Soumrak analogu v Západních Čechách: Za dva týdny bude minulostí

digitalizace-logo Do zcela digitálního věku vstoupí už za dva týdny západní polovina Čech. Při doposud nejrozsáhlejším vypínání analogových vysílačů se po 30.září odmlčí jedenáct vysílacích frekvencí. Většina diváků v Plzeňském a Karlovarském kraji je už na zásadní změnu příjmu televizního signálu připravena a ve svých domácnostech mají set top boxy či televizory s digitálním tunerem.

Éra analogového televizního vysílání v Západních Čechách bude ukončena již za dva týdny. Z plzeňského vysílače Krašov se 30.září odmlčí ČT1 na 31.kanálu a TV Nova na 10.kanálu. Stejný termín bude znamenat konečnou pro analog i na dalších méně výkonných vysílačích v Západních Čechách. Na Vraním vrchu u Domažlic ukončí svůj analogový provoz TV Nova na 24.kanálu. Stejná stanice dostane červenou i na Zelené hoře u Chebu . Tam je doteď k dispozici na 26.kanálu. Ze stejného místa na 53.kanálu ještě vysílá ČT1. Televize Prima skončí své vysílání prostřednictvím sousedního vysílače Dyleň (60.kanál). Vypínání proběhne i v Karlovarském kraji. Na Klínovci nad Jáchymovem tamní technici odpojí ČT1 na 38.kanálu a TV Prima na 55.kanálu. Spolu se zmíněným Krašovem přestane v okolí Plzně analogově vysílat  i Krkavec (ČT1 27.kanál, TV Prima 51.kanál).

Televize Prima dále deklarovala, že ke stejnému datu ukončí provoz svého lokálního vysílače v Domažlicích, který vysílá ze zdejšího areálu Správy silnic na 57.kanálu výkonem 50 W. Využila tak současného velkého analogového třesku a zbavuje se kmitočtu, jehož další provozování by v době, kdy je většina diváků v této lokalitě schopna naladit si její program prostřednictvím digitální technologie, neekonomické. Podle harmonogramu digitalizace by Prima tento kmitočet mohla užívat až do listopadu roku 2011. Podobných místních vysílačů provozuje tato stanice v Plzeňském a Karlovarském kraji více než deset a tak se dá předpokládat, že si šéfové na Palmovce brzy spočítají, že financovat osamocené analogové ostrůvky v digitálním moři se nevyplatí a tak se možná v dohledné době dozvíme o ukončení provozu dalších z nich.

Digitální multiplexy jsou nyní dostupné na 95 procentech území Západních Čech. Přísun podstatných informací pro zdejší obyvatele má na starosti Národní koordinační skupina (NKS). O končící analogové éře a příchodu nové digitální technologie dává Západočechům vědět několika způsoby. Do jejich poštovních schránek doručila čtyřstránkové Diginoviny. Připravila také třicetivteřinový spot obsahující motiv maskota české digitalizace Digiboye, který diváky informuje o nevyhnutelném přechodu na digitální vysílání a možnostech získání dalších informací, zejména na bezplatné lince 800 90 60 30. Kromě něj NKS organizuje i semináře, kdy se ve větších městech západní poloviny Čech mají zdejší obyvatelé možnost sejít se s odborníky, kteří jim odpoví na konkrétní otázky k digitalizaci. Další je naplánován na středu 16.září do Městského divadla v Chomutově. O den později jsou zájemci zváni do Tylova divadla v Rakovníku. Tato setkání probíhají vždy v čase od 17 do 19 hodin. „Cílem seminářů je vysvětlit jak jednoduše zvládnout přechod na digitální TV vysílání a dát občanům příležitost zeptat se odborníka, jak postupovat v jejich konkrétním případě. Vstup je zdarma, semináře jsou určeny pro nejširší veřejnost,“ upřesnil Rostislav Starý, tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání.

Aby o odpovědi na své otázky nebyli ochuzeni ani obyvatelé menších městeček a vesnic, vyráží za nimi Digihlídky. Vyškolený tým tento týden projíždí Domažlicko. V úterý navštíví Díly, Pec, babylon, Pasečnici, Tlumačova a Stráž. Ve středu pokračují přes Brnířov, Spáňov, Chrastavice, Luženičky, Vidice a Drahotín, aby o den později zakončil svou cestu po tomto regionu v Hlohovčicích, Poděcvousech, Čermné, Horní Kamenici, Puclicích a Kvíčovicích. Na každou obec má Digihlídka vyčlěněnou hodinu času.

Zatímco do vesnic vyráží kampaň prostřednictvím osobního auta, Plzeňané se podrobnosti o digitalizaci dozví v tramvaji. Je nepřehlédnutelná, od jiných se liší venkovním polepením a informačními plakáty uvnitř. „Na palubě této tramvaje působí navíc vyškolení promotéři, kteří rozdávají informační materiály a jsou schopní poradit v případě konkrétních dotazů,“ uvedl Zdeněk Duspiva z NKS. Tramvaj se bude na různých plzeňských trasách pohybovat až do konce září. NKS spolupracuje i s lokálními médii. Kromě informací v místních rádiích zajišťuje i odpovědi do digitální poradny v regionálních Denících vydavatelství Vltava-Labe-Press.

Česká televize přinesla informace o výsledcích aktuálního průzkumu, který ukázal, že se na digitální formu příjmu signálu připravilo už osmdesát tři procent domácností. Osm procent ještě váhá, dalších osm procent se zařídí na poslední chvíli a zbývající jedno procento domácností televizi vůbec přijímat nechce. „Myslím, že výsledek bude obdobný jako v Praze, tedy těsně před vypnutím to bude čtyři až pět procent lidí, kteří nechají přechod až na dobu po vypnutí analogového vysílání,“ odhadl vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš ve vysílání ČT24.

O rozšiřování digitálního pozemního vysílání jsme naposledy psali zde.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. violista

    A o městských dokrývačích se také neví, kde co zhasne či nezhasne …. Nějak se ta informovanost zanedbala :-( Co na to Duspiva by mě teda také zajímalo …. Ten Jedlák u Chomutova … co s ním tedy? Bude či nebude se vypínat ….

    Asi bude vícero překvapení na konci tohoto měsíce. Hlavně aby zhaslo toho co nejvíce.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .