Kdy se Óčko objeví v pozemním digitálu v Brně?

radiotv221Necelý měsíc dělí televizní diváky v Brně od chvíle, kdy budou moci prostřednictvím digitálních set-top-boxů pozemně naladit hudební kanál Óčko. Alespoň tak zní zákonná lhůta, do jejíhož vypršení by měla společnost Omnicom Praha, jenž 23. srpna získala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání krátkodobou licenci pro experimentální digitální vysílání v Praze a Brně, zahájit zkušební provoz svých vysílačů. Vysílání by nemělo trvat déle než dva měsíce (může být přerušované) a skončí ještě letos. Óčko je jedinou televizní stanicí, která Omnicomu, stoprocentní dceřinné společnosti Českého Telecomu, dala svolení k šíření svého signálu.
„Óčko je připraveno vysílat digitálně v dalších regionech v podstatě ihned, neboť jak známo, již vysílá v experimentu v Praze (Českých radiokomunikací, pozn. red.). Óčko dlouhodobě usiluje o digitální terestrické vysílání, které považujeme za významný distribuční kanál, velmi aktivně ho podporujeme a propagujeme, nicméně v tuto chvíli je ještě další rozšiřování ať už experimentálního nebo řádného vysílání v jednání respektive předmětem licenčního řízení. V okamžiku, kdy bude rozhodnuto, jak a kdy se distribuce rozšíří, budeme patřičně informovat,“ říká Stanislav Holec, ředitel multimediální divize společnosti Mafra, která je většinovým vlastníkem televize Óčko.

Telecom: vysílání zahájíme v říjnu

Podle mluvčího Českého Telecomu Vlastimila Sršně je ale termín spuštění zkušebního vysílání v Brně už jasný: „Předpokládáme ho zhruba v průběhu měsíce října. Jeho cílem bude ověřit například nové interaktivní aplikace a získat další poznatky týkající se kvality signálu.“ Protože půjde o krátkodobý experiment, firma o něm bude informovat klasickou tiskovou zprávou pouze média. „Vysílání Óčka mohu potvrdit. S některými dalšími poskytovateli obsahu ještě jednáme,“ řekl Sršeň serveru RadioTV. „Pokud jde o územní rozsah vysílání, v tuto chvíli předpokládáme pouze územně omezené šíření signálu na území Prahy a Brna.“ V Praze půjde o kanál 64, na kterém již probíhalo experimentální vysílání Českého Telecomu s programy ČT1 a ČT2, v Brně o kanál 25.
Oba kanály jsou součástí přechodné vysílací sítě C, jejíž licenci vlastní Český Telecom. Na obou také loni na podzim probíhal experiment, ale ke konci roku firmě vypršela licence a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ji neprodloužila. Další dva pražské experimenty, provozované Českými radiokomunikacemi a společností Czech Digital Group, radní podmínečně prodloužili s tím, že mohou vysílat pouze do spuštění řádného digitálního vysílání a nejpozději do konce letošního roku. Podobné omezení se nyní týká krátkodobého vysílání společnosti Omnicom. „V případě zahájení řádného vysílání DVB-T v České republice ukončí společnost experiment a přejde na řádný provoz,“ řekl serveru Parabola místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jiří Šenkýř.

Radiokomunikace uvažují o Brnu a Ostravě

Telecom měl v minulosti problém zajistit si pro zkušební vysílání obsah, neboť provozovatelé českých televizních stanic nechtěli dát souhlas s jejich zařazením do dalšího digitálního experimentu. Od ledna tudíž vysílá v obou městech pouze test kanály s barevnými pruhy a audio smyčkou. Pro Óčko je zkušební digitální vysílání v Brně zajímavé, ale nedává mu jistotu, že zde zůstane i po ukončení experimentu. Podobná situace je i v Praze, kde Óčko vysílá v rámci experimentu Českých radiokomunikací a v podstatě na dobré slovo vysílací rady. Óčko totiž nemá licenci pro pozemní digitální vysílání (je mezi žadateli o pozice ve vysílacích sítích B a C) a dokud ji nezíská, může svůj program šířit pouze v kabelových rozvodech a přes satelit.
Digitální vysílání v Brně chtějí v brzké době spustit také České radiokomunikace. Ředitel Úseku vysílacích služeb ČRa Martin Roztočil v nedávné diskusi na webu Technet.cz prohlásil, že probíhají intenzivní jednání o ukončení experimentu a postupném přechodu na řádné digitální vysílání: „Pokud všechna jednání budou úspěšná mohli bychom digitální signál vysílat v Brně (a v okolí mininámlně 20 km) od ledna příštího roku.“ Tlak na ukončení experimentu a zahájení řádného vysílání je logický: zatímco u experimentu hradí šíření signálu sama telekomunikační společnost, u řádného vysílání by náklady nesli provozovatelé televizního vysílání. Podle Roztočila by takové vysílání začalo nejdříve v Praze a Brně, případně v Ostravě. „Uvažujeme také o doplnění třetího vysílače pro pražskou lokalitu,“ dodal.

Autor článku:
Štítky: ,