Červená pro placené kanály v DVB-T; a co převzaté programy?

radiotv-archivV první vlně udělování licencí pro pozemní digitální vysílání nemají šanci projekty placených televizních kanálů. Shodla se na tom pracovní skupina pro digitální vysílání při ministerstvu informatiky, podle níž by placené digitální televize měly dostat šanci až po roce 2007, kdy se počítá se spuštěním šesti celoplošných multiplexů. To by znamenalo, že například projekt sportovního kanálu Sport 2, s nímž se do probíhajícího licenčního řízení na programové pozice v multiplexech B a C přihlásila společnost Galaxie sport, je dopředu odsouzený k neúspěchu.

Placenými kanály argumentoval už Železný

„Přítomní členové se shodli na tom, že problematika placených kanálů bude aktuální v okamžiku rozšíření sítě digitálního vysílání na šest multiplexů. Placené vysílání bude jedním ze zdrojů financování těchto sítí,“ stojí v zápisu z dubnového jednání skupiny na webových stránkách ministerstva. „V období zavádění digitálního vysílání by v nabídce neměly být přítomny placené kanály z důvodu rychlého rozvoje. V některých státech EU, kde bylo zavádění digitální televize postaveno na placených kanálech, se projevilo jako nevhodné z hlediska malého zájmu uživatelů.“
Případy zkrachovalých projektů placených digitálních kanálů ve Velké Británii a Španělsku v minulosti argumentoval také generální ředitel televize Nova Vladimír Železný. Ten je ale ve svém pořadu Volejte řediteli zmiňoval jako hlavní důvod, proč by Česká republika neměla přejít na pozemní digitální vysílání, aniž by divákům sdělil, že DVB-T neznamená pouze příjem speciálně placených kanálů, ale i volně vysílajících televizních stanic, což by pro Novu znamenalo větší konkurenci. Skupina pro digitální vysílání se shodla, že po přechodnou dobu, kdy budou na území České republiky vysílat pouze tři multiplexy (z toho jediný celoplošný), má nabídku digitálních stanic tvořit pouze kanály „Free To Air“.

Převzaté programy také až v druhé vlně

Proti návrhu v minulosti protestoval například Leoš Pohl, šéf představenstva společnosti Czech Digital Group, která je provozovatelem „dočasného“ multiplexu B. „Podle našich výpočtů se budou náklady na provoz televizních kanálů v České republice po spuštění prvních třech multiplexů pohybovat okolo dvanácti miliard korun ročně. V současné době tvoří výnosy všech televizí na trhu osm miliard korun ročně. Kde se vezmou zbylé čtyři miliardy? To je argument pro zavedení placených kanálů,“ prohlásil Pohl na nedávném semináři serveru Česká média o financování digitálních televizí. Zatím není jasné, zda parlament upraví otázku udělování digitálních licencí pro placené kanály zákonem. Skupina se na tom neshodla.
Teprve v druhé vlně udělování licencí pro DVB-T zřejmě uspějí také žadatelé o přejímání zahraničních programů tak, jak to je dnes běžné v kabelových sítích. Skupina pro digitální vysílání by chtěla podobný systém jako u kabelovek: provozovatel multiplexu by pouze požádal Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o rozšíření programové nabídky o konkrétní zahraniční kanál a Rada by mu vydala povolení. Takový postup by ale připadal v úvahu pouze ve chvíli, kdy by o volné programové pozice v multiplexu neprojevil zájem některý z provozovatelů a datový tok by zůstal ležet ladem. Přesné podmínky, za jakých by bylo možné registrovat zahraniční program, by měl určit zákon.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,