Hlavně jihovýchodní část Prahy přišla o pozemní digitální signál Multiplexu A díky přesunu jeho vysílání ze žižkovského vysílače na strahovský. Provozovatel zařízení, firma České Radiokomunikace(ČRa), změnu uskutečnil z důvodu plánované výměny anténního systému na Žižkově, která proběhne počátkem října. Odříznutím tisíce domácností od možnosti příjmu DVB-T se zabývá i Český telekomunikační úřad, jenž požaduje po ČRa vysvětlení.
Třináctka se ukázala být nešťastným symbolem v případě sobotního data. Právě v tento den České Radikomunikace přesunuly vysílání Multiplexu A z vysílače Praha- Žižkov na Strahov, čímž desetitisícům Pražanů znemožnily sledovat čtyři kanály ČT a TV Novu prostřednictvím pozemního digitálního vysílání. Přitom ještě v pátek mediální zástupkyně ČRa Marie Fianová prostřednictvím tiskové zprávy tvrdila, že náhradní vysílání ze Strahova bude mít podobný výkon jako vysílání ze Žižkova a dodala, že pokrytí Prahy a okolí se významně nezmění. V rámci přesunu také došlo k přeladění z horizontální polarizace na vertikální. Tu Radiokomunikace označily pro městské prostředí za vhodnější. „Počítáme, že se digitální vysílání dostane ke zhruba stejnému počtu obyvatel. Malé snížení pokrytí očekáváme pouze v oblastech severně a severovýchodně od Prahy,“ dodal tehdy ředitel Úseku vysílacích služeb Martin Roztočil.
Realita však je o mnoho krušnější, což už od sobotního rána poznali diváci z Jižního Města, Vršovic, Chodova, Libně i dalších městských čtvrtí. Sílící vlnou stížností lidí z metropole se v pondělí zabýval i Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který zahájil s ČRa správní řízení. Důvodem je špatná komunikace o celé výměně vysílacího zdroje Multiplexu A v hlavním městě. „Chtěl bych s politováním konstatovat, že ČRa tuto informaci neposkytly veřejnosti včas. Za druhé s politováním konstatuji, že ji ani neposkytly správním úřadům. Za cé konstatuji, že zahajujeme správní řízení s ČRa v této věci,“ konstatoval předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Zákon kromě jiných opatření v takovém případě stanovuje i možnost sankcionovat provozovatele peněžní pokutou.
Provozovatel vysílačů možné podcenění situace připustil: „Neočekávali jsme tak silné ohlasy a problémy s příjmem. ČRa se omlouvají všem divákům, kteří jsou dotčeni těmito změnami,“ uvedla v pondělí pro ČTK Fianová. Lidem doporučila přesměrovat domácí anténu na strahovský vysílač a případně ji pootočit o 90 stupňů tak, aby zachytila vertikální signál.
V něm bude pokračovat digitální vysílání i po návratu signálu na žižkovský vysílač koncem října. To už se bude jednat o řádný multiplex 1 (se čtyřmi kanály ČT a sedmi stanicemi Českého rozhlasu) na kanále 53, který nahradí dočasný multiplex A. Zároveň si diváci budou moci ze stejného místa naladit i komerční multiplex 2 na kanále 41. V tomto termínu zde dojde i k navýšení výkonu z 5 kW na 30, podobně znatelně tak tomu bude i na středočeském Cukráku, který pokryje také velkou část metropole.
Samotná technická operace výměny antény na žižkovském vysílači proběhne 7. října. Zařízení bude instalováno na příslušné místo i pomocí vrtulníku. Celá akce si vyžádá přísná bezpečnostní opatření, dopravní omezení v okolí a uzavření několika ulic. Dvě stě šestnáct metrů vysoký vysílač funguje sedmnáct let a celá zmíněná akce se stane největším zásahem do jeho struktury v jeho historii.