ARD a ZDF ve sporu se soukromníky kvůli internetu

radiotv-archiv17V Německu se diskutuje o úpravě mediální legislativy. Veřejnoprávní ARD a ZDF se bojí, že bude muset omezit svoje působení na internetu. A proto se snaží si jistit svoje online pozice. Naopak soukromí vysílatelé doufají, že se zbaví konkurenta, který má i na síti výhodu jistých příjmů z koncesionářských poplatků.

ARD apeluje na jednotlivé spolkové země, aby dopomohly k vytvoření výkonného veřejnoprávního média, a daly šanci kulturní a publicistické rozmanitosti. Jak uvedl intendant Sárského rozhlasu a předseda ARD Fritz Raff, v digitálním mediálním světě je možné toho docílit jen tím, že se služby veřejnoprávních médií nebudou omezovat jen na rozhlas a televizi. Německý Ústavní soud už shledal veřejnoprávní online nabídku jako přínos pro mediální scénu. „V ARD a ZDF nikdo neuvažuje o tom, že by chtěl působením na internetu generovat zisky. My nebudeme a nechceme vydávat elektronické noviny, ale elektronické noviny by s námi měly soutěžit v publicistické kvalitě. Neexistuje žádná ústavní ochrana publicistické konkurence. Rozmanitost nevzniká tím, že se vydávají zákazy,“ uvedl Fitz Raff.

Raff se ohání tím, že Evropské komise dala veřejnoprávním médiím záruku jejich rozvoje. Varuje před tím, aby 12. změna mediálního zákona zakázala veřejnoprávním vysílatelům umisťovat na internet texty, které se nijak neváží na vysílané pořady. Raff v tomto případě argumentuje takto: „Tím by se bohatství obsahu programů ARD nevyužívalo v takové míře, v jaké se využít může. Proč by se plátcům koncesionářských poplatků mělo upírat něco, co už si vlastně zaplatili?

Soukromým vysílatelům se samozřejmě takové hlasy nelíbí. Sdružení provozovatelů soukromého vysílání v Německu VPRT (obdoba APSV v ČR) se proto brání. Vyzývá země, aby ustály verbální útoky ARD a ZDF. Změna zákona by podle VPRT veřejnoprávním vysílatelům umožnila značně rozšířit svoje aktivity na internetu. „Snažíme se prosadit kompromis mezi EU a Německem, aby se opět zákonem nevytvořily podmínky, které by v budoucnu zamezily hospodářské soutěži,“ řekl prezident sdružení VPRT Jürgen Doetz. Podle něj nemůže být “tvůrčí svoboda“ ARD a ZDF při vytváření nových digitálních kanálů a služeb na internetu neomezená, protože je placená koncesionářskými poplatky.

V oblasti online musí být vysílatelům jasně definované hranice,“ uvádí se v rezoluci vedení hospodářské komory DIHK. Ta požaduje, aby se dodržovalo ústavou zaručené volné pole působnosti pro ostatní poskytovatele mediálních služeb, jako jsou rádia, televize, noviny a časopisy. Komora DIHK se nadále domnívá, že ani prodej CD a DVD nosičů nepatří k programové zakázce veřejnoprávních vysílatelů. Žádá proto, aby se ve 12. změně mediálního zákona stanovili veřejnoprávním vysílatelům jasné hranice.

Tento spor není nijak nový, viz zde. Díky připravované změně mediální legislativy se ale přiostřuje.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,