TV3 přerušila vysílání, jednání s Kindernayem pokračují

radiotv22Investor TV3 označil postup Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za podivný, ale nabízí Martinu Kindernayovi zastavení veškerých právních kroků výměnou za podíl na licenci.

Vysílání metropolitní televize TV3 bylo v neděli krátce po 21. hodině přerušeno jak na terestrických vysílačích, tak v kabelových rozvodech a na satelitu. Místo klasického programu stanice vysílá titulek: „Na základě rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání č.j. Rup/38/01/2733 ze dne 20.11.2001 je společnost TV3, a.s. nucena ukončit vysílání ke dni 6.12.2001. Věříme, že nejde o definitivní řešení.“

Čekání na Kindernaye

Servisní organizace TV3 však na dnešní tiskové konferenci vyloučila, že by investor televize, lucemburská společnost Eiropean Media Ventures (EMV), chtěla ukončit své aktivity v České republice. Podle předsedy představenstva EMV a bývalého generálního ředitele TV3 Jana Obrmana nadále existuje vůle dohodnout se s Martinem Kindernayem na vstupu EMV do společnosti RTV Galaxie, na kterou byly převedeny terestrické licence pro vysílání v Praze a Hradci Králové.

O přerušení vysílání TV3 rozhodla na společném zasedání představenstva společností EMV a TV3, a.s. „TV3 v minulosti několikrát deklarovala, že pokud dostane od rady výzvu k přerušení vysílání, bude se řídit platnými zákony a respektovat rozhodnutí rady jakožto regulačního orgánu v České republice. V tuto chvíli tedy jen plníme dané slovo,“ vysvětlil Obrman, který zároveň označil rozhodnutí rady za překvapivé.

Řízení, které ani nestačilo začít

„Nebudeme zakrývat, že jsme byli rozhodnutím rady poněkud překvapeni, zvláštně v souvislosti s průběhem veřejného zasedání mediální komise Poslanecké sněmovny minulou středu,“ uvedl Obrman. Investorovi se nezamlouvá zejména skutečnost, že se servisní společnost nemohla k probíhajícímu správnímu řízení o podezření z neoprávněného terestrického vysílání vyjádřit. Při správním řízení na to ale měla právo.

„Dopis o tom, že bylo zahájeno správní řízení, nám byl doručen 29. listopadu, nicméně je datován 20. listopadu. Není v něm žádný prostor k tomu, aby se TV3 mohla vyjádřit. Správní řízení tak bylo prakticky ukončeno ve stejný den, kdy bylo zahájeno,“ vysvětlil Obrman, podle něhož lze rozhodnutí rady nazvat „rychlým procesem“. „Dikce dopisu je pro nás celkem jednoznačná. V každém případě je pro nás postoj rady přinejmenším zarážející,“ uvedl Obrman.

Rada něco tajila?

Na rozhodnutí rady je zajímavé také to, že o něm radní neinformovali již v den, kdy správní řízení se servisní firmou TV3 zahájili. Místopředseda rady Petr Štěpánek sice po jednání rady 20. listopadu označil v rozhovoru pro Českou televizi a agenturu TVD vysílání TV3 za pirátské, šéf rady Martin Muchka ale tvrdil, že radní dosud nedošli k žádnému závěru. „Pan místopředseda občas mluví rychleji, než myslí,“ uzemnil Štěpánka. Pod rozhodnutím z 20. listopadu, na jehož základě v neděli večer přerušila TV3 vysílání, však stojí Muchkův podpis.

Ačkoli Obrman prozatím vyloučil možnost mezinárodní arbitráže, investiční ředitel amerického fondu Argus Capital George E. Collins varoval, že tento krok může přijít velice rychle. „Přesto, že bychom se rádi vyhnuli arbitráži, neměly by existovat jakékoli pochyby o tom, že pokud se situace odpovídajícím způsobem nevyřeší, ve velice krátké době jsme připraveni celou věc předložit arbitrážnímu řízení,“ řekl novinářům. Ministr kultury Pavel Dostál přitom minulý týden tlumočil mediální komisi obavu vlády, že by ČR mohla případnou arbitráž znovu prohrát.

Kindernay má v ruce trumfy

Podle investora TV3 další vývoj situace záleží na Radě pro vysílání a Kindernayovi. Tomu EMV nadále nabízí ukončení veškerých právních kroků v případě, že požádá radu o změnu vlastnické struktury v RTV Galaxii a převede na investora stoprocentní podíl v této společnosti. Kindernay mezitím buduje nová televizní studia v Praze a Hradci Králové, ze kterých by měl již 5. prosince obnovit vysílání původní televize Galaxie.

Společnost EMV nadále zpochybňuje zářijové zamítnutí převodu terestrických licencí TV3 z fyzické osoby Martina Kindernaye na jím vlastněnou firmu KTV se sídlem v Lucembursku. „Rada jej zamítla kvůli tomu, že pan Kindernay byl jakýmsi ředitelem typu B a tím neměl plnou kontrolu nad rozhodovacími procesy společnosti KTV. Pan Kindernay ale rovněž není v žádném statutárním orgánu společnosti RTV Galaxie, na kterou nakonec rada licence převedla, a tudíž v ní nemá žádné rozhodovací pravomoci,“ upozornil Obrman.

Dokud nebude dohoda, nebude vysílání

Akciová společnost TV3 nadále vlastní registraci pro kabelové a satelitní vysílání TV3, kterou hodlá podle Obrmana využívat do té doby, než investor rozhodne o případném stažení aktivit z ČR. Pro diváky to ale neznamená, že by došlo k obnovení vysílání. Podle generálního ředitele TV3 Jana Martinka bude do 6. prosince na obrazovce pouze oznámení o přerušení vysílání, a pak investor vysílání vypne. Čtyřiceti zaměstnanců, kteří nadále zůstávají v TV3, se tato skutečnost zatím nijak nedotkne.

TV3 již před měsícem radikálně omezila výrobu vlastních pořadů. Kromě repríz a převzatých pořadů vysílala už jen zpravodajství a talk show Bez kravaty. Koncem prosince TV3 ukončí členství v Asociaci televizních organizací a ztratí tak přehled o své sledovanosti. Od začátku prosince běží výpovědní lhůta šedesáti zaměstnancům. Někteří odešli sami, jako například mluvčí Barbora Bělíková, jiní zkouší štěstí u konkurence, jako šéf TV3 Jan Martinek, který se přihlásil do konkurzu na ředitele zpravodajství České televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .