Polovina diváků je tři hodiny denně bez Primy

AKTUALIZOVÁNO. Dlouhodobé spory Regionální televizní agentury s TV Prima vyústily v otevřenou válku. Společnost ovládající pět regionálních televizí, které mají sdílenou licenci s TV Prima, od pondělka začala tři hodiny denně vysílat místo celoplošného programu Primy svůj vlastní – lépe řečeno program hudební stanice Óčko doplněný o regionální informace.

„Vzhledem k tomu, že nedošlo k dohodě mezi provozovateli regionálního televizního vysílání sdruženými v Regionální Televizní Agentuře, a.s. a provozovatelem centrálního programu pro regionální a lokální televizní vysílání, společností FTV Prima, spol. s r.o., o společném programovém schématu od 1.1. 2007, zahajují výše uvedené regionální společnosti od 1. ledna 2007 vysílání dle vlastních platných licenčních podmínek,“ sdělila v posledním prosincovém týdnu tisková mluvčí RTA Karolína Hloušková.  Znamená to rozsah tří hodin samostatného vysílání denně ve  vysílacích časech 7:00:00 hod. až 7:59:59 a 16:00:00 hod. až 17:59:59 hodin. „Regionální Televizní Agentura tak reaguje na bezvýsledná jednání s FTV Prima,  spol. s r.o.  a rozhodla se plně využít práv plynoucích z platných licencí pro regionální televizní vysílání,“ dodala Hloušková.


RTA skutečně své sliby splnila. 1. ledna se diváci na velké části Moravy a v jižních a východních Čechách nedočkali konce seriálu Hercule Poirot, úderem čtvrté hodiny se na obrazovkách objevil program hudební stanice Óčko doplněný o logo RTA a místy o informační titulky se zprávami z regionu. TV Prima tento krok zřejmě očekávala, protože v průběhu dne zobrazovala titulky, v kterých diváky informovala, že v pěti regionech může dojít k přerušení vysílání programem lokální televize a že s tímto krokem TV Prima nesouhlasí.


Ačkoliv provozovatel TV Prima přichází na velké části republiky téměř o tři hodiny vysílání denně, podle licenčních podmínek mu pravděpodobně nezbyde než se s RTA dohodnout. Licenční podmínky stanic RTA Zlín (ex Emurfilm), RTA Ostrava (ex Polar TV), RTA Jižní Čechy (ex Gimi TV), RTA Jižní Morava (ex Fatem TV) a RTA Východní Čechy (ex Puls TV) totiž původně obsahovaly časový rámec vysílání jedna hodina v čase 6:30 – 8:30 a dvě hodiny v čase 15:00 – 18:00. Všechny další úpravy licenčních podmínek byly podepsány na základě dohody s TV Prima na dobu určitou s tím, že po uplynutí této doby nabydou platnosti původní podmínky. Platnost poslední dohody přitom vypršela 31. prosince 2006.


Ani RTA ovšem pravděpodobně nejedná v souladu s licenčními podmínkami, do vysílání svých pěti stanic totiž na zmiňované tři hodiny nasadila pořady hudební stanice Óčko doplněné pouze o titulky s regionálními informacemi. Licencované společnosti pěti stanic sítě RTA ovšem nepožádaly Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o povolení vysílat převzatý program televize Óčko. Naopak původní licenční podmínky, na základě kterých kterých provozovatel vysílá tři hodiny denně, specifikují celou řadu původních pořadů, které mají stanice vysílat.


Současná podoba vysílání je přitom velmi jednoduchá, i když podle mluvčí RTA by měly vzniknout i původní publicistické pořady. „Diváci ve výše uvedených regionech budou mít možnost sledovat rozšířené „Minuty regionu“ v rozsahu 15 minut místo dosavadních 12 minut, a to dvakrát denně. V dalších vysílacích časech budou v souladu s licenčními podmínkami uváděny koprodukční hudební pořady, později bude rozšířena také výroba vlastních publicistických pořadů,“ uvedla Hloušková.


„Faktem je, že regiony RTA vysílají v souladu se zákonem 231/2001 Sb.  i svými licenčními podmínkami. Je to naopak televize Prima, kdo porušuje licenční podmínku č. 33, která jí přikazuje, aby své vysílání strukturovala tak, aby nekolidovalo s vysíláním regionů. Pokud by TV Prima dodržovala toto své licenční ustanovení, nemuseli být někteří diváci Primy překvapeni změnou ve programu TV Prima. Prima se tak snaží vytvořit situaci, kdy zklamaní diváci budou atakovat členy RRTV, aby RRTV zasáhla. O tom, že regionální televize sdružené v RTA budou své licence od nového roku využívat beze zbytku, tzn. že budou vysílat plné tři hodiny denně, ví management Primy již dostatečně dlouhou dobu. Prima se však zjevně rozhodla vyvolat konflikt a vzít si v něm diváky za rukojmí,“ dodává k tomu jednatel RTA Jaroslav Berka..


 Spor může vyřešit dohoda obou subjektů nebo Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta zatím celou situaci analyzuje. „Zatím nic neřešíme, jen celou věc pozorně sledujeme. Záznamy vysílání budeme analyzovat a porovnávat s platnými licenčními podmínkami. Docela nerad bych proto říkal něco dřív, než takové porovnání bude hotové,“ řekl RadioTV místopředseda RRTV Petr Pospíchal.


Celoplošný program TV Prima mohou diváci v časech 7-8 a 16-18 sledovat v Praze, kde má Prima samostatnou licenci, a dále na Olomoucku (TV Morava), Vysočině (Vysočina TV), Liberecku (Genus TV), Karlovarsku (TV Vřídlo), Plzeňsku (ZAK TV) a v severozápadních Čechách (DAKR a TV Lyra). Ve zbývajících regionech zbývají pouze alternativní možnosti příjmu jako UPC Direct či IPTV od O2.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .