Satelitní televize Digi TV už jen za hotové?

platforma-digitv-perexV tomto týdnu probleskla médií zpráva, že satelitní platforma Digi TV jde konečně řešit nelegální příjem svých programů a začíná s výměnou klientských karet v Maďarsku a Rumunsku. Dá se očekávat, že tímto krokem se neautorizovaný příjem této platformy, který využívají i čeští diváci, skončí. Než odpovíme na otázku, kdy, je potřeba se zeptat – proč až tak pozdě?

Čtyři roky na trhu, dva roky v problémech

Platforma Digi TV působí na českém trhu již čtyři roky. Její nástup na český a slovenský trh byl razantní a agresivní i díky naprosto odlišné cenové politice, která přispěla k celkovému poklesu cen satelitní televize u nás. V posledních dvou letech ale musí Digi TV hasit jeden problém za druhým. Dlouhodobý nelegální příjem programů je jen špičkou ledovce. Pod tím se skrývají především problémy s logistikou, nedostatečný rozvoj programové nabídky, kdy v nabídce chybí některé české televize, nízká technická kvalita vysílaných programů, a tak dále…

Navzdory tomu si původně rumunská platforma získala stovky tisíc domácností v celém východním bloku, Českou republiku nevyjímaje. Že v nabídce chybí například TV Barrandov, Z1 nebo dokonce i Prima Cool, na to si průměrný divák časem zvykne. Nabízí mu totiž tahák, kterému lze jen těžko odolat. Několik desítek programů za necelé tři stovky korun, instalace zdarma, kdysi i první tři měsíce příjmu zdarma, a další drobnosti, na které průměrný český (i slovenský) spotřebitel rád slyší.

tv-dalkovy-ovladac-ilustZajímavá nabídka za dobrou cenu, ale…

Jenže Digi TV nenabízí jen pozitiva, ale jsou o ní známa i mnohá negativa. Stovky klientů by mohli mluvit o několikaměsíčních čekacích dobách na instalaci služby, anténáři zas této firmě nemůžou přijít na jméno kvůli pozdnímu proplácení svých faktur. Provozovatel platformy nestíhá uspokojovat poptávku po dotovaných set top boxech, které jsou jedinou legální možností, jak tuto službu přijímat. Za tak málo peněz prostě nestíhá poskytovat služby, které si sám stanovil jako standard.

ANALÝZA: Jak a proč se člověk stává satelitním pirátem?

K tomu všemu se přidává ještě problém s neautorizovaným příjmem, který se v České republice praktikuje od léta 2007. Platforma využívá zastaralý systém Nagravision 2, který je prolomen, a její přístupové klíče se stávají atrakcí pro návštěvníky mnoha webů o satelitním vysílání. V minulém roce se objevily ještě informace o finančních problémech rumunského provozovatele, což můžeme vnímat jako logické vyústění všech zmíněných problémů.

Bezpečnější kódování zatím v nedohlednu

Rumunské platformě tak rozhodně není co závidět. Otázkou ale je, proč se rozhodla problém s nelegálním příjmem řešit až dva a půl roku poté, co se poprvé objevil. Odpověď se nabízí – provozovatel zřejmě neměl dostatek prostředků, aby investoval do výměny kódovacího systému. Aby totiž mohla platforma přejít na vyšší stupeň zabezpečení svých programů, musí postupně vyměnit všechny klientské karty, a v některých případech i dotované přijímače. A to se nedá udělat ze dne na den. Aktivních karet Digi TV jsou dnes stovky tisíc po celé Evropě a rozhodně nepůjde o levnou operaci.

VÍCE INFORMACÍ: Digi TV mění karty, kódování zatím ne

Digi TV může odpojit nelegální zákazníky až poté, co se ji podaří vyměnit všechny legální karty. Pokud by vypnula původní kódovací systém dřív, mohli by o signál přijít i poctivě platící zákazníci. Výměna karet se České republiky a Slovenska zatím netýká, a tak naši piráti můžou být ještě několik měsíců v klidu. Preventivně by se však měli zařadit na čekací listinu nových zákazníků Digi TV, pokud nechtějí o její programy přijít.

Autor článku:

Komentáře (11)

  1. Jose

    To je, ale pitomá otázka. Cituji: ,,…je potřeba se zeptat – proč až tak pozdě?“ Něco, tak uplácaného jsem tady ještě nečetl. Jak známo Digi TV měli smělé plány. Chtěli si k šesti zemím, přidat sedmou, tedy expandovat na Ukrajinu. Chtěli zavést Per Pay View kanály a chtěli zavést spárované CAM CI moduly aby nebylo nutné používat pouze jejich přijímače a bylo možné používat i jiné, co mají volné CI sloty a oslovili tak další zákazníky. Vše z toho padlo, protože N2 bylo prolomeno. Neměli peníze. Hledali investora. Přece IDENT N3 se u programů objevil už velmi dávno. V podstatě měly karty být vyměněny kdy ? Únor 2008 ? Mám dojem. To měla být oficiálně dokončena výměna karet. Ale neměli na ni peníze. Něco to stojí, taková výměna. Hledali investora. Někoho, kdo by je založil, tedy vstoupil do jejich společnosti, jako akcionář. Šlo tuším o 30 miliónů Euro. Tak ho asi našli. Pokud jsou schopni pokračovat ve výměně. Prostě hledal se investor, celý problém, zda se našel a zda jeho peníze budou na výměnu stačit, to je otázka, kterou se někdy dozvíme, pokud pštros přestane fungovat. Nevíme, jak silného investora našli, pokud ho opravdu už našli a nevíme, kdo jím je. Spekulovalo se třeba i o UPC. Uvidíme jestli vymění nebo nevymění, tedy zda mají dost peněz na výměnu. Ale předkládat otázku proč ? To je opravdu beznadějně, zbytečné. Prostě nebyly peníze. Konec konců, když to chcete slyšet podrobně. Tak něco stojí asi Kudelského N3, že. Něco stojí karty. Něco stojí je dopravit zdarma platícím zákazníkům, kteří na ně mají nárok. Tedy nechat to vyrobit, zabalit to, odeslat to a poštovné. No a aby toho nebylo málo. Tak oni používali a distribuovali 3 typy svojich přijímačů. Pokud je mi známo, tak do dvou z nich nebyl problém přes družici nahrát nový FIRMWARE, který po té spolupracoval s N3 a N3 v nich chodilo. Jenže problém byl s tím třetím typem. Ten byl zvolen v počátku hloupě nebo levně a s N3 si nerozuměl a do teď nerozumí. Takže těm zákazníkům, co mají tento typ přijímače a nevíme kolik jich, v těch zemích je, musí vyměnit i onen přijímač. A tím se celá ta sranda, tedy výměna karet, neúměrně prodražila. Proto jsou bez peněz nebo byli bez peněz a hledal se nebo již našel, investor. A pokračuje se. Vše. Pokud se investor opravdu našel a nyní na to mají. Tak jsou odhady, že by pštros mohl chcípnout příští rok na jaře.

    1. Jerry Prohaska Autor příspěvku

      Jose ale vždyť já ty důvody znám, samozřejmě jsou za vším peníze. V tomhle článku jsem jen chtěl poukázat na fakt, že provozovatel platformy tyto problémy dlouho neřešil. Že na to neměl, to je fakt, ale k prolomení N2 došlo dávno před rokem 2008 takže i v Digi TV mohli být o krok napřed.
      Další věc je, že i kdyby Digi TV měla peníze na výměnu karet tak rozhodně zatím nemá dostatek peněz na uspokojení poptávky. I o tom to je.

    2. Jose

      Tak asi se nemysleli, že budou tak výhodní, jako byli. Vždy na ně byla čekací doba a vždy neplatili ani montážníkům v Čechách ani na Slovensku. Poptávka dokonce byla i když už šli v ,,EMU“ a směšné bylo, když montážník čekaje na přijímač od nich, potom raději, za takové situace, netrpělivému zákazníkovi namontoval ten s ,,EMU“ když se toho od nich nemohl dočkat, to už byl absolutní vrchol…Ale myslím, že to se už změnilo, tedy v dnešní době je lidé houfně odhlašují a přecházejí na ,,EMU“. Poptávka je dnes spíše po SKY LINK. Ale je nutno říci, že i SKY LINK tehdy ještě TRADE AND TECHNOLOGY vázla poptávka a byla to prapříčina vzniku GITALU, dnešního CS LINKU. A také se sluší podotknout, že tento SKY LINK také chodil 1 rok z EMU a před tím zase chodilo z EMU 3 roky UPC. Ovšem tyto dvě platformy se vyrovnaly s problémy rychleji asi měli větší zázemí nebo více peněz.

  2. viking

    Já nemám nic proti Digi, že mají problémy to mohou mít za chvíli všichni provideři nemá cenu na to poukazovat. Divákovi to nevadí českému už vůbec ne.
    Spíš mě hrozně štve, než nějaký černý příjem to, že trh není sjednocený a nejsou v ČR všechny možnosti nabídky placené televize z Evropy. Jsme přeci v EU, ale zákony jsou v tomhle směru velice špatně nastaveny co se týká toho sjednocení. Kdyby si občan ČR mohl objednat za stejnou cenu a nerozlišoval by se trvalý pobyt na území daného státu, který placenou televizi nabízí, nebo je v dané zemi nabízena např. třeba Cyfrowy, Premiere, apod tak by to určitě uvítal.
    Bohužel situace je jiná a když člověk v ČR vidí, že je situace v Digi taková jaká je tak je rád, že vůbec něco takového je. Změňte strukturu sjednoťte evropský trh co se týká autorských práv a možnost nabídek placené televize do všech zemí EU za stejnou cenu bez podmínek občanství daného státu a bude to určitě ke prospěchu vaší. Zde vede jediná cesta.

    1. Jose

      To je i můj názor minimálně Polsat Cyfrowy a Sky Deutschland by tu měly být normálně na trhu.Oni jsou takové snahy v EU, to sjednotit, jsou dokonce i hodně silné, tedy aby všude bylo vše. Na druhou stranu jsou tu stavitelé elektronických berlínských zdí apod. a jsou i proti tlaky,tedy například pokusy o odbourání slovenských tv c ČR a českých na Slovensku apod. Těžko říci, co převáží nebo, kdo ten boj vyhraje. Ovšem samozřejmě obyčejní lidé, tedy trh sjednocení chce, třeba i Rakušani a Němci. Nejen Češi a Slováci. Třeba o britské programy je poptávka po celé Evropě, protože děti se dnes učí běžně anglicky atd. A samozřejmě pokud tito zločinci tj. pseudo zastánci autorských práv, kterým ale o žádné autory nikdy nešlo, jen o vlastní kapsu a vlastní bussines převažují, tak samozřejmě po té nastupuje úspěšně všude šedá ekonomika apod. Je to prostě stejné jako s prohibicí apod. Tam, kde to nejde normálně a neumí se o to stát a stávající společnost a její struktury postarat, postarají se o to lidé sami, ovšem pak už bez účasti státu atd. Ten příjde jen podporou takových grázlů tj. těhle všelijakých novodobých výběrčích pouze zbytečně o daně. Nic víc. Doporučuji volit ceskapiratskastrana.cz aby se dostali do parlamentu jako ve Švédsku, protože moc těhle uzorpátorů a zločinců, kteří staví takové zdi mezi lidmi v EU se saměřuje už i na internet.

  3. JJB

    José, nerad oponuji zrovna vám, ale ve vaší argumentaci je jeden robný nedostatek a tím je slovo „chtěli“. Businessu se slova jako „chtěli“, nebo „měli v plánu“ prostě nepočítají. Téměř každá podnikatel neco chtěl, jenže počítají se pouze výsledky a ty jsou vzhledem k pomarněnému potenciálu u služby DIGI TV tragické.

    1. Jose

      Ale no jo, tak jistě. Gital také měl nějaké záměry a dnes je v troskách a je z toho CS Link a ten začal velmi dobře a pak se za chvilku taky hovořilo o nějakých
      problémech i když je to snad už zase za nimi. Digi TV údajně jako ,,socko platforma“ pro lidi byla dlouho Tabu. Pak to porušili a stejně se to objevilo, tedy emulace na ně. Ono je to konec konců jedno. Důležité je, že televizních stanic je v těch platformách dost. Ať už UPC Direct nebo Sky Link nebo CS Link nebo Digi TV a i když by nějaká krachla, tak v záloze je už zase Magio na Slovensku. A je tu IPTV Telofonica O2. Takže o nedostupnost televizních stanic a o výběr se opravdu nebojím. S rádii na FM je to mnohem horší. Tam se prostě některé atraktivní chytit nedají i kdyby se člověk na hlavu postavil. Leda, že by se přestěhoval k tomu jednomu nebo dvěma vysílačům na FM, co někde v ĆR mají. Anebo net. Což je jediný způsob, jak se dostat na většinu českých rádií. Takže s tím FM to je opravdu velký problém. Ale o televizi ať s tím nebo s tím nebo z Thoru nebo Aster nebo odkud. Těch chodí furt celkem dost všude po ČR. I když probíhají dvě monster akce. Tedy stěhování UPC direct z Astry na Thor a změna CryptoWorks na Irdeto u Sky Link a Cs Link. A samozřejmě výpadky u toho jsou a nějaký ten zákazník odejde. Uvidíme, jak se především vypořádají tyto dvě záležitosti.

    1. Jose

      To tedy rozhodně opravdu nejsou. Češi jsou daleko více televizním národem, nežli rádiovým. Ale je to věčná škoda, toho média. Zajímavé věci se dají vysílat i v rádiu. Nemusí být pouze v televizi.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .