Sušicko se už za týden dočká spuštění dvou multiplexů, následovat bude Kojál se sítí ČT

susice-svatobor_vysilacSedm dalších televizních programů v digitální kvalitě čeká již od příštího týdne na obyvatele Sušicka. Pozemní cestou budou moci z vysílače na vrchu Svatobor přijímat dohromady jedenáct TV kanálů a pět rozhlasových stanic. Dnem D se stane 30.září, kdy z tohoto místa bude zahájen provoz multiplexů 2 a 3.

Ke stejnému datu dojde k zásadnímu zásahu v sousední plzeňské územní oblasti, kde dojde k úplnému vypnutí analogového vysílání. V dlouhodobém procesu digitalizace českého éteru bude dalším krokem listopadové definitivní zprovoznění veřejnoprávného multiplexu ze tří brněnských vysílačů na 29.kanálu.

Spuštění dvou zbývajících pozemních multiplexů se v příštím týdnu dočkají obyvatelé Sušicka. Od 18.listopadu loňského roku mohli své set-top-boxy a televizory s digitálním tunerem využít pro sledování čtyř programů veřejnoprávní televize a pěti stanic Českého rozhlasu. Od 30.září se jim televizní nabídka téměř ztrojnásobí poté, co technici Českých Radiokomunikací (ČRa) spustí provoz dvou komerčních sítí, čímž bude v regionu k dispozici signál všech v současnosti dostupných programů v DVB-T. Multiplex 2 provozují přímo ČRa. V programové nabídce této sítě je zastoupena pětice komerčních stanic – TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool. Ze Svatoboru bude dostupná na 48.kanálu, vysílat bude výkonem 50 kW v horizontální polarizaci. Diváci se však musí připravit na to, že zmíněný kmitočet není definitivní, tím se v červnu příštího roku stane 39. kanál, na který bude třeba antény přeladit. Poté bude Multiplex 2 vysílat ze Svatoboru dvojnásobným výkonem 100 kW. Od 30.září se stane díky sušické expanzi Multiplex 2 dostupný již pro 64 procent obyvatel ČR.

Od příští středy se zahájením vysílání na Sušicku rozšíří pokrytí Multiplexu 3 na 55% české populace. V nově pokrytém regionu bude vysílat na 52.kanálu výkonem 100 kW s horizontální polarizací. Do televizorů zdejších obyvatel přinese signál dvou stanic. Diváci nově naladí lifestylovou Public TV a zpravodajsko-publicistickou Z1. Tento multiplex provozuje společnost Czech Digital Group. Jeho programová nabídka je nejslabší z trojice českých pozemních digitálních sítí. Nečekanou ranou pro atraktivitu Trojky byl letní odchod hudební televize Óčko, která dala přednost šíření v alternativních platformách (kabelové sítě, satelit, IPTV).

Ve stejném termínu, kdy se významně rozšíří digitální nabídka na Sušicku, dojde v sousední rozlehlejší územní oblasti Plzeň k definitivnímu vypnutí původních analogových kmitočtů. Diváci v Plzeňském a Karlovarském kraji tak definitivně přijdou o jedenáct stávajících vysílach frekvencí. Informovanost zdejších obyvatel o zásadní změně má na starosti Národní koordinační skupina, která používá různé formy sdělení podstatných informací. Kromě veřejnosti přístupných seminářů v různých městech regionu či putování vyškolených týmů po menších obcích to byla i distribuce informačních Diginovin. Po červencovém čtyřstránkovém vydání se do schránek Západočechů dostalo v minulém týdnu i záříjové rozsahově poloviční vydání, které palcovými titulky burcuje, že „Den D je tady!“ a prioritně upozorňuje na ukončení analogového vysílání z vysílače Plzeň – Krašov. Do novin se vloudil i šotek, který způsobil, že zásadní den 30. září je označen jako čtvrtek, i když ve skutečnosti se jedná o středu.

Poté, co se v poslední záříjový den uskuteční zásadní změny v západní části republiky, se digitalizační maratón přesune na jih Moravy. Začátkem října se divákům, kteří přijímají pozemní analogový signál stanice ČT2 z vysílače Brno – Kojál, objeví na obrazovkách starý známý symbol – piktogram, který je upozorní na to, že sledují vysílání programu prostřednictvím frekvence, která bude brzy vypnuta. „Změnu měli jihomoravští diváci ČT pocítit již 1. října. V tomto termínu totiž původně ČT chtěla vzájemně vyměnit analogové kmitočty, na kterých nyní vysílá z Kojálu ČT1 a ČT2. To by pro diváky znamenalo, že by si museli znovu přeladit své televizory,“ informovala veřejnoprávní televize na svém zpravodajském kanálu ČT24.

Televize však původní složitou rošádu odvolala a celý proces zjednodušila.Výměna kmitočtů ČT1 a ČT2 tak proběhne až v noci na 1.prosince, těsně před definitivním vypnutí analogové ČT2 a zároveň spuštěním Multiplexu 1 na témže 29.kanálu. Tím proběhnou veškeré technické změny naráz a Jihomoravané tak nebudou nuceni přenastavovat své antény nadvakrát.

Od stejného data se na konečnou stejnou frekvenci – 29.kanál – přesune Multiplex 1 i na městských brněnských vysílačích v Barvičově ulici a na stanovišti Hády. V současnosti vysílají na kanálu 25 a po změně s Kojálem vytvoří jednofrekvenční síť.

O nedávném rozšiřování digitálního pozemního vysílání v Česku jsme psali i zde a zde.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. violista

    Ano, vypínat se bude 30.Září což je Středa, ale vypnuto bude vlastně až od Čtvrtka :-) Tedy po Půlnoci s datem již 1.Října

    Doufám, že jsem to nepoplet … Už se těším na ten velký OFF a hlavně vyčištění éteru, které je pěkně zaneřáděn analogovými kmitočty – a to nejen těmi sousedními.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .