Trochu vyhulená petice za zrušení ČT

ct_allJednou za čas se vždy objeví několik rozezlených, kteří začnou volat po privatizaci, nebo dokonce rušení České televize. Zatím poslední iniciativa, která se objevila před několika týdny, se ale už na první pohled od těch předchozích mírně liší. Nehovoří se v ní totiž o zrušení všech stanic České televize, ale jeden z kanálů, zpravodajský ČT24, by měl podle představ autorů iniciativy přežít pod křídly České tiskové kanceláře. Za posledním počinem, který brojí proti existenci veřejnoprávní televize a který nese prozaický název Zrušme veřejnoprávní televizi, stojí společně s kolegy z časopisu Reflex novinář Jiří X Doležal.

Místo trávy Česká televize

Kauzy kolem České televize, její neobratné počínání si při vymáhání televizního poplatku i za vykuchané přístroje a stále častější zprávy o propojování vedení veřejnoprávní televize s politickou sférou. To vše vždy čas od času vrátí do hry myšlenku na zrušení této instituce. Mimochodem, je docela zajímavé, že i když je Český rozhlas ve spárech politické lobby usídlen daleko spolehlivěji, tak o jeho rušení, nebo privatizaci, se mluví jen málokdy.

Jiří X Doležal je profesionálním bojovníkem za své názory, jenže teď, jak se zdá, mu nějaký ten pořádný boj chybí. Jak napsal v úvodu webové stránky zrusmeverejnopravnitelevizi.cz, „Když jsem dal dohromady základní data, najednou jsem pochopil, že mám po dekriminaliozaci marihuany další historický úkol. Zrušit veřejnoprávní televizi.“
Problém který Jiřímu X Doležalovi ale zřejmě nedochází je, že zatím co pro dekriminalizaci marihuany potřeboval jen minimální znalost celé problematiky a stačilo jen dostatečně hlasitě vykřičet co celého světa nesmyslnost politického mýtu, že lehké drogy jsou cestou do pekel, tak v případě zrušení veřejnoprávní televize je přeci jen zapotřebí mít alespoň základní znalosti mediálního trhu.

Idea Doležalovy iniciativy za zrušení veřejnoprávní televize bohužel přesně zapadá do klasického schématu a dokonce jej do určité míry překračuje. Jiří X Doležal totiž přišel s následující myšlenkou. Zrušme ČT1, ČT2 a sportovní ČT4, ale zpravodajský kanál převeďme pod Českou tiskovou kancelář. Podle textu na webových stránkách iniciativy totiž mohou ČT1 nahradit komerční stanice, ČT2 stanice kabelové a internetové servery a pouze ČT24 je nenahraditelná a měla by být dál provozována pod křídly reformované ČTK.

zrusmeverejnopravnitelevizi_czHlavička stránek zrusmeverejnopravnitelevizi.cz vyjadřuje nazor autorů celkem jasně. (Screenshot: RadioTV.cz)

Kdo když ne ČT? Asi nikdo!

Opravdu by ale fungovala nahraditelnost veřejnoprávní televize tak snadno? Například u sportovního kanálu nepochybně ano. Sice by některé, komerčně méně zajímavé sporty dostaly na obrazovkách menší prostor, ale mezeru po ČT4 by komerční provozovatelé dokázali celkem bez problémů zaplnit.
U programů ČT1 a ČT2 by náhrada ovšem fungovala už jen částečně. Česká televize je stále jediným subjektem, který si může dovolit natočit například dokumentární cyklus v hodnotě několika milionů, nebo seriál, který vyloženě nečpí hloupostí. Pravda, poslední seriálová tvorba ČT s tímto tvrzení sice mírně koliduje, ale kvůli jednomu kazu by byla chyba vylít veřejnoprávní dítě i s vaničkou.
Spoléhat se na to, že kabelové televize budou vysílat nevýdělečný a na výrobu nákladný program to je vyložený nesmysl. Proč by to kterákoli komerční stanice dělala? Podobné sebevraždy se v komerčním sektoru zkrátka nevyskytují, tedy alespoň ne příliš často. A internetové servery? Pan Doležal se už dlouho na žádnou internetovou televizi nejspíš nepodíval a nezná rozpočty podobných projektů. Jinak by totiž nemohl vykládat o nahraditelnosti programu ČT2 právě internetovými servery.

Asi těžko lze tvrdit, že veřejnoprávní televize funguje tak efektivně jak by mohla, že není navázána na politickou sféru a že by nebylo možné, aby fungovala výrazně lépe, jenže to lze říct o celé řadě podniků a ještě to není důvod k tomu, abychom je rušili. Pokud by totiž špatné fungování podniku bylo důvodem k jeho zrušení, už dávno by nefungovala veřejná doprava ve většině měst, ani jedno letiště, o ČSA ani nemluvě. Ovšem nezdá se, že by kdokoli sepisoval petice požadující zrušení například pražské MHD a při tom na její rozpočet nespravedlivě doplácejí i mimopražští.

Za nekoncepční a občas zmatené fungování veřejnoprávní televize krom toho nemůže ani tak tato instituce jako taková, ale především dlouhodobé působení politiků, kteří se naučili používat média, specielně ta veřejnoprávní, stejně jako kapesník, občas i jako toaletní papír. Komerční televize tento problém vyřešily po svém, a aby co možná nejvíc omezily možnost konfliktu s politickou mocí, postupně zrušily všechny pořady, ve kterých k takovému konfliktu mohlo dojít.
Pokud už by tedy něco stálo za petici, neřkuli za změnu zákonů, pak je to především systém volby členů mediálních rad. Právě přes ně jsou veřejnoprávní instituce kontrolovatelné, jenže tuto kontrolu by neměli provádět politici, nebo dokonce lobbistické skupiny. Pokud jako občané nedokážeme ohlídat politiky natolik, aby nezneužívali veřejnoprávní média, není pravděpodobné, že bychom je dokázali ohlídat v případě médií komerčních. Jiří X Doležal tedy sice pláče pěkně, ale na špatném hrobě.

Jak zlikvidovat ČTK

Celá petice má ještě jednu a to zásadní vadu. Plán, v rámci kterého, by provozovaní současné ČT24 měla převzít Česká tisková kancelář, která by měla přejít pod blíže nespecifikovanou přímou kontrolu státu. Ponechám stranou onen přechod pod přímou státní kontrolu, to je nesmysl, který prostě za zmínku nestojí a přejdu k onomu nápadu na provozovaní zpravodajského kanálu prostřednictvím ČTK. Zatím co dnes je tisková kancelář jedinou ze všech veřejnoprávních institucí, která nezaznamenala větší ekonomické, nebo provozní problémy a její provoz je dokonce ziskový, tak podobným krokem by byla odsouzena k okamžitému propadu do červených čísel. Nešlo by tedy pouze o likvidaci pouze České televize, ale Jiří X Doležal by zvládl úspěšně zlikvidovat současně i bezproblémovou ČTK.

Na webu iniciativy se mluví o tom, že současnou agendu ČTK by zvládl „trs komerčních informačních agentur“, jenže o jakém trsu agentur je to vlastně řeč? Třeba o komickém pokusu o agenturní servis v podání Mediafaxu? Nebo o nikdy nedotaženém pokusu vydavatelství Vltava-Labe-Press? To snad ani Doležal nemůže myslet vážně.

jxd-velky2_wikiJiří X Doležal věnoval stránce celou noc, ale pak už bylo hotovo.  (Foto: cs:user:egg)

Petice systémem zahulíme, uvidíme

Zatím co ještě před nějakými deseti lety by měla myšlenka na zrušení, nebo na privatizaci veřejnoprávní televize, když už ne kulturní, tak alespoň určitý ekonomický potenciál, frekvence totiž měly svou nezanedbatelnou hodnotu, tak dnes už je podobná myšlenka naprosto nesmyslná. Vzhledem k digitalizaci televizního vysílání ztratily frekvence většinu své hodnoty, a pokud by kdokoli chtěl zahájit televizní vysílání, tak není vázaný na terestrickou licenci, ale dokonale si vystačí s registrací a následným převzatým vysíláním v některém z multiplexů.

Jiří X Doležal si neuvědomuje ještě jednu podstatnou věc, která celou petici zavádí do říše fantazie. Zrušení veřejnoprávní televize by museli podpořit ti stejní politici, kteří této televize využívají ke svému vlastnímu prospěchu a to by byli sami proti sobě.

Petice jsou krásná věc a vytváření občanské společnosti ještě krásnější. Vůbec nepochybuji o tom, že web vznikl, jak se Doležal chlubí, pouze za jednu noc. Jenže občas to chce alespoň trochu při formování myšlenek přemýšlet. Systém „zahulíme, uvidíme, je dobrý tak maximálně v blbém filmu.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. Jose

  Doležal je známý vypatlanec. A je to úplně jinak nežli to uvádí. Naopak bez ČT24 fungovala ČT roky a nebylo to nikterak vidět, že by ten kanál chyběl. Slovensko do dnes veřejnoprávní zpravodajský kanál nemá. Na co taky. Má soukromé zpravodajské jako TA3 a Patriot TV. I v ČR by tohle v pohodě byla schopna zajistit stanice Z1. Takže zpravodajství rozhodně veřejnoprávní televize zajišťovat nemusí. To může běžet v naprosté pohodě komerčně. Ostatně do dnes jsou v ČR nejvíce sledovány Televizní noviny stanice Nova, které jsou komerční. Čili u ČT24 to je schopno fungovat úplně stejně jako u ČT4 Sport. Která též je schopna být nahrazena komerčními stanicemi, kterých je dostupných poměrně hodně. Např. Sport 1, Sport 2, Sport 5, Eurosport 1, Eurosport 2, Nova Sport, Digi Sport. Kde je naopak, ale ČT zcela a naprosto nenahraditelná, to je stanice ČT2. Neexistuje na trhu zahraniční subjekt, který by byl schopen vysílat takové věci, které bývají odvysílány na ČT2. Co se týče zahraničních starých filmů něco odvysílá MGM. Co se týče českých něco lze najít na Film CS. Co se týče náročnějších filmů něco lze najít na Arte, ovšem německy nebo francouzsky. Ale i tak to není schopno pokrýt a zajistit význam ČT2. Protože různá dílka českých studentů nelze najít jinde, nežli na ČT2. Divadelní scény. Opět pouze na ČT2. Různé méně známé a zatraceně dobré kapely z různých klubů. Zase pouze na ČT2. Atd. Takže to je nejvýznamější kanál České televize. A to zcela nenahraditelný. Jinak mne tedy překvapuje, že člověk, který se zastává legalizace marijuany, což je samozřejmě v pořádku. Ovšem v situaci, kdy se EU zabývá i zakázáním obyčejného tabáku. Ovšem jak řekl Francis Vincent Zapppa, tabák byl jeho nejmilejší zelenina.Ale tedy Doležal, jak známo je prostě blb. Protože se jeví opravdu zcela v souladu s článkem, že o ČT ví kulové. A je, jak říkám na pováženou, když mu tedy program ČT2 zůstává utajen. Mohl by se zaměřit na Český rozhlas, tam by určitě našel větší bordel a chaos a duplicitu atd. nežli v ČT, která by naopak mohla jít ČRo příkladem v mnoha věcech. Už jen v tom zřízení opravdové zpravodajské stanice ČT24, na což se ČRo nezmohl, do teď, ač disponuje několika hybridy.
  Takže je otázkou, zda vůbec, to stojí za to, si blba Doležala všímat ? Tedy zda není škoda tolika prostoru na serveru ? Je to otázka.

  1. valve

   Pane, když už sem něco napíšete, mohl byste si to po sobě alespoň přečíst. Jinak by vám neunikly hlouposti jako (cituji): „Jinak mne tedy překvapuje, že člověk, který se zastává legalizace marijuany, což je samozřejmě v pořádku. Ovšem v situaci, kdy se EU zabývá i zakázáním obyčejného tabáku. “
   Co vás překvapuje? To si lze jen domyslet. Pokud své překvapení nepopíšete, jste na úrovni člověka, kterého charakterizujete jako: „Ale tedy Doležal, jak známo je prostě blb. Protože se jeví opravdu zcela v souladu s článkem, že o ČT ví kulové.“

  2. Jose

   Jo, to jsem si všiml, že to tak trochu ztratilo niť. Ale ono to až tak zásadně nevadí. Prostě rozhořčen nad tím, že EU strká pracky i do tabáku i když víme jak dopadly pokusy v USA a Rusku strkat pracky do alkoholu, nedopověděl jsem tu jednu myšlenku. Ale zásadní to není a opravdu by to pro kohokoli neměl být nijak závažný problem, si to, jak správně říkáte, domyslet. Prostě mělo tam být něco v tom smyslu, že mne tedy překvapuje, že když je někdo tak svobodomyslný, že se tedy zastává legalizace lehkých drog a dokáže si tedy vypočítat, že holandský benevolentní způsob je učinější, nežli americký restriktivní, tak mne překvapuje, že tedy zcela stejná osoba dokáže být tak úzkoprsá a konzervativní, že nedokáže ocenit a ohodnotit význam a poslání veřejnoprávní televize a to, co je tam vysíláno pro zcela všude a v každém jiném kanále, opomíjené diváky. Je to u něj prostě překvapující. Vychází mi z toho, že je blb. U mne pak je to pouze roztržitost. Rozpracovanost na jiné záležitosti. Zapomětlivost. Tak jsem Vám to tedy dopsal aby jste měl radost a nemusel si to tedy domýšlet. I když jsem přesvědčený, že by jste, to dymyšlení si, zvládl také. Ale mohl jsem to dopsat, nic zásadního mi to neudělalo. Když už jsem si to sám potratil.

 2. Ivo Rottenberg

  Ále pánové. Věc je velmi jednoduchá. ČT „ujídá“ poměrně slušnou část z reklamního koláče. Kdyby neměla reklamu, byla placena za státního rozpočtu a stát sám vybíral poplatky, tak by nikoho nenapadlo televizi rušit. Doležala nelze nikdy brát vážně, i když ho trpí v redakci, protože tu zastupuje marťany.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .