Z Cukráku vysílají další televizní kanály, Radiokomunikace rozšířily Regionální síť 8

V poslední zářiový den se televizní Regionální síť 8 Českých Radiokomunikací rozšířila o vysílač Cukrák. Ten pokryje signálem jižní část Prahy a Středočeského kraje a zvýší pokrytí Regionální sítě na 57 procent obyvatel.

Vysílač Cukrák, foto: České Radiokomunikace

Vysílač Cukrák, foto: České Radiokomunikace

Radiokomunikace zařadily i Regionální televizi

Rozšíření Regionální sítě 8 se podařilo zvládnout dříve, než byl původně plánovaný termín. České Radiokomunikace rychleji dokončily výstavbu nového vysílače i potřebná nastavení sítě. Vysílání tak bylo spuštěno ve středu 30. září od 14. hodin. Společně s tím byla do regionální sítě zařazena i stanice Regionální televize.cz, která se tak dostane do více než poloviny českých domácností.

Regionální síť 8 momentálně využívá celkem 16 DVB-T vysílačů v Čechách a na Moravě. Vysílá zde celkem 7 stanic ve standardním rozlišení. Vedle Regionální televize si mohou diváci naladit Noe TV, Sport 5, Slovak Sport 2, Óčko Expres, Mňam TV a Barrandov Muzika. Předpokládá se i zařazení některého z kanálů skupiny Prima, pokud se ta rozhodne spustit nový neplacený kanál.

V multiplexu RS8 zbývá poslední volná pozice

Zajímavostí je právě kapacita multiplexů Radiokomunikací, která je takřka vyčerpána. Už v tiskové zprávě před dvěma týdny vedení ČRa zdůraznilo, že jejich kapacita v rámci celoplošných multiplexů je zcela vyčerpána a Regionální síť 8 je poslední z DVB-T multiplexů provozovaných Radiokomunikacemi, kde ještě lze najít určitý prostor pro nové televize.

Mluvčí Radiokomunikací Petra Miterová serveru RadioTV.cz potvrdila, že v tomto multiplexu je volná ještě jedna programová pozice. „I po zařazení Regionální televize máme k dispozici prostor pro jeden další program. V tuto chvíli tedy je v Regionální síti 8 ještě volná kapacita,“ uvedla Miterová.

Kdo dřív přijde… bude to Prima?

Radiokomunikace tedy mohou zařadit i případný nový kanál skupiny Prima nebo jakýkoliv jiný kanál do nabídky Regionální sítě 8, aniž by to bylo na úkor obrazové kvality ostatních televizí. Po zařazení dalšího programu však bude kapacita všech DVB-T multiplexů Radiokomunikací zcela vyčerpána a prostor zůstane pouze v menších sítích v regionech.

Česká republika je unikátní tím, že většina domácností stále upřednostňuje terestrický příjem před kabelovou televizí nebo satelitem. I z tohoto důvodu existuje na trhu poptávka zejména ze strany existujících televizních skupin, které mají zájem spustit nové doplňkové kanály.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .