Výběr operátora multiplexu ČT se zřejme opozdí

radiotv-archiv10Do konce června mělo být známé jméno vítěze tendru, který bude provozovat veřejnoprávní multiplex pro Českou televizi a Český rozhlas. Výběrová komise složená z členů veřejnoprávních médií a institucí zaobírajících se digitalizací vybírala ze třech firem, které mohly získat lukrativní zakázku na 13 let. Podle neoficialních informací však bylo řízení zastaveno a o dalším vývoji by měl rozhodnout generální ředitel ČT Jiří Janeček.

O možném zastavení výběrového řízení na dodavatele vysílacích služeb veřejnoprávního digitálního multiplexu jako první informoval server Česká média, tuto informaci se ale nepodařilo oficiálně potvrdit. Vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš uvedl, že nemá oprávnení poskytovat bližší informace, a následný vývoj bude záviset od rozhodnutí generálního ředitele České televize.

Výběrová komise dospěla k několika návrhům řešení, které budou předloženy generálnímu řediteli k definitivnímu rozhodnutí. Konečné slovo padne, jak jsme dříve avizovali, do konce června. Varianty v tuto chvíli neznám, ale dostal jsem příslib, že budou součástí tiskové zprávy, kterou vydáme okamžitě po rozhodnutí generálního ředitele,“ citoval server Česká média tiskového mluvčího České televize Ladislava Štichu.

Tender na dodavatele služeb pro veřejnoprávní multiplex probíhá již několik měsíců, do finálního výběru se dostali tři společnosti – České radiokomunikace, Bohemia Royal a bývalé Slovenské rádiokomunikácie, dnes vystupující pod názvem Towercom. V předešlých dnech se objevily informace, že České radiokomunikace měly s Towercomem udajně podepsat dohodu o spolupráci. V případě, že by jeden z nich v tendru zvítězil, zakázku by mohl provozovat společně s neúspešným konkurentem. Podobné nepotvrzené spekulace se objevily v některých médiích, zástupci Českých radiokomunikací je ale veřejně odmítli.

Probíhající tender přitom nemusí mít jen jednoho vítěze. Výběrová komise složená z několika odborníků by mohla podle uvážení vybrat i dvě společnosti, přičemž každá by zabezpečovala různé části budování multiplexu.

Veřejnoprávní multiplex bude sloužit pro vysílání programů České televize a Českého rozhlasu ve standardu DVB-T. Pomocí klasické antény a digitálního televizního přijímače (a nebo set-top-boxu) bude možné přijímat kanály ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport a všechny celoplošné programy Českého rozhlasu digitálně téměr na celém území ČR. Ve výberé komisi, která rozhoduje o operátorovi veřejnoprávného multiplexu zasedá sedm lidí – Ministerstvo vnitra zastupuje Zdeněk Zajíček, Český telekomunikačný úřad jeho předseda Pavel Dvořák. Zdeněk Duspiva je v komisi za Národní koordinační skupinu pro digitální vysílání, Miloš Klíma za ČVUT. Dva zástupce má v komisi sama ČT – vedoucího projektu digitalizace Pavla Hanuše a technického ředitele Rudolfa Popa. Své zastoupení má pochopitelně i Český rozhlas v osobě generálního ředitele Václava Kasíka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .