ČT24 digitálně na Ostravsku? Záleží na vysílací radě

ct24_satZpravodajský kanál České televize by mohl po Praze a středních Čechách vysílat pozemní digitální cestou i na Ostravsku. Kavčí hory schválily žádost ostravské společnosti B plus TV o zařazení programu ČT24 do jejich digitálního vysílání v Klimkovicích. Firma tu z jediného vysílače šíří tři hodiny denně vysílání vlastní stanice Local TV Klimkovice a po zbylých 21 hodin přebírá program slovenské zpravodajské televize TA3. Na dalších uvolněných pozicích by chtěla spustit tematické zpravodajské programy Junior TV a Senior TV.
„Žádost od společnosti B plus TV o zařazení programu ČT24 do jejího vysílání DVB-T jsme dostali prostřednictvím Rady České televize. 20. června jsme na ni písemně reagovali, a to s vyslovením souhlasu k vysílání ČT24,“ řekl serveru RadioTV mluvčí veřejnoprávní televize Martin Krafl. To však ještě neznamená, že zpravodajský kanál ČT může automaticky vysílat v Klikovicích. „Musíme požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o změnu licence. Problém je v tom, že nevíme, jak přesně žádost formulovat, protože naše vysílání není experimentální, ale řádné. Zřejmě půjde o retranslaci programu,“ míní jednatel B plus TV Oldřich Burger.

Pospíchal: půjde o precedent

Žádost zatím na vysílací radu nedorazila, potvrdil RadioTV její předseda Petr Pospíchal. „Rada se k ní může postavit až ve chvíli, kdy je s ní seznámena. Nemůžeme předvídat, jak bude žádost znít, co bude provozovatel požadovat a jak bude žádost právně formulována,“ dodal. Podle Pospíchala však radní nemají ani informace o tom, že by Local TV Klimkovice šířil v digitálním datovém toku kromě vlastního vysílání také slovenskou zpravodajskou televizi TA3. V případě, že by klimkovická firma požádala radu o retranslanci nějakého programu v DVB-T, šlo by podle Pospíchala o precedent, protože radní o podobném případu zatím nikdy nerozhodovali.

Šíření přebíraných programů v pozemském digitálním vysílání neřeší ani současný mediální zákon a schvalování „digitální novely“ poslanci odsunuli na září. Pro klimkovické to znamená problém: protože jejich vysílání není experimentální jako v Praze, kde rada dokáže přimhouřit oko a odhlasovat zařazení nového programu (naposledy právě ČT24 do multiplexu společnosti Czech Digital Group), budou si muset nejspíš počkat na úpravu legislativy. A protože radní klimkovickému digitálnímu vysílání příliš nefandí, je otázka, nakolik se malé televizi Local TV Klimkovice podaří přesvědčit, že by vysílání zpravodajského kanálu veřejnoprávní televize mohlo být pro diváky na Ostravsku zajímavé.

Digitál jako „chodící“ reklama

„Bereme to jako službu. Když jsme jednali s ředitelem ostravského studia ČT Iljou Rackem o spolupráci na dalších digitálních kanálech Local TV, rozloučil se s námi s tím, že máme pěkně drahého koníčka,“ říká jednatel B plus TV Oldřich Burger. Firma chtěla od České televize přebírat část zpravodajských a publicistických materiálů, které se nevejdou do regionálního vysílání. Společně s vlastními reportážemi by pak vytvořila další dva programy: Junior TV od mladých, začínajících novinářů a Senior TV, na které by se podíleli bývalí redaktoři rádií a televizí na penzi. Na spolupráci s ostravskou ČT se ale zatím nedohodli.

Nové programy Local TV by vysílaly tři hodiny denně a pokud by firma zároveň šířila i program ČT24 nebo parlamentní kanál 24.cz, v určitou dobu by je přerušovala vlastním vysíláním. Tedy pokud by k tomu získala svolení od jejich provozovatelů. Stejným způsobem už v Klimkovicích vysílá TA3. Pro Local TV a firmu B plus TV je digitální vysílání v Klimkovicích něčím jako reklamou. B plus TV se zabývá montáží a provozem televizních vysílačů. Po roce 2004 už není možné v České republice spouštět analogové vysílače, a tak na konkrétním případě demonstruje, že umí zprovoznit i ty digitální. „Ale je to pěkně drahá reklama,“ konstatuje výkonný ředitel společnosti B plus TV Rostislav Kotala.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .