Obsah encyklopedie o Brně za 5 let pěkně narostl

brnomaleV těchto dnech slaví své páté narozeniny internetová Encyklopedie dějin města Brna. Za tu dobu v ní skupina nadšenců dokázala shromáždit již více než 18 tisíc hesel a 8 tisíc obrázků. Toto číslo samozřejmě není konečné.

Brno je jediným českým městem, které na celosvětové síti má takovou encyklopedii. Na webu jsou k nalezení údaje o všemožných brněnských reáliích, událostech a osobnostech. „Všechny tematické okruhy jsou propojeny, což umožňuje plynulý přechod mezi záznamy, například ze stránky dané osobnosti přímo k ulici, která je po ní pojmenována,“ uvedla pro ČTK jedna z autorek Jitka Šibčíková.

V encyklopedii lze nalézt nejrůznější zajímavosti i strohá fakta. Nejvíce lidí si prohlíží sekce věnované ulicím a událostem. Na stránky se nepřihlašují jen brněnští patrioti, ale také lidé z ciziny, například ze Slovenska, Německa, USA, Rakouska a Velké Británie. „Zaznamenáváme vstupy třeba i z Iráku a Japonska. V případě zahraničních uživatelů se jedná nejen o naše krajany, ale i bývalé studenty některé z brněnských vysokých škol,“ uvedla Šibčíková.

Všichni přispěvatelé pracují bez nároků na honorář. Jsou to většinou pracovníci různých kulturních a vzdělávacích institucí ve městě. Na technický provoz stránek nepravidelně přispívají například Muzeum města Brna a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Internetová Encyklopedie dějin města Brna bude mít v příštích letech také tištěnou „konkurenci“. Zastupitelstvo letos v lednu schválilo patnáctimilionovou dotaci na zpracování sedmidílných knižních dějin města. Historikové na nich budou pracovat do roku 2018.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .