Sportem nejen ku zdraví, ale i k HDTV

radiotv22Deutsche Telekom se zajímá o práva na německou fotbalovou ligu. Kromě práv na přenosy do mobilních telefonů se telekomunikační společnost zajímá i o možnost získat práva na vysílání na kanálech placené i volně přístupné televize. Vedení německé fotbalové ligy DFL očekává za takový balíček práv přibližně 400 milionů euro na jednu sezónu. Pro giganta jakým je Deutsche Telekom není taková částka překážkou. Telekom se k záležitosti nechce vyjadřovat. Pokud by ale práva získal, mohl by s nimi pak dále obchodovat. ARD, ZDF i placená televize Premiere by je musely koupit právě u Deutsche Telekom.

Intendant veřejnoprávní ZDF Markus Schächter uznává, že díky velkým sportovním podnikům se zavádí nové technologie. Zároveň ale špičková sportovní klání pomáhají telekomunikačním společnostem vstoupit na pole placené televize a nalákat tak zákazníky na cenově zvýhodněný internet apod. Že by práva na fotbalovou ligu měl získat právě Deutsche Telekom se mu ale nelíbí.

Společnosti okolo Deutsche Telekomu se budou “motat“ i okolo světového šampionátu příští rok. T-Systems propojí všech dvanáct stadionů, kde se bude mistrovství odehrávat, dvojitým optickým kabelem. Každé hřiště bude sledovat 20 kamer pracujících s rozlišením v HDTV. Nezkomprimovaný signál půjde do vysílacího pracoviště v Mnichově. Odtamtud potom přes globální síť mateřského podniku Deutsche Telekom do světových metropolí. Část obrázků bude vysílat i přes satelit. T-Systems byl připraven vysílat v HDTV už i rozlosování jednotlivých skupin. Žádná z televizí ale neprojevila zájem. Na místě přitom bylo 850 tuzemských i zahraničních novinářů z televizí a rádií 55 zemí světa. Práva na obrázky z mistrovství má přes 150 televizních a rozhlasových stanic ze 145 zemí.

Přenosové vozy T-Systems nabídnou signál v několika kvalitách. Mj. i v už zmiňovaném HDTV. Živě přes satelit bude vysílat i v novém standardu DVB-S2, který umožňuje přenášet signál jak ve formátu MPEG-2 tak MPEG-4. Díky tomu se dá stejným kanálem přenést až o třicet procent víc dat než u klasického DVB-S.

Od konce října vysílá v MPEG-4 i demonstrační kanál Astry. Na prostor méně náročný MPEG-4 formát běží na transponderu 102, kde doposud běžel ukázkový kanál v MPEG-2. V MPEG-4 je možné ukázkový program chytit na Astře 19,2 stupně východně, 12 440 MHz vertikálně, SR 27 500, FEC 9/10. V MPEG-2 se vysílá taktéž přes Astru 19,2 stupňů východně, na frekvenci 12 168 MHz vertikálně, SR 27 500, FEC 5/6. V tomto starším formátu je k vidění na transponderu 88. Formát MPEG-4 využívají podle serveru Digitalfernsehen.de HDTV kanály provozovatele ProSiebenSat.1. Využívat by ho měly HDTV-kanály placené televize Premiere, které začínají vysílat právě tento měsíc.

Protože spousta diváků sleduje televizi přes kabelovou síť, je potřeba, aby i její operátoři byli na tuto skutečnost technicky připraveni. Provozovatel placené televize Premiere chce, aby kabelovky byly připravené ještě před fotbalovým šampionátem. Dohodlo se na tom se sdružením německých kabelových televizí DNMG, který sdružuje okolo 140-ti kabelových operátorů. Dohoda platí až do konce roku 2014. „Díky tomu dosáhneme našeho cíle, nabízet HD-obsahy nejen přes satelit ale i po kabelu ještě před fotbalovým mistrovstvím,“ pochvaluje si šéf marketingu a odbytu Premiere AG Markus Schmied. Vysílání HDTV kanálů Premiere začalo 5. prosince. Nabídku je možné sledovat na přijímačích značky Pace, které Premiere 2. prosince certifikovalo.

High Definiton TV se díky sportu rozvíjí i ve Velké Británii. Sky plánuje už druhý sportovní kanál vysíláný s vysokým rozlišením. První takový kanál sice odstartuje teprve za čtvrt roku, podle serveru Digitalfersnehen.de se už plánuje kanál druhý. Sky Sports HD2 obdržel zelenou od regulátora Ofcom. Vedoucí vývoje produktů a prodeje firmy Sky Brian Sullivan odůvodnil nutnost zavedení druhé sportovního programu tím, že se začátkem fotbalové sezóny kryje se zápasy z kriketu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .