Přišel den zlomu: Jižní Morava získává digitální vysílání, přichází o analogovou ČT2

digitalizace-logo3Po týdnech a měsících příprav se Jihomoravský kraj dočká v noci na zítřek spuštění pozemního digitálního vysílání z nejzásadnějšího vysílače v regionu. Provoz prvního multiplexu na 29.kanálu bude zahájen na Kojálu i na sousedním stanovišti nižšího výkonu – Děvínu nad Mikulovem. Na stejný kmitočet přejdou i městské vysílače v moravské metropoli.

Po čtvrtečním vzájemném prohození analogových kmitočtů ČT1 a ČT2 na Kojále je vše technicky připraveno pro příchod zemského digitálního vysílání do celého jihomoravského regionu. První digitální síť obsadí v éteru 29.kanál, které do dnešní půlnoci patří analogové ČT2. Ztráta signálu této stanice se stane daní za možnost naladit z pozemního zdroje Multiplex 1 se čtyřmi televizními kanály (ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4) a sedmi stanicemi Českého rozhlasu ( ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo Rádio Česko / ČRo 6, ČRo Radio Wave, ČRo Leonardo a ČRo D-dur). Veřejnoprávní digitální síť bude z Kojálu k dipozici v horizontální polarizaci a vysílat bude výkonem 100 kW. Čtvrtinovou hodnotu pak bude mít výkon také po půlnoci spouštěného signálu stejné sítě ze sousedního vysílače Mikulov – Děvín. I zde půjde o horizontální polarizaci.

S nově zaváděnými zdroji digitálního vysílání se v noci na zítřek sladí i městské vysílače v Brně, které nabízejí digitální formu programů ČT a ČRo již od loňského října. Stanoviště v Barvičově ulici a na Hádách budou přeladěny z dosavadního 25.kanálu na konečný kmitočet – 29.kanál. Tím zde všechny čtyři vysílače vytvoří definitivní jednofrekvenční jihomoravskou síť.

Řádné vysílání prvního multiplexu z Kojálu začne zítra v brzkých ranních hodinách. „Zdejší digitální signál pokryje téměř celý Jihomoravský kraj a okrajové části sousedních regionů,“ uvedl Štěpán Janda z Tiskového útvaru ČT a popsal i plánované pokrytí nového signálu ze stanoviště Děvín: „Tento signál bude dostupný na bezmála celém Břeclavsku a také v částech Znojemska a Hodonínska. České televizi se podařilo zajistit spuštění tohoto digitálního vysílače o půl roku dříve, než stanovuje Technický plán přechodu .“

V minulém týdnu došlo na Kojále ke krátkým testům digitálního vysílání Multiplexu 1. Stalo se tak ve čtvrtek 26.listopadu, kdy došlo k výluce analogového vysílání dvou stanic České televize kvůli prohození vzájemných kmitočtů. Technický provoz první digitální sítě z vysílacích stanovišť zajišťují pro ČT a ČRo České Radiokomunikace. Sami jsou operátorem sítě 2, v které jsou obsaženy komerční stanice Nova, Prima, Barrandov, Nova Cinema a Prima COOL. Tento multiplex má v Česku zatím o něco nižší pokrytí než jednička, ale i tak ho v tuto chvíli může naladit již více než šedesát procent tuzemské populace. Překvapením není, že technické zázemí pro Multiplex 3 zajišťují rovněž České Radikomunikace. Operátorem této sítě je společnost Czech Digital Group, programová náplň jejího multiplexu je nejslabší. Obsahuje Public TV a Z1, v Praze navíc TV Noe a Radio Proglas. I pokrytí má tato síť nejslabší. CDG se nikdy netajila tím, že nemá ambice vysílat na celém území Česka, ale své diváky hledá v největších aglomeracích.

V souvislosti s prohozením kmitočtů analogové ČT1 a ČT2 na Kojále a zítřejšímu spuštění digitální multiplexu 1 tamtéž dochází k postupnému přelaďování desítek analogových převaděčů a dokrývačů v oblasti jižní Moravy, které vypnutím analogové ČT2 přijdou o původní zdroj signálu. Tři převaděče byly v uplynulých dnech vypnuty definitivně. Jde o stanoviště Brno – Biskupské gymnázium (ČT1, 37.kanál), Horní Poříčí (okres Blansko, ČT2, 49.kanál) a Rozhraní (okres Svitavy, ČT2, 51.kanál).

Proces tuzemské digitalizace má jihomoravským startem Multiplexu 1 pro letošek své úkoly splněny. Dalšími oblastmi, které se rozšíření zemského digitálního vysílání dočkají, jsou Pardubicko a jižní Čechy. V březnu příštího roku bude zahájeno vysílání digitální sítě 2 ze stanoviště Pardubice – Krásné na 39.kanálu výkonem 100 kW. Ve stejném termínu se signál stejného multiplexu objeví i na Mařském vrchu nad Vimperkem. Půjde o dočasný kmitočet – 50.kanál. O měsíc později se na Javořici u Jihlavy objeví hned dvě digitální sítě. Výkonem 100 kW budou odsud vysílat dvojka a trojka a doplní tak MUX1, který je zde k dipozici již od letošního 29.června.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. *Beny*

      Doletěl :-)http://i.iinfo.cz/urs/Kojal-125866839680388.gif

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .