ČT 24: DVB-T mimo Prahu po Novém roce, posílení internetu na podzim

ct24_satTři měsíce po zahájení provozu veřejnoprávního zpravodajského kanálu ČT 24 jej může přijímat více než milion diváků. Tento počet se zvýší na konci roku, kdy Česká televize slibuje digitální terestrické vysílání v Praze. Na podzim by se mělo zkvalitnit také internetové vysílání, jehož kapacita v době divácky atraktivních událostí nedostačovala zájmu.

DVB-T: Praha letos, Brno po Novém roce

ČT 24 je v Praze a okolí šířena digitálním pozemním vysíláním již od června. Diváci s digitálními set top boxy ji najdou v rámci experimentálního multiplexu společnosti Czech Digital Group na kanálu 46. Ani tři měsíce po zahájení vysílání ovšem ČT 24 nebyla zařazena do experimentálního vysílání multiplexu A Českých radiokomunikací. „Jednání mezi Českými radiokomunikacemi a.s. a Českou televizí o zařazení ČT24 do experimentálního vysílání provozovaném touto společností probíhala již před zahájením vysílání programu ČT24. Podle záměru ČRa by ovšem mělo dojít k ukončení experimentálního provozu a ČT24 zařazeno do vysílání této společnosti v rámci řádného provozu multiplexu A,“ říká ředitel techniky České televize Rudolf Pop.

Šance na zahájení řádného digitálního vysílání výrazně vzrostly po rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, který 22. červnece schválil žádost České televize z listopadu loňského roku o přidělení kmitočtů umožňujících provoz digitálního vysílání. Rudolf Pop soudí, že Česká televize tohoto rozhodnutí využije i pro program ČT 24. „ČT má možnost zahájit vysílání programů ČT1 a ČT2 na základě vydaného povolení ČTU pro programy ČT1 a ČT2, vzhledem k současným technickým možnostem předpokládá i vysílání programu ČT24. Nejzazší termín zahájení vysílání, je ve smyslu vydaného povolení únor 2006, ale vzhledem k intenzivnímu jednání s Českými radiokomunikacemi přepokládáme zahájení vysílání ve IV.Q. 2005 v Praze a okolí a v průběhu I.Q. 2006 v Brně a Ostravě.
Přesné termíny je však v této chvíli obtížné stanovit.“

Internet: Posílení hardware na podzim

Řada diváků, která nemá možnost přijímat kanál ČT 24 klasickými cestami, sleduje zpravodajskou televizi na internetu. Převážně v době významných událostí sledují ČT 24 přes internet i lidé v zaměstnání a diváci, které zpravodajské televize běžně nezajímají. Zvýšený zájem pak způsobuje přetížení vysílacího serveru, což se stalo např. při přistání raketoplánu Discovery.

Podle ředitele techniky nelze těmto výpadkům zcela zabránit. „V případě přistání reakteoplánu Columbia nebyl výpadek v samotném internetovém vysílání, ale na našem webovém serveru. Posílení hardware serveru plánujeme již tento podzim, podobné situace ale bohužel nelze na žádném internetovém serveru zcela vyloučit. Za výpadek se omlouváme,“ řekl Pop RadioTV.

Další rozšíření formátů internetového vysílání Česká televize podle Popa neplánuje. „Internetové vysílání poskytujeme na stránkách ČT (www.czech-tv.cz/vysilani) i ČT24 (www.ct24.cz/vysilani) ve 4 různých formátech: Windows Media rychlé, Windows media pomalé, Real Media ryhlé a Real Media pomalé. Pro zvolení formátu slouží záložky pod oknem přehrávače. Tato sada streamů umožňuje sledovat naše internetové vysílání prakticky všem uživatelům – nezávisle na platformě počítače nebo kvalitě připojení.“

Návštěvnost internetového vysílání ČT 24 dosahuje stovek tisíc přístupů měsíčně. „Za červenec 2005 jsme zaznamenali na živém internetovém vysílání kanálu ČT24 celkem 480.000 spuštění. V jednom okamžiku sledovalo vysílání přes internet zároveň až 3.500 diváků,“ upřesňuje Pop.

Kabel: UPC, Karneval a 15 operátorů

„Vedle společnosti UPC poskytla ČT souhlas s vysíláním programu ČT24 dalším 15 kabelovým operátorům. Dále proběhla jednání se společností Karneval Media, kde je zatím ČT24 v analogové distribuci šířena v rámci promo kanálu. Vedle kabelového příjmu, vzhledem k nekódovanému vysílání jak v paketu CzechLink, tak i UPC Direct, je možné vysílání CT24 přijímat libovolným digitálním satelitním přijímačem, jejichž počet se odhaduje na víc jak sto tisíc v ČR, ze zahraničních ohlasů víme, že je CT24 sledována i mimo naše území (samozřejmě nejvíce na
Slovensku),“
dodává Rudolf Pop.

A kolik diváků má možnost ČT 24 na kabelu sledovat?„Pravidelné informace o počtu domácností, které mají možnost sledovat program ČT24 v kabelové nabídce dostáváme pouze od společnosti UPC. K 1.srpnu to bylo 245 tis.
předplatitelů této společnosti. Co se týká vysílání společnosti Karneval media, uvádí že dostupnost centrálního
PROMO kanálu (ČT24 ve výřezu, 2/3 obrazovky) je 233 tis. domácností. Další kabelové společnosti počet klientů, keří mohou ČT24 přijímat, neudávají,“
dodává Pop.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .