Polsko si chce stěžovat na 20 let svobody

solidaritamalaPolské politiky velmi pobouřil několikaminutový klip, kterým Evropská unie připomíná dvacet let od pádu železné opony. Informovala o tom ČTK.

Polští političtí reprezentanti protestují proti obsahu klipu, v němž je podle nich nedostatečně zdůrazněna polská účast na událostech v roce 1989 a také se jim zdá, že je v tomto videu přeceňována funkce Německa. Polští představitelé se proto chtějí podle agentury APA obrátit na EK, aby zjednala nápravu. „Ukazuje to, že i v Evropské komisi se dělají hloupá rozhodnutí a dějí hloupé věci. Chtěl bych opět nastolit správné proporce ve vnímání toho, co se před dvaceti lety odehrálo,“ prohlásil podle pondělního vydání deníku Rzeczpospolita polský premiér Donald Tusk.

K odmítnutí klipu ze strany polských politiků přispěl podle APA zejména fakt, že film nazvaný 1989-2009: 20 Years of Liberty! (1989-2009: 20 let svobody!) vůbec nezmiňuje jméno nezávislých odborů Solidarita, které v létě roku 1989 dosáhly konání prvních částečně svobodných voleb ve východním bloku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .