Vedení TV Prima tahá veřejnost za nos

radiotv22Už měsíc se snaží management televize Prima přesvědčit veřejnost, že předčasným splacením úvěrů u ČSOB skončily spory o převod licence této stanice na společnost Domeana. Pravda je ale trošku jinde.

Televize Prima koncem září vítězně oznámila, že její provozovatel, společnost FTV Premiéra, s předstihem splatil úvěr u ČSOB, kvůli kterému mu hrozila konfiskace majetku a převod licence pod tento bankovní ústav. „Tímto se Prima vyvázala z finančního vztahu s ČSOB,“ tvrdil generální ředitel Martin Dvořák.

Televize za hubičku

Prima ale zamlčela, že tím nekončí zásadnější spor, který se týká dřívějšího převodu licencované společnosti FTV Premiéra na firmu Domeana, kterou později odkoupilo impérium Ivana Zacha s názvem GES Holding. K tomu došlo za dosud nevyjasněných podmínek v roce 1999.

Domeana tehdy zaplatila Investiční a Poštovní Bance 241 milionů korun. Ostatní zájemci, mezi nimiž byla i americká společnost CME vlastněná Ronaldem Lauderem, nabízely mnohonásobně vyšší částky. IPB, kterou po uvalení konkurzu převzala ČSOB, však FTV Premiéru překvapivě prodala právě Domeaně, čímž podle ČSOB došlo k poškození banky.

Radní pod palbou

Zatímco úvěr na počáteční provoz televize již FTV Premiéra splatila, spor o jasně nevýhodný prodej této společnosti nekončí. ČSOB se obrátila na Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mezitím schválila převod Domeany, která získala FTV Premiéru a s ní i licenci TV Prima, na společnost GES Holding.

Převod se uskutečnil v době, kdy již probíhal spor o neprůhledný prodej FTV Premiéry. Proti tomu se ohradil tehdejší ministr financí Pavel Mertlík, a Poslanecká sněmovna si od Rady pro vysílání vyžádala podrobnou zprávu. Radní zákonodárce přesvědčili o tom, že k faktickému převodu licence nedošlo. Zákon jim navíc nedovoluje kontrolovat majitele licence dále než do „druhého kolene“, v případě Primy tedy po firmu Domeana.

Primu by chtěla CME

Splacení úvěrů FTV Premiéry u ČSOB (ještě z dob IPB) označila některá spřátelená média, jako deník Právo a Super, za konec sporů mezi Primou a ČSOB. To však není pravda. Majitele Primy, ať už v jakémkoli „koleni“, ještě čeká tvrdé vyjednávání. Existují prakticky dvě možnosti: Domeana doplatí za získání FTV Premiéry částku, která vyrovná dřívější transakci s nejvyšší nabízenou cenou, nebo se obchod skrečuje.

Zrušení dva roky staré smlouvy a nový prodej FTV Premiéry by nejvíce „hodil do krámu“ CME, která hledá způsob, jak v České republice přijít k licenci pro celoplošné televizní vysílání. Tím by se mohla pustit do účinnějšího boje se svým dřívějším partnerem, ředitelem TV Nova Vladimírem Železným.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .