Kdo vám přeladí satelitní přijímač?

satelitydumvelkeNejrozšířenější tuzemské satelitní platformy CS Link a Skylink chystají masivní přelaďování. V této souvislosti se na některých webech objevují doslova hysterická varování, aby uživatelé nic nepodcenili. Nevím jak vám, ale mně osobně úplně stačí stlačení dvou tlačítek – smazat všechny kanály a následné automatické vyhledání programů z jedné satelitní pozice.

Ponechme teď stranou, že si posléze ještě sám hledám nenačtené frekvence nebo si kanály různě třídím. To běžný divák skutečně nepotřebuje. Co ale potřebuje je alespoň prvotní školení, které by měl dostat od technika, jež mu instaluje satelitní komplet. Když jsem si před několika lety pořizoval svůj první komplet, moc jsem toho o satelitu nevěděl. Technici vše nainstalovali a nastartovali, vyhledali všechny kanály, ale na mé otázky neodpovídali. Prý mi vše pak řeknou.

Když svou práci dokončili, celé „školení“ spočívalo pouze v tom, jak vypnout a zapnout přijímač, co všechno lze k němu připojit a jak přepínat programy. Nic víc, nic míň. Když jsem se ptal, jak si můžu naladit další programy, bylo mi řečeno, že nic víc už naladit nejde, že mi tam dali všechno, co lze sledovat. A že pokud bych někdy v budoucnu potřeboval pomoc s laděním, mám se ozvat.

Téhle nabídky jsem pochopitelně nikdy nevyužil a postupně jsem si vše zjistil sám. A i když mě odborná instalace satelitního kompletu vyšla na několik tisíc korun, byl jsem zklamaný z přístupu techniků, kteří mě nijak nezaškolili k tomu, abych si dokázal poradit alespoň s nejzákladnějším nastavením a vyhledáváním programů.

Pánové technici, pokud takhle přistupujete i k běžným zákazníkům, není divu, že vás na přelomu ledna a února čeká několik perných dní.

Autor článku:

Komentáře (6)

  1. opavacek

    A co se také na to podívat z pohledu technika? Proč ta jednostrannost?

    Nejprve bych možná měl dodat, že za celou mojí praxi nikdo mě nepožádal o to, abych mu ukázal, jak se ladí satelitní přijímač. Kdyby mě totiž o to někdo požádal, tak velice rád vysvětlím a ukážu.

    A teď k samotné zkušenosti. Jaký smysl má učit běžného uživatele satelitního přijímače, jak se má ladit? Určitá skupina zákazníků (jsou to hlavně starší lidé) mají bohužel kolikrát problém i se zapnutím přijímače a přepínáním programů a to i když jim to vysvětluji déle jak půl hodiny. Zrovna nedávno jsem měl takovou zákaznici u které jsem byl už podruhé jenom, abych ji vysvětlil, jak se zapíná satelitní přijímač.

    Pak je tu skupina (troufám si tvrdit, že největší) u které není problém to vysvětlit a oni to pochopí. Problém je, když si na to mají vzpomenout třeba po půl roce = logicky neladí každý den. Většina si nevzpomene, jak se to dělá a volají o pomoc stejně. Já jsem ztratil čas vysvětlováním a stejně musím jít pak ladit.

    Co se týče automatického ladění. To je sice pěkná věc, ovšem problém je, že Vám to naladí přes 300 TV kanálů z nichž je většina nefunkční, protože jsou kódované (v případě pozice 23,5°E tomu tak opravdu je), takže je rozumnější je ladit ručně (zvláště u některých přijímačů) a pak automatikou doladit těch pár FTA programů. Je tam méně nefunkčních cizích zbytečností a lépe se to seřazuje. Bohužel, většina lidí neumí ani si to seřadit a to i když jsem jim to během montáže vysvětlil. Prostě zapomenou, jak se to dělá, protože opět je to věc, kterou nedělají denně. Já chápu, že Vám osobně to nedělá problém, protože se tomu trochu věnujete, ale vžijte se do role obyčejných lidí.

    Dále: Pokud má člověk zájem si to naladit, tak k přístroji je dodáván manuál v českém jazyce, kde je všechno náležitě vysvětleno. Spousta lidí po něm nakonec sáhne, protože prostě si z hlavy nevzpomenou, jak se to dělá a to i když to předtím uměli. Samozřejmě, pokud Vám technik nedal k přijímači český manuál, tak je to chyba na jeho straně. My dáváme vždy manuál, kde je přesně vysvětleno, jak se přístroj ladí a seřazují se v něm programy. Samozřejmě ne všichni to zvládnou (a bohužel těchto lidí je hodně, řekl bych většina). V tom případě je třeba si na to někoho zavolat a tomu člověku i zaplatit.

    Krom satelitů prodáváme i TV. A mohu Vám říci, že spousta lidí má problém i s naladěním a seřazením programů DVB-T a raději si na to zavolají odborníka. Někteří hned a někteří až po tom, co si to takříkajíc rozvrtají úplně a nejde jim nic.

    1. juko

      Díky za váš názor z druhé strany. Uznávám, že se zákazníky to bývá mnohdy těžké, na druhou stranu si říkám, že když už dnes většina „průměrných“ uživatelů zvládne použít internet, tak že zřejmě by už nemělo být tak náročné je naučit naladit i satelitní přijímač. Asi to chce ještě několik let, aby si lidi zvykli, že televize se už neladí otočením knoflíku ale nastavuje se podobně jako počítač.

    2. opavacek

      No to je právě ten rozdíl. Internet oni používají častěji – někteří denně, tak to se člověk naučí. Ale když já někomu vysvětlím, jak ladit TV/satelitní přijímač (krom toho, že u toho strávím určitý nemalý čas), tak on si to nebude trénovat. A za rok zase neví nic. Na přelaďování TV/satelitů si mě zvou lidi o kterých vím bezpečně, že používají internet nebo začali ho používat a nezdá se mi, že by se díky tomu zlepšovala schopnost lidí ladit TV/satelit a zlepšovat se to podle mě ani nebude. Prostě používání internetu nemá nic společného s tím, zdali si člověk umí naladit TV/satelit.

    3. Jendaj

      Souhlas. bohužel technická vědomost našeho národa se zastavila někde v dolních patrech 20 století. Manuály dodávané k prostudování a pomoci při obsluze přístrojů a zařízeních čte možná X% majitelů. Pak to vypadá jak to je. Technická dovednost je opravdu na pováženou. Ovšem i na západ od našich hranic jsou s obsluhou těchto přístrojů asi problémy. Tam ovšem nastoupí odborníci a problém je vyřešen. Tady by také mohli,ovšem jak je známo ,naši zákazníci všemu rozumí a když tak by to chtěli nejlépe rychle na poslední chvíli a pokud možno i zdarma nebo levně. Ovšem i technici musí živit své rodiny. Platy nic moc a tak se to plácá pomocí odborníků -známých a přeškolených atd. Pak to dopadne,že ani technici znalí se nechtějí v tom angažovat. Tož tak.

    4. Ivo Rottenberg

      A znáte toto? Selže-li vše, přečti si návod:-)))

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .