Čo bolo, bolo,… terazky máme, co jsme si „nadrobili“.

condorJiž dvacet let se dohadujeme, co v našem „oboru“ změnil listopad 1989. Nezbývá nic jiného, než připomínat různé příklady. Třeba shánět nízkošumový tranzistor na vstup anténního předzesilovače na CCIR VKV, o televizních pásmech nemluvě. Dokonce se stávalo, že šéf výzkumáku zařídil  některému z pracovníků zájezd do kapitalisticka, kde koupil součástky, které potřebovali k dokončení nebo ověření výzkumného úkolu. Rizikem bylo jen provezení valut ven a následně provezení součástek zpět. Zanícení výzkumníci tato rizika podstupovali, i když při přichycení na cestě ven, riskovali profesní kariéru a případně i odebrání cestovního pasu. Pokud byl služební, tak odvolání šéfa se všemi důsledky, a totéž při „odhalení“ při cestě zpět.

Jednou mi v dobrém rozmaru ing. Brázdil (ekonomický náměstek) z Tesly Bratislava řekl, že se mu podařilo kontaktovat Slováka žijícího v Londýně, který mu posílal rámečky na masku autorádia Spider, aby na veletrhu nevypadalo jako chudý příbuzný  mezi autorádii jiných výrobců.

Ing. Brázdil byl vždy vítán na setkáních čtenářů Technické poradny. Tam jsme si říkali věci nepublikovatelné a tak jsme se dozvídali pravdu o problémech. Že nám byla na nic? Nebyla! Já se v poradně mohl oklikou zmiňovat vyšším šéfům formou otázek. Občas se něco zlepšilo, což bylo tenkrát úspěchem.

Magnetofony nebyly určeny pro „módní přehlídky“, ale funkčně obstály. Jen kdyby ty zatracené součástky byly na úrovni. Kazetový radiomagnetofon Condor nebo Kondor, už nevím, byl svými parametry na vysoké úrovni, a byl dobře vymyšlen. Jenže byl moc veliký na natáčení v přírodě.  Byli jsme vždy o nějaký krok zpátky, ale nebylo to technickým problémem. Třeba nějaký soudruh řekl, že kazetová technika se neujme. Potom tentýž „apeloval“ na vývojáře, aby doháněli ztracené roky.

Vzpomínám, jak Lanškrounští vyšolichali linku na přesné odpory. To ovšem byla katastrofa, protože celá produkce šla do SSSR a odtud nám dodávali „recipročně“ svou produkci. A to je jen jeden z případů, o kterém jsem se dozvěděl. Třeba soused (z baráku) z ČKD si zase postěžoval, že je zaraženo zkoušení nového typu (nehlučného) dieselelektrických lokomotiv, zvláště lokotraktoru, protože stávající produkce pro SSSR prý ani nestačí. Je to sice z jiného oboru, ale ….

Tak se ptám, co se změnilo? Ruka trhu nebo tuneláře potopila nejeden podnik. To naše lezení komu kam začalo nést ovoce. Když cizák zatím nemohl zde nic kupovat, tak se spojil s někým (nejlépe s dobře informovaným soudruhem), kdo za jeho peníze podnik koupí. A nejlépe takový, který by při otevření evropského trhu byl nepříjemnou konkurencí. Založili spolu s.r.o., potom náš škodič z s.r.o. vystoupil, a podnik docela legálně přešel do rukou cizince, který jej tiše vyloupil a položil, čímž otevřel cestu zahraničnímu „investorovi“, který obnovil produkci, a pobyl zde jen pokud mu náš milý stát poskytoval daňové prázdniny. To pak z prázdné firmy odešel a putoval dále, kde poskytují daňové prázdniny…

Shovívavý čtenář jistě najde další příklady.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .