Slovenská Luna přišla o licenci, protože nevysílá

radiotv22Kabelová televize Luna porušila zákon, když na dva měsíce přerušila vysílání. „Pohřbila“ jí ale slovenská licenční rada, která neschválila vstup zahraničního investora.

Více než dvouměsíční přerušení vysílání stálo licenci slovenskou kabelovou televizi Luna. O jejím odebrání v úterý rozhodla Rada pro vysílání a retranslaci. Stejná rada před měsícem zamítla převod licencované společnosti TV Luna na režiséra Rudolfa a Biermanna a vstup zahraničního investora, fondu Argus Capital. Osud zadlužené televize tím byl po dvou letech její existence zpečetěn.

Televize pro intelektuály

Projekt Luny, která vysílala především prostřednictvím kabelových rozvodů, ale v Košicích a na Oravě také terestricky, v mnohém připomíná českou TV3. Televize, která zahájila vysílání v listopadu 1999, se zaměřila na mladé publikum ve větších městech a vysílala více méně intelektuální program. Výsledek se dostavil za několik měsíců: místo očekávaného desetiprocentního podílu na trhu Luna lavírovala mezi jedním a dvěma procenty.

Neúspěch u diváků poznamenal jednání o vstupu strategického partnera. Slovenská společnost Hanco od projektu ustoupila na poslední chvíli, od té doby majitelé Luny sháněli investora marně. Televize se stále více zadlužovala. Postupně byla nucena propustit přes 100 zaměstnanců, zbylým se začaly opožďovat výplaty. Od května letošního roku neviděli už ani jedinou. Provozovatelé si ale věřili natolik, že požádali o udělení dalších 11 regionálních licencí. Mezi nimi byly i lukrativní frekvence v Bratislavě a Žilině, které nakonec získal Vladimír Železný pro televizi Global.

Lunu na kabelu nahradila TA3

V polovině září se finanční situace Luny natolik zhoršila, že každým dnem hrozilo ukončení už tak dost okleštěného vysílání (stanice stále více reprízovala a zkracovala denní program). Krize přišla 19. září, kdy společnost Telenor pro velké dluhy ukončila šíření signálu Luny do kabelových rozvodů mimo Bratislavu. Ve slovenské metropoli Luna sice nadále vysílala, ale pouze monoskop. Program už nevyráběla.

Konec přišel o čtyři dny později, 23. září. Ten den zahájila na Slovensku vysílání nová zpravodajská televize TA3. Kabelové společnosti jí zařadily na program, kde dosud vysílala Luna. Poslední šancí provozovatele byla žádost o vstup strategického partnera. Ten se objevil několik dní před vypršením měsíční lhůty od přerušení vysílání, po které mohla licenční rada s Lunou zahájit správní řízení o odebrání licence.

Rada upřednostnila Novu

Zájem o odkoupení stoprocentního podílu v TV Luna, s.r.o. projevil režisér Rudolf Biermann, který na veřejném slyšení rady prohlásil, že za ním stojí americký fond Argus Capital. Ten prostřednictvím lucemburské společnosti European Media Ventures financuje také českou TV3. Rada ale na mimořádném zasedání 23. října rozhodla, že změnu vlastnické struktury neodsouhlasí. Zároveň Luně zamítla všech 11 žádostí o regionální kmitočty. Radní byli naopak velmi štědří k televizi Global, které schválili vstup investora a udělili všechny požadované licence.

Hned na dalším jednání rada zahájila s provozovatelem Luny správní řízení o odebrání licence, které ukončila tento týden. Podle šéfa rady Petra Kováče stanice nedokázala uvést žádné nové skutečnosti, které by mohly rozhodnutí o odebrání licence změnit. Proti verdiktu rady neexistuje možnost odvolání. Televize Luna se tak stává vedle VTV, televize Sever a Slavín další stanicí, která na Slovensku zkrachovala.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .