V létě přijdou Severočeši o analogovou ČT2, digitalizace nabírá plné obrátky

jested

Složitá výměna antén na vysílačích Ještěd a Javořice, která proběhla v závěru minulého týdne, se stala předzvěstí budoucích kroků, které povedou k začlenění těchto důležitých stanovišť do českého digitálního prostředí. V létě bude totiž odtud zahájeno vysílání veřejnoprávního multiplexu. Nástupu nové technologie ale ještě předtím musí ustoupit analogové kmitočty druhého programu České televize. V nejbližším období se do nových lokalit rozšíří i signál dvou dalších digitálních sítí s komerčními stanicemi.

Na nejdůležitějším vysílači v Libereckém kraji – Ještědu proběhla v pátek náročná technická operace. Švýcarská odborná firma za pomoci vrtulníku Kamov Ka-32 provedla výměnu vysílací antény, aby byla připravena pro spuštění digitálního vysílání z tohoto stanoviště, které se nachází v nadmořské výšce 1012 metrů nad mořem. Samotný vysílač je pak ještě 94 metrů vysoký. Technikům v těchto náročných podmínkách navíc v pátek vůbec nepřálo počasí, když se bouřky s prudkým deštěm střídaly s lehkým krupobitím. I přes nepřízeň počasí odborníci úkol splnili a technologicky je tak nyní Ještěd připraven na spuštění vysílání digitálních multiplexů. Podobné zadání měli technici i o dva dny dříve na vysílači Javořice u Jihlavy, kde bylo počasí příznivější a náročný úkol tak posádce helikoptery nekomplikovalo.

Náročné přípravy proběhly v režii Českých Radikomunikací, které vysílače provozují. Staly se předzvěstí mnoha kroků, které v rámci tuzemského přechodu od analogového k digitálnímu vysílání během letošního léta proběhnou. Nová technologie dorazí do dalších oblastí, kde si tamní diváci budou moci naladit digitální pozemní televizi (DVB-T). V červnu budou spuštěny digitální sítě ve třech oblastech. První multipex, který obsahuje čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu, se nově objeví na Mařském vrchu u Vimperka (49.kanál, výkon 20 kW) a zmíněné Javořici u Jihlavy (33.kanál, 100 kW). Druhá digitální síť, v které lze naladit pět komerčních programů – TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool, se objeví na dočasném kmitočtu na Klínovci nad Jáchymovem. Bude k dipozici na 66.kanálu. Odtud bude vysílat výkonem 20 kW do 1.září 2010, kdy se přesune na konečný 35.kanál.

Co dál čeká českou digitalizaci v letních měsících? V červenci bude multiplex 1 spuštěn na vysílači Votice – Mezivrata (53.kanál, výkon 32 kW) a na Ještědu (43.kanál, 50 kW). V srpnu se k nim přidá Trutnov – Černá Hora (40.kanál, 100 kW). „K 31.srpnu dosáhne dostupnost sítě 1 zhruba 75 procent obyvatelstva České republiky,“ vyčíslil Štěpán Janda z tiskového odboru ČT. Nejkomplikovanější z prázdninových změn je ta na Ještědu. Technický plán přechodu (TPP) původně stanovil pro zdejší digitální vysílání prvního multiplexu 40. kanál. „Kvůli riziku vzájemného rušení s digitálním zemským vysíláním v Německu však Český telekomunikační úřad dodatečně rozhodl o využití jiného kmitočtu. Nejprve v poslední červencový den na Ještědu skončí analogové vysílání ČT2 a vzápětí na uvolněném 43. kanálu odstartuje digitální vysílání multiplexu veřejné služby pro Liberecký kraj a části Mladoboleslavska, Nymburska a Mělnicka,“ vysvětlil Janda. Diváky, kteří sledují ČT2 z analogového kmitočtu z Ještědu, upozorňuje na blížící se termín jeho vypnutí informační lišta v dolní části obrazovky a už známý piktogram v pravém dolní rohu.

Jihočeši se koncem srpna dočkají zahájení provozu hned dvou multiplexů z vysílače Kleť nad Českými Budějovicemi. Na dočasném 50.kanálu bude k dispozici síť 2 (výkon 100 kW) a stejným výkonem na 22.kanálu začne vysílat síť 3. Tu provozuje společnost Czech Digital Group, v programové nabídce diváci naleznou TV Óčko, Z1 a Public TV. O měsíc později se stejné multiplexy rozjedou v sousední lokalitě, kterou pokrývá vysílač Sušice – Svatobor. Síť 2 se objeví na dočasném kmitočtu 48 (výkon 50 kW) a trojka na už stálém 52.kanálu (výkon 100 kW). Na plný výkon 100 kW přejde 30.září Multiplex 3 ze severočeské Bukové Hory.

Nejen spouštěním nových digitálních kmitočtů živ je proces české digitalizace. V souvislosti s nástupem nové technologie musí ta stará – analogová v řadě míst ustoupit a poskytnout svůj prostor digitálu. Podobně jako na Ještědu v červenci bude o měsíc později ukončeno vysílání analogové ČT2 z 40.kanálu Černé Hory u Trutnova. V poslední záříjový den dojde k menšímu masakru analogového vysílání v Česku. Celkem bude odpojeno deset kmitočtů. Z plzeňského vysílače Krašov se odmlčí ČT1 na 31.kanálu a TV Nova na 10.kanálu. Stejný termín bude znamenat konečnou pro analog i na dalších méně výkonných vysílačích v Západních Čechách. Na Vraním vrchu u Domažlic ukončí svůj analogový provoz TV Nova na 24.kanálu. Dvě zatím analogově vysílající stanice dostanou červenou i na Zelené hoře u Chebu (ČT1 na 53.kanálu a TV Nova na 26.kanálu). Podobnou oblast do té doby pokrývá signálem TV Prima vysílač Dyleň (60.kanál). Na Klínovci nad Jáchymovem tamní technici odpojí ČT1 na 38.kanálu a TV Prima na 55.kanálu. Spolu se zmíněným Krašovem přestane v okolí Plzně vysílat i Krkavec (ČT1 27.kanál, TV Prima 51.kanál).

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Pavel Šorf

    Digitalizace má zpoždění.Zapoměl jsi na Jihlavu – Javořice.Na Javořici (Jihlava),na Ještědu (Liberec) začnou vysílat Komanči.Vrátili jsme se do doby minulé.Až budou vysílat ostatní televizní stanice,tak teprve piš o plnohodnotné digitalizaci.Koupě set top boxu na ČeskoMoravské vrchovině (na Vysočině) je zbytečná.Proč je zbytečný kupovat set top box ? Protože Nova Tv v Jihlavě jde z Krásnýho (Horní Bradlo,Seč,Chrudim),ČT 2 jde z Harusova kopce (Nové Město na Moravě).Tak,že zbytečná investice za nějakou krabičku,když to nepůjde.Bude s tím problém jako na Karlovarsku,na Domažlicku.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .