVČR nemělo své www stránky ? Bylo by to zaostalé monstrum plné neschopných úředníků, kteří v čele s ministrem neposkytují dostatek informací daňovým poplatníkům. Možná budou zvukové informace za pár let stejně standardní, jako webové stránky. Státní správa je neustále kritizována za nepružnost, nemodernost i zaostalost. Jakmile jeden úřad projeví aktivitu je málem ukamenován. MVČR je se svým internetovým vysíláním prostě jenom první.

Rádio Vnitro bude špatné. Tento argument se objevoval hlavně v době, když ještě Rádio Vnitro nevysílalo. Je samozřejmě jednodušší hanět něco, co ještě nikdy nikdo neviděl, v případě rádia neslyšel. Počkejme několik dní a potom se bavme o obsahu. U jakéhokoliv rádia je jenom jedno měřítko úspěšnosti. Buď ho lidé poslouchají, nebo ne. Je dokonce zvykem, že i klasická, neinternetová rádia začínají vysílat zkušebním provozem a to jde o investice o několik řádů vyšší. Snad alespoň někdo z odpůrců ministerského rádia slyšel nepsané pravidlo, že i nová vláda dostává sto dní, aby ukázala co umí. Zkusme dát Rádiu Vnitro a ani já opravdu nevím co a jak bude vysílat, alespoň několik dnů.

Rádio Vnitro nikdo nebude poslouchat, internetová rádia jako taková nemají smysl. Ne výzkumy, ale přesně změřená data mluví o tom, že internetová rádia i v Česku poslouchají desítky tisíc posluchačů denně. Samozřejmě, nejsme USA a procento lidí připojených na internet pevnou linkou není zdaleka takové, ale je reálný předpoklad, že internetová rádia se stanou pevnou součástí mediálního světa tak jako na druhé straně atlantiku. Až opadne první vlna zájmu vyvolaná mediální masáží uvidíme, jaká jsou reálná čísla poslechovosti. ,, např. včera den po spuštění si Rádio Vnitro naladilo 1 920 UIP (unikátní internet protokol adresa).

Asi nejsměšnějším argumentem proti Rádiu Vnitro je, že bylo vytvořeno proto, aby dotvářelo mediální obraz ministra vnitra Stanislava Grosse. Vyvoláním různých představ „Standy“ za mikrofonem mělo čtenáře novin a časopisů nejenom pobavit, ale hlavně pohoršit a zaútočit na jejich nejnižší pudy. Dovedu si představit výkřiky hostů jak intelektuálních kavárenských debat, tak hospod čtvrté cenové kategorie. „Standa má za naše peníze svoje rádio !“ Upozorňuji tyto křiklouny a obsah rádia je o tom přesvědčí, že ambice tohoto média nejsou závislé na osobě jednoho člověka, který je zrovna v čele (všichni ví, že ministři se střídají ministerstvo zůstává), ale na práci lidí, kteří, doufejme, pochopili co je jejich úkolem.

Nejvážnějším tónem jsou veřejnosti předkládány argumenty na neefektivitu prostředků, které budou na Rádio Vnitro vynaloženy. Jak by si tito lidé přestavovali, aby je jimi placený úřad, kterým MVČR rozhodně je poskytoval informace ? Doporučeným dopisem, osobním telefonem na jejich číslo ? Bude to levnější ? Např. kde se mají informace, které ministerstvo vnitra poskytuje dozvědět nevidomí. Znají kritici Rádia Vnitra levnější způsob jak jim tyto informace zpřístupnit ? Vždyť některá opatření pro usnadnění života nevidomých jsou o několik řádů dražší a nikdo se nad tím, samozřejmě oprávněně, nepozastavuje. Rádio Vnitro rozhodně není zatím dostupné, především z technických důvodů, pro všechny občany Česka. Může se však stát jedním z efektivních kanálů státní správy plným užitečných informací.

Adam Křikava

autor je ředitelem INTERNETMEDIA.CZ, s.r.o., která pro MVČR zajišťuje technické odbavení vysílání Rádia Vnitro

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: