Multiplex 3 nejspíš přijde o 46. kanál v Praze

vysilacstrahovstadionvelkyČeský telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil správní řízení s provozovatelem multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group (CDG) ve věci odejmutí 46. kanálu v Praze. Jde o původní digitální vysílače třetí sítě, který byly součástí testovacího terestrického digitálního vysílání v Praze. ČTÚ se rozhodl tento kanál CDG odebrat, jelikož tento provozovatel vlastní jiný kanál na stejném území.

CDG v Praze provozuje dva různé multiplexy, ČTÚ nesouhlasí

Historie sporného 46. kanálu sahá ještě do dob testovacího zemského vysílání v Praze. Tento kanál byl součástí bývalého multiplexu B, který CDG provozovala do loňského podzimu. Pak se její multiplex překlopil do definitivní sítě 3, pro kterou Technický plán přechodu počítal s kanálem 41, na kterém v rámci jednofrekvenční sítě vysílají vysílače Žižkov a Cukrák. Společnosti CDG tak zůstal kanál 46. s vlastními vysílači Strahov, Ládví a Zelený pruh navíc. To by se podle ČTÚ mělo změnit.

Pavel Dvořák: „Je to plýtvání kmitočty“

Jak pro web RadioTV.cz uvedl šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák, úřad nesouhlasí s tím, aby jeden provozovatel měl dva kmitočty na stejném území. ČTÚ zahájil správní řízení ve věci odejmutí nadbytečného 46. kanálu společnosti CDG. „Jeden provozovatel nemůže mít dva kanály na jednom území. Je to plýtvání kmitočty,“ uvedl Dvořák.

Pokrytí multiplexu 3 ze 46. kanálu Praha
Pokrytí multiplexu 3 ze 46. kanálu Praha

CGD v současnosti na 46. kanále vysílá stejný obsah, jako na dalších vysílačích MUX 3, ale diváci zde mají bonus v podobě testovacího vysílání TV Prima ve vysokém rozlišení (HDTV) a k tomu i dočasné vysílání křesťanské televize Noe. Původně o zařazení do čistě pražského kmitočtu uvažovala i hudební televize Óčko, jenže provozovatel multiplexu nesouhlasil s tím, aby televize vysílala jen v jedné části sítě. Toto odmítnutí může právě souviset s tímto správním řízením.

O vyjádření k tomuto problému jsme požádali i společnost Czech Digital Group. Výkonný ředitel firmy Tomáš Vlček odpověděl, že vzhledem k tomu, že správní řízení ještě nebylo ukončeno, nebude s k této otázkce CDG zatím vyjadřovat.

Autor článku:

Komentáře (5)

  1. Jose

   …nikoli, CDG s Muxem 3 bude druhá digitální mrtvolka…první digitální mrtvolku již zde máme, s Muxem 4 Telefonica O2…

  2. UPC

   Mux „o2“ připomíná spíše zombie než mrtvolku …

 1. luho

  ale kdepak to je jen zdání. O2 čeká a nakonec nám nabídne první placený mux. Nakonec, proč by měli chtít dopadnout jako CDG. A poznámka pod čarou: O2 už nevlastní Telefónica – španělé se své investice před časem úspěšně zbavili :)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .