Tuny hudby nejen v TuneWiki

iphonemalyMobilní telefon iPhone od samých počátků vzbuzuje vášnivé diskuze a hádky, utváří dva nepřátelské tábory, kdy každý hromadí ty své „pravdivé“ argumenty. Mezi výčitkami, které měly potenciální kupce iPhonu odradit, patří i úšklebek, že tento chytrý telefon nemá v sobě radio. Můžete mít o dvě třetiny levnější přístroj a naladíte na něm rozhlasové stanice. Jenže, jak už to v mnoha případech bývá, škodolibá výtka nemá zcela pevné základy – a v podstatě je velmi vratká.

iPhone lze připojit k internetové síti, pro poslech rádia se doporučuje 3G, někdy je jej přímo potřeba, přičemž naprosto ideální se jeví napojení na Wi-Fi. Ano, v tomto případě lze výtku brát jako oprávněnou – uživatelé (např.) Nokie si mohou poslouchat rádio kdykoliv a kdekoliv. Pokud ovšem neztrácejí signál (má zkušenost, při jízdě vlakem prostě nepoužitelné). Dosáhnou pochopitelně jen na omezený okruh stanic.

Majitelé iPhonu nemají takový výběr prostorové flexibility – 3G síť je jen v několika městech (a to mluvím pouze o jednom českém operátorovi, zbylí dva jsou na tom ostudně hůř) a Wi-Fi má uživatel třeba pouze v práci nebo doma. Pokud ale holdujete poslechu rádia večer, doma, pak s pravděpodobnost, že se napojíte na Wi-Fi je přeci jen velká.

A teď již konkrétně. Jak se ke stanicím dostat? A jaký je jejich výběr? Vzhledem k tomu, že iPhone se napojuje na stanice přes internet, má neomezené možnosti ve výběru. Poslechnout si můžete ve stejné kvalitě slováckou stanici stejně jako radio z Ugandy. Hledat stanice nemusíte přelaďováním, ale v playlistu, podle zemí/žánrů/názvů, nebo třeba podle oblíbenosti u posluchačů. Ale jak se k poslechu dopracovat?

iPhone sklízel posměch za to, že toho zas tolik neumí, když si jej však doplníte o patřičné aplikace, jednoduše toto tvrzení popřete. A nejinak i s rádiem. Aplikací na jeho poslech naleznete pěknou řádku, já v následujícíh řádcích spíše odkážu na zajímavé/dostupné programy, s kterými jsem měl tu čest, a podělím se o uživatelské pocity.

Pro začátek

Svoji cestu za poslechem rádia na iPhone jsem započal s aplikací polského původu. Miasto Muzyki neoplývá nespočetným množstvím stanic, ale rozhodně nijak neurazí. Najdete si mnohé žánry, stanice nemají špatnou nabídku, aplikace běží tak, aby vás poslech neštval, pokud máte minimálně 3G. Připojujete-li se přes pomalejší připojení (a tedy kdekoliv), počítejte s častými pomlkami.

Poslech stanice Blaník na Play.cz
Poslech stanice Blaník na Play.cz

Pokud ale máte chuť slyšet trochu toho českého slova, nebo aspoň poslouchat cizojazyčné písně šířené v rámci tuzemského éteru, neváhejte a (opět zdarma) si pořiďte program Play.cz. Vybrat si můžete z bezmála sedmi desítek stanic, přičemž dobrou zprávou je, že poslechu v tomto případě nevadí ani pomalé internetové připojení. Zvuk sice není tak čistý (zní tedy ne jako digitální příjem, ale jako klasické rádio), zato si můžete poslouchat kdekoliv se vám zlíbí.

Jdeme dál

Byla by ale škoda spokojit se pouze s prvními dvěmi aplikacemi, proč nezkusitSHOUTcast, program, který má bohatější nabídku než předešlý polský software, pěkně roztříděnou a navíc – u stanic vidíte i náročnost na přenos dat. Pro SHOUTcast není problém mít poslech v provozu i na pomalejším připojení, takže i zde dostává trhliny výtky vůči absentování radia v iPhonu.

Proč se spokojit s málem?

V názvu jsem již předestřel, že se má pozornost bude zabývat i aplikacíTuneWiki. Aplikací, která je jako všechny ostatní, o nichž píši, dostupná zdarma. A v tomto případě to příjemně překvapí. TuneWiki totiž disponuje řádnou výbavou. Když zůstanu nejdříve u rádia, tak nevýhodu představuje fakt, že pomalejší připojení má problémy i s méně náročnou zátěží (48kbs), poslech tak prakticky možný není. Je potřeba 3G nebo Wi-Fi, abyste mohli vnímat muziku nerušeně.

TuneWiki s funkcí Lyrics
TuneWiki s funkcí Lyrics

Pak už tu máme ale pouze samé přednosti. Obrovská (a to opravdu) nabídka stanic, podle žánrů, podle oblíbenosti. Funkce, kdy vám aplikace nabízí tzv. Lyrics, čili texty písní, které znějí. Ne vždy to je možné, pochopitelně ne u mluveného slova. Můžete si také danou píseň, která hraje, dát vyhledat na youtube jako videoklip.

WikiTune se neomezuje pouze na rádio – a ani ne na Youtube. Nabízí poslech alb, které máte v telefonu, s tím, že můžete sledovat text písní. A není problém si nastavit, aby se text zobrazoval již v překladu do jazyka, který si určíte. Pochopitelně to je poněkud krkolomný překlad, ale pro představu vystačí. I skladby z vašeho telefonu vyhledá na internetu jako videoklipy.

V neposlední řadě funguje aplikace i jako jakési sociální rozhraní, stanice si nemusíte ohvězdičkovávat pouze pro sebe. Je, ale i skladby a videa, lze označ, doporučit ostatním, poslat na Facebook, Twitter – s komentáři. Když k tomu připočteme hezký design a snadné uživatelské rozhraní, byl by hřích poWikiTune nesáhnout.

Dovětek v britském stylu

Marně byste hledali, stejně jako já, v těchto aplikacích poslech stanic BBC. Ty si sice můžete poslechnout živě na internetu na oficiálních stránkách BBC, ale v iPhone aplikacích nikoliv. Snad v opačné tvrzení by vyústilo používání placených programů jako Wunder Radio, nebo aplikace Pandora Radio, která je sice zdarma, ale v ČR nefunkční.

Nicméně jsem hledal řešení a… nalezl. Pořiďte si free aplikaci FStream, do ní si totiž můžete manuálně nastavit rádia, jaká se vám zlíbí. Musíte však znát přesnou adresu, odkud může program přenos čerpat. FStream jsem si pořídil a zatím jej mám pouze na poslech BBC. A návod? Odkážu nejdříve na stránku postupu, poté na stránku, kde najdete URL jednotlivých kanálů BBC . Funguje to výtečně, i když to není zrovna dvakrát oficiální řešení.. Jen upozorňuji, že v tomto případě poslech při pomalém internetu nefunguje vůbec, takže jen Wi-Fi (3G jsem nezkoušel).

Přeji příjemný poslech…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .