Rozšiřování programové nabídky v multiplexech DVB-T

vhsmaleAsi jsem se moc těšil na nové televize. To mám od malinka, když se na něco moc těším, je zklamání o to větší. S novými televizemi je to stejné. Na druhou stranu si mohu pochvalovat, že už nebudu mít plné kazety všelijakých záznamů, natočených pomocí časovače. Nebylo možné vše stihnout a většinou běžely dva dobré pořady v televizích „naproti“ sobě. Dnes tento problém odpadá, a já se mohu s klidem dívat, na co mám právě chuť.

Existuje totiž pouze určitý počet pořadů, filmů či seriálů pro náš celý „mediální“ prostor, které jsou doplňovány jen sporadicky, takže se  vše objevuje v různých televizích s různým časovým odstupem. Je to velmi dobrá náplast na zklamání z nástupu nových televizí. Stačí jen sledovat programovou nabídku a vždy si vyberu třeba jen díl seriálu, který jsem z nějakého důvodu neshlédl. Také si již nedělám starost, že by mi něco důležitého uteklo. Ono toho, co skutečně stojí za koukání a není ztrátou času, není mnoho. Také zpravodajství je tak trochu společné, jen s tím rozdílem, že se pomalu stírá rozdíl mezi veřejnoprávností a bulvárem. Ten je podle velikosti televize odstupňovaný, aby byl přece jen nějaký rozdíl. Většinou se pozná, že zpravodajství dělají staří borci (abych nemusel psát kádry) a mají ho vyvážené. Ovšem k problému vyváženosti zpravodajství bych se rád vrátil jindy.

Autor článku:

Komentáře (20)

 1. Jose

  Nebylo na co se těšit. A celé to show ohledně DVB-T je zbytečné. Digitální revoluce proběhla již v roce 2000, kdy započala vysílání satelitní digitální platforma UPC Direct. Tehdy se staly dosažitelnými různé zajímavé tématické stanice. Od té doby přibyly další tyto platformy jako SKY LINK, CS LINK, DIGI TV. A vznikla tak celkem solidní programová nabídka. Později se přidalo i IPTV v čele s Telefonica O2. Co mohlo nastat v DVB-T ? Objevit se tam snad nějaké tématické stanice jako Discovery, Animal PLanet, History apod ? Nebo snad Eurosport nebo Nova Sport ? Ťežko. Budou to někde dávat zdarma, když to mají v DVB-S a DVB-C placené ? To asi těžko. Byli by sami proto sobě. Stalo se to, co se dalo čekat. Objevily se tam věci sektéřské jako Noe, církev si ho zaplatí. Pár amatérských nezajímavých věcí jako Public TV a potom další kanály těch velkých a zavedených. Je krize, je nutné si zvednou počet reklam, její cena klesá a tak máme Nova Cinema a Prima Cool. čekal od toho někdo něco ? Já zcela nic. Jen zbytečné vyhazování peněz. Tedy někdo se dobře obohatí, hlavně tzv. Radiokomunikace. Též jiný se příživí na jakýchsi reklamních vysvětlovacích kampaních a seminářích. Dokonce i O2 se podařilo příživit se na rozesílání SMS Pražanům. No prostě zase zbytečné rozkrádání, nic víc. Já si osobně přetočím na Astru 3 a pustím Sky Link., třeba Viasat History anebo History. Mohu si dokonce vybrat ze dvou.

 2. tenisak

  Jose, televize Public je má oblíbená, stejně jako Z1. Uvědom si, že nejsou jenom jednoduchý, kteří koukají na různé Cooly, druhořadé Cinemy a další. Existují lidi, které zajímá život kolem, pro ostatní je Nova.

  1. Jose

   A prosím tě, co na té Public TV dávají ? Kdykoli jsem to pustil, tak tam bylo zcela otřesné regionální zpravodajství z nějaké vesnice /tedy maloměsta/ abych neurazil a nikdy nic jiného, čili jde o nějakou regionálně zpravodajskou stanici. Něco obdobného platí pro Z1, tu když jsem pustil prvně, tak tam byl rozhovor s Vondráčkovou, která tam cintala takový kraviny, že se mi zježily odporem vlasy na hlavě. O několik dnů později tam byl velice zajímavý dokument z Afriky, ale v tak otřesné kvalitě, že jsem to musel v polovině ač nerad, vypnout protože se na to nedalo koukát.Následně začaly nějaké plátky v ČR šířit informaci, že je Z1 na dně a že bude brzy po ní. Následně se o tom začalo diskutovat na konkurenčním webu a diskuse byla nadmíru zajímavá. Tedy za prvé tam padaly věty jako zda potřebujeme dvě zpravodajské televize, když to dobře dělá už ČT24 a zda se vůbec u nás mohou uživit 2 zpravodajské televize ? A hodně se tam psalo o tom, že by Z1 udělala daleko lépe, když by se věnovala dokumentům. Také tam padaly vyjádření jako, že Z1 má být údajně pro nějakou vyšší vrstvu obyvatel nebo co. Což mě rozchechtalo, protože to by tam museli mít rozhor nejspíše s Jethro Tull a ne s Vondráčkou, typickou představitelkou komunismu. A ta kvalita, teď myslím, ne zpracování, ale obrazu nebo toku by musela být alespoň trojnásobná. Takže to bylo dost směšné. No pak padala různá vyjádření, majitel je všechny seřval a že je vyhodí. Ale nakonec to dopadlo pro ně velice dobře. Ty prachy tam nalil a hodně. Tak uvidíme, jak to bude pokračovat. Jinak fakt roky už koukám pouze na stanice jako je Viasat History, Spektrum, Animal Planet, National Geographic a pod. které jsou k dispozici v jakékoli satelitní české programové nabídce ať je to UPC nebo Sky Link nebo Digi a tyhle amatérské české televize mě vážně nezajímají.Možná bych z toho vyjmul Barrandov. Říkám, možná. Začátek byl sice tristní, tedy tu sběř, co tam dali na úvod, to aby člověk lupou pohledal, větší ostudnost snad ani nelze posbírat a si představit. Navíc zpoždění, nějaký požár. No, prostě ostuda. Počítal jsem , že už to v životě nezapnu. Jenže pak někdo psal, že tam viděl hezký dokument o žralocích. Takže ač sice mám žraloky na Animal Planet tak pomalu každý třetí den, schvalně jsem to tedy pustil a viděl jsem tam opravdu pěkný dokument o rysech a po té dokonce i pěkný dokument o keramice. Takže jsem to vzal zpátky a možná ten Barrandov k něčemu bude. Ale to bude asi z těhle stanic jediná.

  2. tenisak

   Jose, pochopil jsem dobře, že vše české je pro tebe špatné? Tak jestli to bereš tak, tak jo.
   Public – Například Rock paráda, Misspublic, mikrofon andreje Halady, Václavák, hudba 2(převážně jazz)Limuzína, přírodopisné dokumenty, ale i vědecké, válečné dokumenty. Je tam toho dost.
   Z1 – ne jenom zprávy, ale i plno politických dokumentů.
   Ne jenom zábavou se člověk odreagovává. Ale to ty nepochopíš,jal jsem zjistil na mnoho jiných diskuzích.

  3. tenisak

   A co se týče Barrandova, tak ty jejich ubohé Koka a podobně, Bulíková trapas- bez Šimka je ztracená. Takže ty jedeš na bulvár, každý jsme nějaký.

  4. Jose

   Ne pochopil jsi to špatně, vše komunistické je u mne šunt a je celkem jedno jestli je to české nebo ruské..Takže Vjesoloje Rebjata jsou šunt a Karel Gott je taky šunt… Není šunt třeba Plastici nebo Jiří Stivín nebo Martin Kratochvíl nebo Vladimír Merta. Atd. je tedy rozdíl mezi české bolševické a české nebolševické a to zásadní. České nebolševické dokonce upřednostňuji před tím zahraničním. Ale české nebolševické se v současných mediích skoro vůbec nevyskytuje. Vyskytuje se tam zato velmi hojně a všude české bolševické, to by podle mého názoru mělo být zakázáno úplně stejně jako se zakazují umělci fašističtí a produkty z doby fašistů. Jestli chceš TV, co hraje Jazz, dá se asi doporučit velmi známé a skoro všude přítomné MEZZO. Jen jsem uvedl, že jsem na Barrandovu viděl 2 zajímavé dokumenty, nic víc. Dohromady jsem je pustil zatím asi 3x. Kdykoli jsem pustil Public Tv a to minimálně 15 vždy tam byla jakási zelená plocha a nějací oblastní politici tak žvatlali hovadiny, nic jiného jsem tam nikdy vysílat neviděl. Bohužel. Musel bych si někde najít program abych zjistil jestli třeba ve tři v noci mají nějaký jazz nebo něco takového. Ale opakuji, kdykoli jsem je pustil žvanili tam oblastní politici. Nic jiného nežli toto oblastní žvanění jsem tam neviděl a nevím o tom, že by vysílali ještě něco jiného. Jestli 1x za měsíc nebo někdy brzy ráno nebo někdy v noci i vysílají něco jiného je to možné, ale v tom případě je to asi v nějakém nevhodném čase, kdy si tv nepouštím.

  5. Jose

   Jéžiši kriste ! Tak jsem si ten jejich program našel ! http://www.publictv.cz/cz/program-vysilani/ to je ještě větší hrůza nežli jsem si myslel ! Jak říkám, samé regiony a do toho ještě vaření a Eva a Vašek atd,. Fuj tajbl. Tak tohle tedy opravdu nemusím.

  6. Jose

   Když jsme u Z1 tak to je taky pikantérie. Teď nemám na mysli vysílání samotné, ale možnost, zachycení, toho vysílání. Tak ze satelitu to jede normálně, z něj se na to dá podívat. Ale, když vezmu net, tedy tuto adresu http://www.z1tv.cz/ , tak pod Wokny to jede úplně normálně. Když to chceš spustit pod Linuxem, vypíše ti to hlášku, že sledování své TV pod Linuxem nepodporují… No, jsou oni normální ? Co se týče DVB-T, tak u nás to začně vysílat dle TPP cca asi tak zhruba za 1 rok ! Na chatě to z Bukovky nechytím, protože Mux 1 a Mux 2 mají 100kW ale Mux 3 má jen 10kW, čeká se na vypnutí Primy z Ještědu aby to osolili na 100kW. K tomu má dojít za dva roky !!! Zhruba dle TPP. A aby byla největší sranda, tak u rodičů jede Mux 1 i Mux 2 zcela OK, ale Mux 3 kanál 59 z Prahy vypadává a osobně se čistě laicky domnívám, že to může způsobovat právě kanál 60, Primy na Ještědu. To je sranda s DVB-T, co ? A zvláště s pikantnostmi kolem Z1 a Public Tv. Když už jsme na to narazili. Naštěstí mají rodiče též sat přijímač. Takže jim to jde alespoň z něj.

  7. tenisak

   Aha, takže co se ti nelíbí je komunistické. Tak s takovým demagogem se opravdu nemá cenu bavit.

  8. PV

   Jósé, srovnávat placenou a neplacenou televizi mi přijde opravdu hodně zcestné.

   Soudit z jednoho/dvou pořadů je hloupost. Třeba Z1 osobně považuji za kvalitnější TV než ČT24 kde je spousta programu který je již na ostatních kanálech ČT. Zprávy preferuji právě na Z1. Dokumenty na Z1 semtam taky sleduji, některé jsou nesledovatelné, jiné například francouzký dokument o dańových rájích byl špičkový. To si myslím záleží na osobních zájmech, mě neosloví například dokument o Tiger Woodovi, jiného zase o opeřených dinosaurech.

  9. Jose

   pro tenisáka – no to nevím, kdo z nás dvou je větší demagog ? A kdo, co více překrucuje ? Ptal jsi se, zda se mi nelíbí vše české. Odpověděl jsem, že se mi nelíbí vše komunistické, bez ohledu na to, zda je to české nebo polské nebo ruské nebo maďarské nebo německé atd. Odpověděl jsi, že tedy, vše, co se mi nelíbí označuji za komunistické. Ale já jsem ani Public TV ani Z1 za komunistické neoznačil !!! A to ani náhodou. Jen jsem se zeptal, zda v ČR potřebujeme 2 zpravodajské stanice. ( Já osobně si myslím, že ne.) Dále jsem uvedl, že mě osobně se líbí ČT 24 více. A dále jsem uvedl, že některým lidem ( a mně taky ) by se více líbilo, když by se Z1 vykašlala na zpravodajství a stala se pouze dokumentární televizí, kteráž to nabídka v DVB_T chybí ! Public TV jsem pak označil za amatéry a tou má souvislost v regionálností a nikoli s komunismem. Čili nelíbí se mi moc jakýsi nucený regionální populismus, který se tu od revoluce povinně pěstuje, tedy přebujelost regionálních médií zcela ve všech formách a jejich neuvěřitelné a podle mého názoru neoprávněné /dle kvality/ zveličování a upřednostňování. Mám raději stanice centrální, všude stejné, řízené z Prahy. Nemá to ale žádnou souvislost s komunismem. Čili opakuji nikdy jsem Public Tv neoznačil za komunistickou stanici ! Public tv se mi nelíbí jednoduše proto, že se zabývá nesmysly a nepodstatnými regionálními záležitostmi, které nevidím důvod proč by měly být šířeny celoplošně, ale konec konců platí si to sami a nic jiného stejně nemáme. Vše. Odpověď, že se mi nelíbí vše komunistické se pouze a jedině vztahovala k otázce, zda se mi nelíbí vše české. Na kterou jsem také mimo jiné odpověděl, že některé české věci se mi líbí velmi, ale těch jsem se také na nějaké regionálce, nikdy v životě nesetkal. Proto je pro mnme významější centrální věc z Prahy, kde se jich dočkám spíše. Např. Beat, Radio 1, Rádio Ethno atd.

 3. Jose

  Těžko říct. Když porovnáme tyhle všelijaké zpravodajské stanice. Tak asi první a nejznámější je zřejmě u nás americké CNN. Ovšem od války ,,v zálivu“ kdy odvysílali nějaké negativní záběry o US Army přestali býti v kurzu, tedy americká vláda začala preferovat Fox News a o CNN začali šířit informace, že jsou levicoví. Faktem je, že mi vždy více sedělo britské Sky News, nežli obě zmíněné americké stanice. Ovšem to, jak známo, patří Rupertu Murdochovi a říká se o něm, že jeho média jsou až příliš pravicová. Když koupil italský balíček Stream a vznikla Sky Italia, tak jejich 24TG také začalo vypadat velmi dobře. Co se týče Němců, také znám ještě z analogu privátní N24, ale celkem jsem si všiml, že Češi spíše sledují nebo docela dobrý zvuk u nás má německé n-tv. No pokud bych porovnal ČT 24 a Z1. Tak jsem si to testnul na nějakém ekonomickém pořadu, který běžel souběžně na obou. Ten na ČT 24 mi přišel pochopitelnější a lépe a logičtěji proveden. Tím nechci říci, že jindy to nemůže být opačně. Ale osobně dám přednost ČT 24. Stejně tak dám přednost normálním zprávám na ČT 1 nežli těm uřvaným a hurá za zenzací, každou kravinou a jejich nesmyslnému zveličování. Jako jsou na Nově. Takže preferiju ČT.

  No k tomu ostatnímu. Známe v podstatě 3 typy stanic. Free – tedy zdarma. Pay TV – tedy placené a Per Pay View – tedy plať jen to , co vidíš. Osobně za nejlepší z nich považuji nebo nejpřijatelnější pro mne je ten poslední typ. Tedy Per Pay View. Kdy jeden jediný film je vysílán stále dokola 24 hod. denně a když máš chuť tak si ho pustíš. A takových kanálů jede souběžně třeba 30 ks a na každém je ten film jiný. Po týdnu se to vymění. Čili ty si volíš sám kanál a čas. V podstatě dá se říci něco jako taková prodloužená videopůjčovna nebo DVD půjčovna. Ovšem v této chvíli jako Češi takovou nabídku nemáme. Tedy na sat. Nevím jestli to někdo nabízí v nějaké kabelovce. Možná by se svým způsobem dalo říci, že to nabízí IPTV O2, kdy jsou ochotni otevřít nějaký film na 24 hod. Ovšem je to podle mne dosti předražené. Chtělo takovou nabídku rozjet Digi Tv, ale nějak se už k tomu nedostali asi nyní řeší trochu jiné potíže. Faktem je, že se i zdá v poslední době, že podobných stanic ubývá a že se to celkově neosvědčilo a některé evropské balíky od takové nabídky upustily i když ji třeba ještě před 5 lety měly. Zdá se, že v poslední době se jim spíše osvědčuje správně namíchaný koktejl zaměřený třeba na sport nebo na hudbu nebo na zábavu apod. Ovšem na druhou stranu právě od Čechů hodně slyším, že jim to nevyhovuje a že by si raději platili třeba jen jeden kanál nežli ještě k tomu dalších deset, které nechtějí. S tím to bych celkem souhlasil. Platil bych si raději třeba pouze Viasat History nebo Spektrum nežli celé Multi nebo celé Géčko. No nevím zda jde porovnávat placené nebo neplacené stanice. Prostě oboje je to televize a pak tedy dávám přednost těm placeným protože jsou lepší. Že si ovšem musím v balíčku koupit spousty kravin na víc, které nechci mi vadí samozřejmě taky. Další věcí je následovná věc, která mi vadí ještě víc. Zde se velmi často vyčítá ČT, že má ještě reklamy, když se platí koncesionářské poplatky. To vadí moc lidem a úplně s tím šílí a otravují. Stále chtějí buď aby byla ČT zbavena reklam nebo aby se neplatily poplatky. Mně to nevadí. Tedy považuji za normální aby ČT měla i reklamy i koncesionářské poplatky. ARD/ZDF to mají také tak. Vadí mi to ale moc u placených TV. Sakra. Člověk za to platí a oni ještě mají drzost tam dávat reklamu jako na Free stanici. Tak to mi fakt točí. Myslím si, že přímo placené TV by žádnou reklamu mít neměly. Ovšem pak by asi šly někam, protože nejspíše jen součet peněz z placení a ještě reklam jim pak umožňuje držet vysokou úroveň. Když by byly bez reklam. Musely by zdražit cenu za sledování a pak by si to sledování už nikdo nekoupil. Takže by skončily. Asi takhle nějak to bude. Nejspíš. Ale jsou prostě lepší. Takže v podstatě free televize už mne nezajímají. Tím nevylučuji, že se někde nemůže objevit nějaká zajímavá studentská záležitost. To asi může. Ale specializovaný placený kanál je pro mne důležitější a zajímavější. Cca vše.

  1. Daniel Čekan

   Protože využíváš nesprávný a zastaralý prohlížeč :o)
   Ale brzo to opravím ….

  2. Jose

   Hehe, to je pravda. Doma v Opeře 9.63 vidím všechny. V práci v IE 6.0 vidím pouze ty šedivé a ty žluté nikoli. Z čehož mimochodem plyne, že Tvoji odpověď nevidí a si ji nepřečte, dokud to neopravíš.

   Ještě k té diskusi bych chtěl dodat tohle:
   Ono by se to dalo roztřídit také takto.
   Dnes ta technika, je na vysoké úrovni všechna. Takže v tom bych zásadní rozdíly neviděl a myslím si, že se to dá považovat za konstantní. Co se týče lidí. Tak oni přechází sem a tam. Jednou je na ČT, pak je na Nově, pak je zase na ČT, řekl bych, že u nás, nejsou žádné vyložené hvězdy a že u nás nemáme, nějaké vyložené nekňuby, takže i tento lidský potenciál, bych si dovolil považovat, za konstantní veličinu. Takže jediné, od čeho může vznikat kvalita programu a co je různé, je přísun peněz. No a podle něj, to přesně, vypadá:

   1) Placené = zdroj přímá platba abonentů + reklama
   2) Veřejnoprávní = zdroj koncesionářské poplatky + reklama
   3) Obyčejné = zdroj pouze reklama

   No a takto jsou odstupňovány i jejich zdroje i jejich kvalita z nich vzniklá.

   Takže pokud se to takto liší, tak pak by šlo porovnávat pouze buď placené mezi sebou nebo veřejnoprávní mezi sebou nebo obyčejné mezi sebou. Ale nemohl nikdo porovnávat placené s obyčejnými a obyčejné s veřejnoprávními. Protože ty zdroje příjmu a následné kvalita programu je odlišná. Anebo tedy by se musely porovnávat všechny a pak platí uvedená stupnice. A to shodně po celé Evropě. Můžeme se podívat namátkou třeba na Německo, v první skupině jsou to kanály PREMIERE, v druhé stanice ARD/ZDF(BR,mdr,hs,WDR,rbb atd.) V třetí skupině stanice RTL atd.

   Pokud pak samozřejmě chce někdo dnes zbavit ČT koncesionářských poplatků je to úplně mimo a přeřazuje je / politicky tj. násilně / ze skupiny 2 do skupiny 3. Tedy odpírá jim zdroj peněz a vyrábí z televize veřejnoprávní, televizi obyčejnou, což je pokles kvality programu.

 4. Jose

  IE 7.0 = OK
  Opera 9.63 = OK
  Mozzila 3.06 = OK

  IE 6.0 vidí pouze šedivou část, nevidí žlutou část, vidí tedy pouze to, co je psáno jako přímé příspěvky(Napsat komentář). Nevidí to, co je psáno jako reakce na ně(Po kliknutí na odkaz Reagovat.)

  1. PV

   mám jak v práci tak doma IE7.0, a viděl jsem 3 „šedivé“ odpovědi a jednu „žlutou“. Odpověď admina jsem viděl i před „opravou“

  1. Jose

   To jak to popisuje, na mne dělá dojem ,,jako by se to nestačilo načíst“. Nějaká cash, flash, rychlost připojení, něco takového, loader atd. Tak tyhle nové asi mají trochu větší ,,zatížení“, nežli ty minulé. To jsem se jednou děsně porafal s admínem jednoho serveru (myslím, že už neexistují)ohledně něčeho podobného. Já jsem mu mejloval, že to nevidím nebo vždycky jen kus a on mi mejloval, že to není možný a že to všichni vidí atd. A nemohli jsme se domluvit, já měl za vola jeho a on mne. Jenže byl to poctivka. Takže pak asi za 14 dní mi přešel mejl, že už na to příšel. Nedalo mu to spát, tak to zkusil na slabším PC, co dal dceři a opravdu zjistil, že to reaguje tak, jak jsem popsal. Ten muj tehdejší procesor to jednoduše nestíhal (Pentium II 350MHz-moje první).Tak to trošičku ořezal a už to bylo OK a už jsem to viděl i já.(Nevím už, co psal, že s tím dělal, jestli zpomalil to zavádění nebo co.)Nedávno jsem někde četl, že dnes nemá smysl lézt na net s PC, které je slabší 700MHz. Prostě to jsou samé videa a zvuky a útok reklam ze všech stran a pak holt něco už je postarší a ono to nestihne. Proto osobně celkem miluju stránky, kde je to dělané stejně jako před x lety a funguje to i na nějakém PC 100, či něčem takovém. Ale rapidně jich ubývá. Všichni musí mít nějaký soudobý standard atd. No a pak já musím mít dnes už asi třetí PC v pořadí. Aby vše jelo, tak, jak to má jet.

  2. Daniel Čekan

   Stejně jak jde vývoj počítačů nahoru jde i vývoj softwaru nahoru, neni to ani tak dávno co jsem optimalizoval stránky pro prohlížeče s rozlišením 800×600, dneska se pod 1024×768 stránky pomalu nepřipravují protože to rozlišení už nikdo nepoužívá, v pondělí mam spustit dokonce kampan která má dokonce 1260 na sirku, je to smutné ale prostě musíme jít s dobou …

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: