Václav Žák o digitalizaci rádií: FM nikdo nevypne, není to potřeba

radiotv-archiv6MULTIMEDIÁLNÍ ROZHOVOR – VIDEO UVNITŘ. Ve druhé části rozhovoru se předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vyjádřil k budoucnosti digitálního vysílání v České republice. Mluvilo se i o připravované liberalizaci trhu a možnostech rozhlasové digitalizace. Předseda RRTV se mimojiné zmínil i o tom, že analogové rozhlasové vysílání v FM pásmu by mohlo bez problémů koexistovat s digitálním vysíláním. Zdůraznil ale, že v celém rozhovoru tlumočí pouze své osobní názory, a nelze je tedy ztotožňovat s názory úřadu, který zastává.

TIP: První část rozhovoru – Udělování licencí u rádií je jako soutěž krásy – si můžete přečíst zde.

RadioTV: Pozrime sa teraz na dianie na televíznom trhu. Prichádza obdobie, kedy sa spúšťajú nové české televízie cez satelit a cez iné digitálne platformy a začínajú sa ozývať aj televízie, ktoré ako prvé získali licencie pre digitálne terestrické vysielanie. Ako sa na to pozeráte z pohľadu mediálneho analytika? Máte pocit, že za ten čas, ako sa trh vyvíjal od roku 2004, kedy bolo licenčné konanie vyhlásené, že je ešte dnes možné, aby tie televízie terestriálne vysielali, v čase, keď sa aj iné platformy zobúdzajú, a spolu s tým ako sa proces rozvoja pozemného DVB-T spomaluje, tak iné platformy začínajú byť čoraz zaujímavejšie…

Václav Žák: „To, co říkáte, je naprosto pravda. Já se na to tak dívám, a já to podporuji. Ten, kdo soutěží s obsahovým projektem, tak musí být připraven na to, že obstojí v konkurenci. V době, kdy žádaly první digitální stanice o licence, tak existovala naprostá převaha terestrické platformy pro šíření signálu v analogu. A v digitálu to vypadalo, že vysílání bude blokováno na dlouhou dobu spory se stávajícími provozovateli analogového vysílání. Situace se dneska posunuje tak, že veřejnost velmi živě reaguje zejména na satelitní nabídku a dochází k velmi rychlému rozšíření satelitní platformy, což je vynikající, protože jestliže má existovat nějaká konkurence, tak to podle mého názoru musí být konkurence mezi platformami, a ta satelitní platforma mi připadá jako mimořádně flexibilní, protože na ní se dá velmi rychle přijímat televize s vysokým rozlišením. Satelit má celou řadu výhod a to i pro ty oblasti, kde kabelové televize nejsou a v dohledné době nebudou, protože podle všech zpráv se nehodlají rozšiřovat kabelové sítě v téhle zemi, aspoň v současné době. Takže já to vidím velmi pozitivně, že se rozšiřuje pokrytí domácností alternativními platformami. A pro ty televize to přináší spíš výhodu než nevýhodu, protože ty jejich programy pokud by se šířily jen v digitálních terestrických sítích, dostaly by se jenom k velmi omezenému počtu domácností. Pokud budou využívat kombinaci těch platforem, tam už pokryjí velmi podstatnou část české populace, což pro ně musí být samozřejmě lepší. A jestli ztratily nějakou konkurenční výhodu? To já bych neřekl. Digitální zákon byl koncipován tak, že se sice liberalizoval vstup na trh, ale ty nově udělené televizní licence budou platit až po vypnutí analogu. To znamená, že držitelé kompenzačních licencí, kteří můžou začít vysílat hned, mají konkurenční výhodu, jakousi ochranu trhu do vypnutí analogu, což si myslím, že pro ně je naprosto dostatečná kompenzace.“

RadioTV: Čiže nemáte pocit, že by tá liberalizácia vstupu na trh znehodnotila hodnotu udelených licencií v očiach investorov, keďže teraz už bude oveľa jednoduchší vstup na trh?

Václav Žák: „Říkám, že bude volnější po vypnutí analogu. To máte ještě minimálně tři roky. A tento stav už rok trvá, takže to je řekněme čtvrtina doby trvání té licence, kdy ta licence operuje ve velmi chráněném a omezeném prostoru. Co víc by ten investor mohl chtít?“

RadioTV: A nebude táto situácia obmedzovať vaše regulačné právomoci v oblasti programu, keďže síce budú stanovené licenčné aj programové podmienky, ale pokiaľ by vysielateľovi nevyhovovali, tak môže ľahko vrátiť licenciu a požiadať o ňu znovu…


O smyslu licencování

Václav Žák: „Ale to je v pořádku. Licencování má smysl tam, kde jsou omezené zdroje, což byl případ analogového spektra. Jakmile je zdrojů nadbytek, je jich téměř nekonečně, tak nemá smysl se v licencování vyžívat. Přesun Rady do obsahové regulace je v tomhle případě naprosto přirozený. Rada se nebude starat o vstup na trh, ale bude se starat o chování toho subjektu potom, jak na trh vstoupí.“

RadioTV: A pokiaľ ide o programovú reguláciu, tam tiež pomerne často narážate na odpor prevádzkovateľov, ktorí sa nestotožňujú s vašimi rozhodnutiami, napríklad pokiaľ ide o udeľovanie pokút, čo je celkom prirodzené… Je možné nějakým spôsobom „vychovať“ toho vysielateľa, aby ten zákon nejak intuitívne dodržiaval, alebo si myslíte, že ešte uplynulo príliš málo času na to, aby sme mohli niečo podobné očakávať od subjektov na trhu?

Václav Žák: „No já sem v tom veliký optimista. Myslím si, že například největší komerční televize se chová velmi seriozně z hlediska zákona, že ty pokusy obcházet zákon, nacházíme spíš u jiných subjektů, takže já věřím tomu, že čeští provozovatelé nejen na základě rozhodování Rady, ale i na základě rozhodování Nejvyššího správního soudu, který vymezuje poměrně přesně pravidla pro mediální trh, takže oni sami získají motivaci, aby se snažili zavést nějaké seberegulační mechanismy. V rámci přípravy nové evropské směrnice se ta seberegulace trhu bude velmi podporovat, tak já očekávám, že se trh u nás začne strukturovat tak, že různé asociace a dobrovolná sdružení si začnou přijímat vlastní etické standardy a budou se starat o to, aby dopředu měly pravidla, kterými nebudou porušovat zákon.“

TIP: Blog Václava Žáka: Sankce pro televize informující o kauze Kuřim byly nutné.

RadioTV: Na záver rozhovoru sa ešte vrátime späť do rozhlasového sveta. Keď sme sa bavili o digitalizácii, tak už sa o tomto trende začína hovoriť aj v oblasti rádií. Asociace provozovatelů soukromého vysílání nedávno prišla s iniciatívou nastavenia určitých štandardov pri prechode na digitálne vysielanie, ktoré by spočívali okrem iného v tom, že by boli súčasným vysielateľom pridelené kompenzačné licencie, aby sa zabezpečil čo najhladší prechod na digitálne vysielanie. V takom prípade by vysielatelia – ak si to situácia vyžiada – uvoľnili analógové kmitočty. Ako sa vy pozeráte na túto iniciatívu z pohľadu regulačného úradu a vás osobne? Má podobná iniciatíva vôbec zmysel a môže to prispieť k hladšiemu prechodu, a nie takému komplikovanému ako to bolo pri televíziách?


Rozhlasový trh na cestě k digitalizaci

Václav Žák: „Je třeba říct, že tohle je politický problém, a to si musí provozovatelé vyřídit s parlamentem, což dělají. Regulátor bude reagovat až na ten výsledek. A co se týče mého osobního pohledu, tak bych tady rád zdůraznil, že digitalizace rádií bude něco naprosto jiného než je digitalizace televizí, protože pro start digitálních televizí byly potřeba analogové kmitočty, na kterých se vysílalo, zatímco v případě rádií tomu tak není. Digitalizace rádií probíhá na jiných kmitočtech, ne těch, které se používají pro šíření rozhlasového signálu v FM pásmu. Takže tam to bude čistě ten přechod tažen nabídkou. A já předpokládám, že ten trend poběží tak, že Český rozhlas bude mít pilotní úkoly v této oblasti. Český rozhlas by měl začít vysílat digitálně a měl by ty technologie zpřístupnit. Když se podíváme na Dánsko, kde před 4 lety mělo 4000 rodin digitální rádio a dneska těch domácností je milion, tak to základní nabídku táhl na bedrech veřejnoprávní provozovatel. Myslím si, že to je docela dobrý příklad, jak bychom měli postupovat i u nás.“

RadioTV: Štandardov digitálneho vysielania v oblasti rádia je však viacero, a zatiaľ sa ani trh ani technológie nezhodli na tom, ktorý by to mal byť. Podobné to bolo aj medzi televíziami, kde sa ale štandard DVB-T stal vlastne celoeurópsky. Ale digitalizácia bude súvisieť aj s tým, aby bola dostatočná vybavenosť domácností digitálnymi prijímačmi, čo ale nezávisí len od tej nabídky. Ide aj o to, aby domácnosti boli motivované si ten prijímač kúpiť. Je to podľa vás možné dosiahnuť reguláciou alebo možnosťou, aby sa legislatívne či inak stanovil trend, akým by sa mala rozhlasová digitalizácia uberať?

„Já si myslím, že trh a standardy si už pomalu sedají. Myslím, že DAB+ je docela slušný standard, který je i ekonomicky schůdný, protože se podstatně zvyšuje počet kanálů vysílaných jedním rozhlasovým multiplexem. Takže se samozřejmě potom zlevňuje šíření signálu. A předpokládám, že rozhlasové přijímače budou konstruovány způsobem, že budou vlastně mikroprogramovatelné. To znamená, že teoreticky by to mělo být uděláno tak, že by se přehráním nového firmware /ovládacího programu přehrávače – pozn. red/ by se měly změnit i možnosti k přijímání dalších standardů. Čili dneska existují rádia za poměrně rozumné peníze, které umí přijímat DAB+, DAB, FM a umí přijímat wi-fi, čili se umí připojit na internet… No a co se udělá se standardem DRM, to se ukáže, jestli ta digitalizace na středních a krátkých vlnách se vůbec prosadí. A já si myslím, že to budou aplikace, o které bude mít zájem stát jako o systémy, kde se pokryje rozsáhlé území, což může sloužit k informačním potřebám, k varování katastrof atp. To je hudba budoucnosti, ale neviděl bych to jako konkurenci k stávajícím standardům. Spíš ty přístroje budou vybaveny tak aby mohly přijímat celou řadu modalit.“

RadioTV: Dá sa vôbec odhadnúť nejaký časový horizont, kedy by sa táto situácia mohla posunúť? Terajší prevádzkovatelia hovoria o rokoch 2019-2020. Ako sa vy na to pozeráte?

Václav Žák: „Tak to je datum, které zveřejnil britský regulátor Ofcom. Ten řekl, že kolem roku 2020 se bude v Británii vypínat FM pásmo. Já to neumím odhadnou jak rychle to půjde u nás, protože to bude hrozně záviset na ochotě lidí investovat do digitálního rádia. Máte naprostou pravdu, ta ochota bude vázaná na nějakou nabídku. Čili pokud se objeví kanály, které by se normálním způsobem do éteru nedostaly, a budou kvalitní, protože digitální rádio bude mít kvalitu CD nahrávky, tak to všechno začne vytvářet motivaci pro to, aby si začali určité skupiny lidí ty digitální rádia pořizovat, a evropská zkušenost je taková, že každá země  na to bude reagovat jinak. A protože já věřím tomu, že Češi mají rádi novou techniku a rádi ji zkoušejí, tak myslím, že u nás by ten přechod nemusel být nějaký krvavý.“

RadioTV: Takže myslíte si, že pokiaľ nie sú potrebné FM kmitočty na štart digitalizácie, tak že tá motivácia ľudi na prechod k digitálu bude práve v lepšej kvalite, a nie vo vypnutí FM pásma? Majú tieto dve platformy možnosť koexistovať?

Václav Žák: „Já si myslím, že to bude koexistovat. Nikdo si netroufne vypnout FM pásmo. Je to zbytečné.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .