MF Dnes půjčí čtenářům digitální set-top-boxy

radiotv-archivPražská příloha Mladé fronty Dnes nabízí netradiční službu. Během léta půjčí vybraným čtenářům set-top-boxy pro příjem pozemního digitálního vysílání, aby si mohli v praxi vyzkoušet, jak funguje digitální televize. Akci mediálně podporuje také internetový server iDnes a hudební kanál Óčko, který nedávno koupil majitel MF Dnes, vydavatelství Mafra. Přístroje na zkoušku dodá společnost DVBTshop.net, která od loňského května provozuje zatím jediný český internetový obchod specializovaný výhradně na digitální přijímače a set-top-boxy.
Marketingová podpora Óčka

MF Dnes službu nabízí hlavně těm pražským čtenářům, kteří mají problémy s příjmem analogového televizního signálu. „Takových míst je přímo v Praze i v jejím okolí mnoho. Problematické jsou například části Vršovic, Nuslí, Braníka či chatové oblasti v Povltaví a Posázaví,“ upozorňuje deník. Samozřejmě přitom nezapomíná zdůraznit, že součástí jednoho ze dvou digitálních experimentů, které v Praze probíhají od roku 2000, je i hudební televize Óčko. Ta je také jedním z žadatelů o licenci pro řádné pozemní digitální vysílání (současné šíření jejího programu v DVB-T není licencované a může kdykoli skončit).
Podle majitele firmy DVBTshop.net Radka Donáta lze signál zkušebního digitálního vysílání z Prahy chytit i v odlehlých oblastech, například v Podkrkonoší. Spolehlivý příjem přitom slibuje nejen divákům z Prahy, ale i Středočeského kraje. V současné době takto sleduje televizi asi deset tisíc domácností a jejich počet neustále roste. Mimo jiné proto, že výrazně vzrostla nabídka set-top-boxů pro příjem DVB-T a klesá jejich cena. Zatímco před rokem přišel nejlevnější přístroj na tři a půl tisíce korun, v současné době jej lze pořídit už za dva až dva a půl tisíce Kč. Žadatelé o digitální licence i výrobci set-top-boxů přitom předpokládají, že cena bude klesat i nadále a ustálí se těsně nad hranicí jednoho tisíce korun.

Zájemci musí zaplatit kauci

Tyto ceny se ale týkají pouze jednoduchých set-top-boxů bez zpětného kanálu pro dodatečné služby. Výrazně levné jsou dnes ale i přístroje, které kombinují příjem DVB-T s DVD rekordérem. Naopak ceny digitálních televizorů jsou zatím značně vysoké a příliš se nemění. Akce pražské přílohy MF Dnes má jeden háček: set-top-box si nebudou moci půjčit všichni zájemci a služba nebude tak úplně zadarmo. „Z došlých e-mailů a dopisů vylosujeme čtenáře, kterým v průběhu léta set top boxy zapůjčíme proti vratné kauci 2500 Kč,“ upozorňuje deník. Zájemci mohou psát na adresu digitv@mfdnes.cz nebo písemně na adresu pražské přílohy MFD. Podle šéfa multimediální divize Mafry Stanislava Holce jde výhradně o aktivitu přílohy MF Dnes, která nevzešla od vedení společnosti.
Zapůjčování digitálních set-top-boxů pro příjem DVB-T nabízí i některé firmy s elektronikou. Obvykle i ony požadují vratnou kauci, ale také drobný poplatek za zprostředkování služby. Ten se pohybuje v řádu stokorun. Výpůjčky od konce letošního dubna zavedla také společnost DVBTshop.net. Zájemcům původně půjčovala přístroje Humax F2-1000T (zejména kvůli průzkumu, kde všude lze zachytit pražské experimentální vysílání), později ale na základě zájmu zákazníků přešla na Universum DVB-T 450A, který je vybaven více přípojnými místy. Klienti za půjčku zaplatí jednorázový poplatek 160 korun.
UPDATE: Redakce pražské přílohy MF Dnes sdělila, že k dispozici bude mít čtyřicet digitálních set-top-boxů. V první vlně zapůjčí dvacet stacionárních přístrojů, v druhé pak set-top-boxy pro mobilní příjem v automobilu a pro sledování televize přes počítač. Akce potrvá do 31. srpna, v případě velkého zájmu může být prodloužena do konce září. Už nyní se denně hlásí na dvě stě zájemců z Prahy a středních Čech. V pondělí 20. června spustí iDnes k této akci speciální internetovou stránku.

Autor článku:

Komentáře (5)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,