Internetové vlny: Rozjásané rádio v rytmu Ježíše Krista

bozi-radioO co méně překvapí terestrická rádia a o víc umí překvapit stanice internetové. Právě na síti sítí se občas najdou poklady, které by neměly ujít našim uším, nebo bychom jimi naopak naše uši neměli týrat ani náhodou. Jednou ze stanic, která patří spíš do té druhé skupiny, je Rádio Vítězství. I když by název mohl napovídat, že se jedná o stanici komunistických mládežníků, či některé z extremistiských stran a straniček, původ Rádia Vítězství musíme hledat jinde.

Provozovatelem je křesťanská náboženská skupina, často spíš označovaná slovem sekta, Triumfální centrum víry. Tato skupina není mediálně nijak neznámá. Záběry z jejího shromáždění se diváci mohli pokochat například v nedávno uvedeném filmovém dokumentu Ježíš je normální.

Prostě „boží“ program

Na první pohled působí program Rádia Vítězství relativně minimalisticky, ovšem za to nabízí hned jeden světový unikát. Tím je asi nejdelší blok ranního vysílání na světě. Od osmi ráno totiž rádio nabízí posluchačům blok nazvaný Ranní rozjezd. Vyznavači této  víry  tedy zřejmě nejsou žádná ranní ptáčata, ale za to se rozjíždějí opravdu  dlouho. Ranní blok totiž končí až osmou hodinou večerní.

V těchto dvanácti hodinách nabízí rádio posluchačům především hudbu. Výjimkou je pouze ranní kázání a každou středu odpoledne pořad pro nejmenší s názvem Království dětí. Stránky rádia tento pořad charakterizují jako plný Božího slova, písniček, radosti a vítězství.

Protože slova jsou někdy zbytečná, poslechněte si následující dvě ukázky z tohoto pořadu.

Ukázka1

Ukázka2

Ta pravá zábava ale začíná na Rádiu Vítězství až s úderem osmé večerní. V tomto čase totiž rádio nabízí každý den nějaký ten nábožensky osvětový pořad. V pondělí je to vysílání pro mladé, v úterý specialita v podobě vysílání kázání pastorů Triumfálního centra víry tlumočeného do ruštiny a středa patří pořadu Dobrá zpráva pro každého, což je rozhlasová evangelizace, neboli lákání nových oveček, v praxi. Čtvrtek a pátek potom patří online vyučování bible a kázání pastorů ze spřátelených církví.

I když je to u tohoto rádia s podivem tak neděle není dnem programově nejbohatším ale společně se sobotou naopak nejchudším. Zodpovědní pracovníci se drží pravidla, že den sváteční je nutno světit a tak víkend patří reprízám.

resident-dj

Rádio, které vyzrálo na OSA

Zvláštní kapitolu ve vysílání tvoří hudba. Zatím co drtivá většina terestrických i internetových rádií sazí na osvědčenou kombinaci hudby poskytované jednotlivými vydavatelstvími, tak Rádio Vítězství vysílá pouze hudbu z vlastních zdrojů. Všechny skladby v playlistu jsou totiž nahrávkami skupin, které účinkují na shromážděních Triumfálního centra víry.

Rádio sice tak zvítězilo nad autorskými organizacemi, protože práva k těmto skladbám mají nepochybně ošetřena, ale o vítězství posluchačů se dá mluvit jen stěží. Všechny skladby jsou si totiž jásavě podobné jako vejce vejci a vydržet v rytmu tohoto křesťanského folk-rocku déle než hodinu je skoro hrdinský čin. Krom toho mají skladby jedno, snad ještě výraznější mínus, a tím je kvalita. Je na nich jasně slyšet, že nebyly nahrávány ve studiu, ale  při živém vystoupení, v sálu s ne příliš dobrou akustikou. Jako zvukový bonus můžeme díky tomu v tichých pasážích skladeb zaslechnout občasné zakašlání diváků, nebo zavrzání židle.

To, že po textařské stránce jsou skladby poněkud monotónní, asi není potřeba dodávat. Ale jen pro ilustraci. V průběhu psaní předchozího textu mi do uší hrála skladba, jejímž základním, přibližně padesátkrát opakujícím se motivem, byla věta: „Sláva tvá je tu přítomná,“. Pokud bych před poslechem tohoto kousku chvíli inhaloval nějakou tu zakázanou látku, mohl to být docela dobrý úlet, ale za střízliva je to zážitek, na kterém se tak maximálně dá demonstrovat výraz věčnost.

Původně jsem měl v úmyslu zmínit se i o grafice rádia. Jenže ono vlastně není o čem mluvit. Jingl má Rádio Vítězství pouze jeden a ten se pojetím i zpracováním synonymem slov zpívaná klasika. Nakonec, posuďte sami.

Ukázka3

Streamy druhý jako první

Alfou a omegou každého internetového rádia je nabídka streamů. Čím víc formátů a čím širší nabídka datových toků tím lépe. Rádio Vítězství se tohoto pravidla sice drží, ovšem jen z jedné poloviny. Posluchačům jsou sice k dispozici streamy ve formátu mp3,  wma, nebo real media, ale bitrate je u všem formátů 128kbps.

Samotné webové stránky jsou poměrně přehledné, ale jen na první pohled. Prolinkovat sekce program a pořady se webmasterovi nepodařilo a tak pokud chcete vědět, co od které položky v programu čekat musíte překlikávat sem tam. Ani překlikávání vám ale informace nemusí zajistit. Popisy jednotlivých pořadů jsou napsány ve stylu „aby tam něco bylo“, a tak se například u pořadu Mladá generace dozvíte, že se jedná o: Vysílací čas určený výhradně pro mladou generaci! Připrav se, pozor…“. Z popisu lze vyvodit, že buď to se bude jednat o výjimečný odvaz, nebo o semafor.

Pokud nepatříte mezi příznivce náboženské skupiny Tiumfální centrum víry potom se pro vás Rádio Vítězství asi jen těžko stane vyhledávanou stanicí. Jásavost skladeb a frekvence slov amen a aleluja (respektive vyslovovaného s anglickým akcentem „haleluja“) je na většinu nás, běžných jedinců, příliš vysoká.  Jako stanici určené pro určitou křesťanskou komunitu však nelze Rádiu Vítězství vytknout téměř nic. Nabízí to, co členové této komunity očekávají, a pro nás ostatní může být zajímavou rozhlasovou perličkou českého internetu.

Ilustrace: RadioTV; Petr Novák

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. tenisak

    Prakticky nejde o niv nového. Za komunistů na krátkých vlnách, jsme byli masírovaný z rádií ze západu, jak TWR, HCJB, ELWA,3těpanus, WCSN,pondělní Laxík – Poznej pravdu a pravda tě osvobodí- to je jen, co si vzpomínám. Vše v češtině.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .