Wikipedia omezí editaci článků

wikipediaJeden z nejnavštěvovanějších webů vůbec zavede novou pozici kontrolora.

Když před osmi lety začínala tato bezplatná internetová encyklopedie svou pouť internetem, ani se jí nesnilo, kolik návštěvníků a článků od dobrovolníků bude mít. Kvůli častým problémům však přichází čas mírných obměn. Wikipedia hledá dobrovolníka, který by redigoval články především o žijících lidech. Tyto články by pročítal a upravil před tím, než by byly publikovány. Kroky zdůvodňují čelní představitelé snahou o vyvedení z chaosu. Stránky internetové encyklopedie navštíví měsíčně přes 60 milionu Američanů.

Už před několika lety zabránila publikovat neregistrovaným čtenářům články. Ale i registrovaní uživatelé nejsou vždy bezproblémoví. Jedna skupina je důvěryhodná, jiná naopak jen zkouší experimentovat s tímto nástrojem a nic cenného nepřináší. Omezený přístup zavedla například na bulvárnější stránky (třeba o Britney Spears).

Nástrahy současný systém rozhodně přináší. Není problémem uveřejnit nepravdivé informace a to za poměrně krátkou dobu. Například v březnu dvaadvacetiletý student z Irska prezentoval falešný citát z úst právě zesnulé francouzské skladatelky. Tyto informace pak dokonce publikovaly přední britské deníky (The Guardian and The Independent). V současné době má právo provádět změny na webu německé verze téměř 7,5 tisíce lidí, informoval o tom deník The New York Times. Ale anglická verze má třikrát více článků, na provádění korekcí bude potřeba ještě více lidí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: